Gerdab.IR | گرداب

آیا وب کم امن است؟

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۴

امروزه از وب کم تقریبا در تمامی تجهیزات دیجیتال ارتباطی استفاده می شود، به راستی چقدر از امنیت اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی مطمئن هستید؟

به گزارش گرداب از باشگاه خبرنگاران جوان ، تقریبا می توان گفت Web Cam ها در نسل سوم و چهارم ارتباطات همیشه حرفی برای گفتن دارند. دیگر ارتباطات صوتی به تنهایی نیاز کاربران را برطرف نمی کند. اما در همین میان که استفاده از این دوربین بسیار لذت بخش است این احتمال را هم همیشه بدهید که زمانیکه مشغول صحبت کردن تصویری با یکی از دوستان خود هستید ، افرادی می توانند بصورت خواسته یا ناخواسته تصاویر Webcam شما را دریافت کنند و شما را ببینند. 

 به راستی چقدر از امنیت اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی مطمئن هستید. همه کاربران اینترنت و به‌ خصوص افراد تازه کار از چند جبهه تحت هجوم قرار دارند. از یک سو دولت ها و سازمان های جاسوسی ، آنها سعی در سرقت اطلاعات شهروندان دارند. از سوی دیگر هکرها و خرابکاران مستقل مدام در حال نفوذ به حریم خصوصی افراد هستند. و در نهایت این شرکت های بزرگ چند ملیتی هستند که با ادعای تبلیغات هدفمند، به فروش و بعضاً سوء‌ استفاده از اطلاعات کاربران می پردازند.

احتمالاً اصطلاح «آزار جنسی سایبری» به گوشتان خورده است.مدتی است که محققان به ویژه جامعه شناسان و روان شناسان حوزه امنیت روانی خانواده از بابت وجود و بسط این پدیده در فضای مجازی اخطار می دهند. نا آگاهی افراد از مخاطرات پیش رو در فضای مجازی راه نفوذ و سوء‌ استفاده افراد سودجو را هموارتر می کند.

در واقع امروزه جاسوس های Webcam ها یا Webcam Spy ها بسیار زیاد شده اند و همین مورد می تواند کاربران Webcam را بسیار دچار مشکل کند. به ویژه اینکه امروزه نرم افزارهای جاسوسی Webcam نیز به وفور در اینترنت یافت می شوند. توجه کنید که افراد سودجو می توانند از تصاویر Webcam شما و یا دوستانتان برای مقاصد مختلفی سوء استفاده کنند. اما از کجا می توانیم مطمئن باشیم که شخصی در حال مشاهده کردن ما با استفاده از Webcam و بدون اجازه ما می باشد ؟

به چراغ وضعیت یا Indicator Light ها بر روی Webcam توجه کنید.

تقریبا امروزه همه گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها در کنار Webcam یک چراغ LED کوچک دارند که در صورت استفاده شدن و ضبط تصاویر توسط Webcam این چراغ ها روشن می شوند ، به این چراغ در اصطلاح فنی Indicator Light گفته می شود که تصویر بالا نیز نمایانگر این موضوع است. زمانیکه از Webcam خود استفاده نمی کنید اما مشاهده می کنید که این چراغ روشن است احتمال زیاد است که تصاویر شما در حال ضبط شدن می باشد. البته توجه کردن به این نکته تنها راهکاری ساده برای تشخیص ضبط شدن تصاویر توسط Webcam است ، در برخی از لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند می توان با استفاده از هک ها نرم افزاری و دستکاری در تنظیمات و پیکربندی سیستم کاری کرد که حتی در صورت ضبط شدن تصاویر نیز این چراغ ها خاموش باقی بمانند ، بنابراین همیشه زمانیکه این چراغ خاموش است خیالتان راحت نباشد که کسی در حال مشاهده شما نمی باشد ، اما دانستن این موضوع هم خالی از لطف نبود.

