Gerdab.IR | گرداب

بخش اول

حضور نامرئی چین در آمریکا

تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۴

یکی از مؤسسات تحقیقاتی صنعت دریایی در آمریکا، مورد تهاجم سایبری قرار گرفت. آمریکا مجداداً چین را متهم کرد. مقامات آمریکایی به سردرگمی اذعان دارند.

به گزارش گرداب از سایبربان؛ آمریکایی‌ها هر از گاهی حمله سایبری جدیدی را به مقامات چینی نسبت می‌دهند. طی ماه‌های اخیر حملات گسترده‌ای نظیر حملات به مؤسسات فناوری، بهداشتی و درمانی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و در رأس همه آنها مراکز دولتی آمریکا انجام شده است. در اغلب موارد، آمریکا ادعا می‌کند که ردپایی از چینی‌ها را در این حملات مشاهده کرده است. صرف نظر از موج سازی رسانه‌ای  توسط آمریکایی‌ها، نکات تامل برانگیزی نیز در این میان به چشم می‌خورد.

در تازه ترین رخداد، موسسه اقیانوس شناسی وود هول (Woods Hole Oceanographic) در آمریکا، اعلام کرد که مورد تهاجم هکرها قرار گرفته است. مقامات دولت فدرال، این بار نیز انگشت اتهام را به سمت هکرهای چینی دراز کرده اند؛ چرا که بنا به ادعای آنها، سرقت اطلاعات نظامی، اقتصادی و سیاسی، جزو موارد مورد علاقه هکرهای چینی است. آنها معتقدند چین قصد دارد تا از طریق حملات سایبری، اطلاعات ارزشمندی را از دولت فدرال به سرقت برده و از آنها برای به زانو درآوردن آمریکا و توسعه فناوری‌های خود، بهره‌برداری کند.

این موسسه تحقیقاتی در آمریکا، ارتباطات نزدیکی با نیروی دریایی و وزارت دفاع آمریکا دارد، اما خود را موسسه‌ای غیرانتفاعی و غیردولتی معرفی می‌کند. کارشناسان امنیتی اعلام کرده‌اند حمله مذکوراز نوع تهدیدات پایدار پیشرفته (APT) بوده و از سال 2013، به شبکه این موسسه تحقیقاتی نفوذ کرده است. البته مقامات آمریکایی اعلام کردند در این حمله، سرقت اطلاعاتی نظیر ایمیل‌ها و اطلاعات سازمانی، جزو اهداف هکرها بوده و آنها به دنبال اطلاعات شخصی کارکنان این شرکت نبوده‌اند. البته مسئولان امنیتی اذعان دارند که دقیقاً نوع و میزان اطلاعات مسروقه را نمی‌دانند. مقامات آمریکایی نگران حضور پنهان چینی‌ها در صنایع خود هستند.