 

ساده ترین راهکار : روی لنز Webcam خود را بپوشانید

برخی اوقات ساده ترین راهکار بهترین راهکار هم هست. اگر می خواهید واقعا مطمئن شوید که هیچکس نمی تواند از داخل webcam شما را مشاهده کند براحتی روی وب کم خود را با یک نوارچسب بپوشانید. فقط در همین جا به این نکته توجه کنید که برخی از هکر های نخبه در دنیا حتی می توانند از پشت نوارچسب هم با روش هایی تصاویر شما را دریافت کنند برای اینکه این مشکل نیز پیش نیاید بهترین راهکار این است که نوارچسب را ابتدا بر روی یک قطعه فلزی مانند یک سکه بپیچانید و سپس با استفاده از نوار چسب دیگری روی Webcam خود متصل کنید. دقت کنید که این فقط افراد و هکر ها نیستند که می خواهند از شما سوء استفاده کنند بلکه ارگان های جاسوسی خارجی با استفاده از همین Webcam ها از کاربران جاسوسی می کنند و یکی از ابزارهای جاسوسی مرسوم محسوب می شود . امروزه برچسب ها و قطعات پلاستیکی ویژه همین کار نیز در بازار وجود دارد.

وقتی از لپ تاپ یا Notebook خود استفاده نمی کنید آن را ببندید

اگر نمی خواهید یا نمی توانید به روش قبلی روی Webcam خود را بپوشانید حداقل به این مورد توجه کنید که زمانیکه از لپتاپ یا Notebook خود استفاده نمی کنید درب آن را ببندید ، اینکار را مانند یک عادت برای خود در بیاورید . یکی از بهترین مواردی که برای جاسوسی استفاده می شود زمانی است که شما پشت کامپیوتر خود نیستید ، توجه کنید که شما هیچوقت نمی توانید بصورت کامل لپ تاپ و Webcam خود را امن کنید اما همین نکات ساده می تواند تا حدودی احتمال جاسوسی را کاهش دهد. فقط زمانی از Webcam استفاده کنید و آن را فعال کنید که نیاز قطعی به استفاده از آن داشته باشید.

 کامپیوتر خود را برای شناسایی ابزارهای جاسوسی از Webcam اسکن کنید

همانطور که عنوان کردیم بهترین روش جاسوسی برای هکرها استفاده از نرم افزارهایی ویژه جاسوسی در webcam ها می باشد که امروزه به وفور در اینترنت مشاهده می شود ، این ابزارها معمولا توسط آنتی ویروس های معمولی شناخته نمی شود و به شما پیشنهاد می کنیم که همیشه علاوه بر آنتی ویروس خود یک ضد جاسوس افزار یا Anti-Spyware نیز نصب کنید تا بتوانید با اسکن دائمی این بدافزارها را پیدا کنید ، در واقع سعی کنید بر روی سیستم خود Anti-X داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از سیستم محافظت کنید.

پیوست های ایمیلی که از منابع نامعلوم ارسال می شوند را باز نکنید

اگر در ایمیل های خود ایمیلی دریافت کردید که در آن مبدا یا همان فرستنده مشخص نبود و ایمیل دارای یک فایل پیوست بود به هیچ عنوان فایل را باز نکنید ، یا اگر می خواهید باز کنید ابتدا محتویات آن را به وسیله یک نرم افزار آنتی ویروس خوب به دقت اسکن کنید و بعد باز کنید. احتمالات زیادی وجود دارد که در داخل اینگونه فایل های پیوستی ابزارهای Trojan یا جاسوسی ای Webcam وجود داشته باشد. اگر می دانید که ایمیل مربوطه از طرف یکی از دوستان شما می باشد قطعا قبل از باز کردن آن با وی تماس بگیرید و در خصوص محتویات پیوستی سئوال کنید و همچنین سئوال کنید که آیا ایمیل وی هک شده است یا خیر ؟ .

 

بر روی لینک های خلاصه شده و لینک های ناشناخته کلیک نکنید

یکی از روش هایی که بدافزارها و نرم افزارهای جاسوسی Webcam از آنها برای تکثیر خود استفاده می کنند وب سایت هایی هستند که در آنها تصاویر و ویدیوها به اشتراک گذاشته می شوند به ویژه اتاق های گپ و گفتگو یا همان Chat room ها ، دقت کنید به هیچ عنوان بر روی لینک هایی که در این وب سایت ها و Chat room ها به شما نمایش داده می شود کلیک نکنید ، با اجرا شدن یک آدرس URL ممکن است کدهای مخربی بر روی سیستم شما در قالب Script های کوچک اجرا شوند و به جاسوس ها اجازه استفاده از سیستم شما را بدهند. ممکن است برای این آدرس های URL عناوین جذابی انتخاب شود ، دقت کنید که عناوین جذاب جزوی از تکنیک های یک هکر برای متقاعد کردن شما برای کلید کردن بر روی آدرس URL می باشد.


  وب کم ها یکی از موارد به شدت آسیب‌پذیر کاربران اینترنت هستند که روزانه هزاران قربانی می گیرند. در این بررسی مشخص شده که تعداد کسانی که به نفوذ و ضبط تصاویر وب کم کاربران در فضای مجازی می پردازند، به علت سهولت انجام این کار بسیار زیاد است و این در حالی است که اکثر قربانیان از دانش کافی برای جلوگیری از آن برخوردار نبوده اند.

آن‌ها با ضبط ویدیوی قربانیان خود یا آن‌ ویدیوها را به اشخاص دیگر می فروشند، یا برای منتشر نکردن تصاویر از قربانی باج طلب می‌کنند. یا حتی او را مجبور به نشان دادن دیگر اعضای بدن خود می کنند. اینها و دیگر موارد از این دست مادامی که خود کاربران در صدد حفظ حریم خود بر نیایند تمامی نخواهد داشت.

حافظ اصلی، خودتان هستید و هرگز نباید از کنار این مسأله بی تفاوت بگذرید. برای پیشگیری و ممانعت از نفوذ خرابکاران به وب کم رایانه راه کارهایی وجود دارد که البته همه آن‌ها فقط در صورتی که با هم به کار برده شوند مؤثر خواهند بود:
ضد بدافزارها و فایروال ها فقط زمانی مفید هستند که به هنگام باشند.روزانه هزاران ویروس و تروجان ساخته می‌شود که می‌توانند راه نفوذ به وب کم و رایانه شما را برای خرابکاران هموار کنند، و فقط زمانی می‌توانید جلوی آنها را با آنتی ویروس ها بگیرید که به روز باشند.


هشدار ها را جدی بگیرید


مراقب ایمیل از سوی افراد ناشناس باشید. بهتر است به طور کل ایمیل‌های ناشناس را باز نکنید. ولی در صورت باز کردن، هرگز روی لینک های احتمالی موجود در آن کلیک نکنید.

از اعتبار سایت هایی که برای ثبت نام، ایمیل شما را می‌ خواهند مطمئن شوید. بسیاری از سایت ها و حتی تالارهای گفتگو با مبالغ ناچیز حاضر به فروش ایمیل های کاربران خود به اشخاص ثالث می شوند.

وقتی از وب کم خود استفاده نمی‌کنید اگر قابلیت بستن لنز در آن وجود دارد آن را ببندید در غیر این صورت یا روی آن را بپوشانید یا آن را به سمت دیوار بگردانید.

اگر حین گپ با غریبه ای احساس نزدیکی بیش از حد کردید، قبل از تبادل تصویر به خود متذکر شوید که او می‌تواند این مکالمه تصویری را ضبط و احیاناً منتشر کند.

قبل از هرکاری راه و رسم آن را باید آموزش داد. والدین باید بدانند همان‌طور که فرزند خود را به کلاس شنا و زبان و… می‌فرستند تا آموزش‌های لازم را ببیند، نباید او را بدون آموزش در دریای متلاطم و بی رحم اینترنت و شبکه‌های مجازی رها کنند.

با مهربانی باید کودکان را ترغیب کرد که اگر از طریق وب کم مورد سوء‌استفاده قرار گرفتند به والدین خود گزارش دهند تا از گسترش قضیه جلوگیری شود.

خود شما هم اگر حس کردید که ممکن است قربانی شده باشید به مراجع ذیصلاح اطلاع دهید.

در همه حال مراقب باشید و چشم از چراغ وب کم خود بر ندارید!