Gerdab.IR | گرداب

لزوم تولید گوشی هوشمند در کشور

تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۴

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: باید گوشی هوشمند را در کشور تولید کرده یا اسمارت‌های کنونی را مدیریت کنیم.

به گزارش گرداب به نقل از تسنیم غلامرضا جلالی در نشست خبری با خبرنگاران که صبح امروز بعد از مراسم پدافند غیرعامل در وزارت ارتباطات برگزار شد، با بیان اینکه 8 حوزه جدی در راستای برنامه‌های پدافند غیرعامل در دستور کار ما است، گفت: پدافندهای سایبری، زیستی، شیمیایی، اقتصادی، کالبدی، مردم‌محور، تهدیدات پرتوی و آمادگی از جمله حوزه‌های موردنظر است.

وی در پاسخ به این سوال که قبلا عنوان کرده بودید جنگ سایبری آغاز شده و مسئولان از آن بی‌اطلاع هستند و حتی در این زمینه عنوان کردید که نباید از تلفن هوشمند استفاده گردد، همچنان براین موضوع قرار دارید؟‌ گفت: اینکه یک فناوری جدیدی به نام سایبری خلق شده و روز به روز در حال افزایش است چیز قابل انکاری نیست اما گاهی اوقات تاثیر سایبر بر حوزه نظامی ایجاد انقلاب‌های جدید است. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه توصیه‌های ما در این راستا این است که مسئولان در جریان امور قرار گیرند، گفت: انگلستان دارای سندی سایبری است که در آن گفته شده تا سال 2017 هیچ مسئولی در این کشور وجود ندارد که در ارتباط با موضوعات سایبری توجیه نشده باشد. ارتقای سواد سایبری نیز بر این اساس در دستور کار ما قرار گرفته و باید درک متقابلی از آن ایجاد شود تا دستگاه‌های مختلف در زمینه پیاده‌سازی اقدامات سایبری با مواضع مختلف مواجه نگردند. 

جلالی گوشی‌های هوشمند را ابزاری برای جمع‌آوری اطلاعات دانست و گفت: این گوشی‌ها زمینه‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات اثر انگشت، حساب بانکی، شماره‌های تلفن ثبت شده، رمزهای عبور مربوط به اطلاعات مالی و اطلاعات مربوط به حریم شخصی کاربران را خارج از کنترل آنها قرار می‌دهد و لذا امکان جمع‌آوری اطلاعات در دست سازنده آنها است.

او افزود: ما اکنون پشتیبانی از این اطلاعات در کشور نداریم اما ممکن است بیگانگان با روش‌های داده‌کاوی در امور فرهنگی و نظام کشور ما مسلط شوند لذا دستورالعملی را برای دستگاه‌های اجرایی داشتیم که تکالیف ایجابی را عنوان کرده است. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه در موضوع فیلترینگ که می‌تواند اقدامی ایجابی در موضوعات مورد بحث پدافند غیرعامل باشد ورود و دخالتی نمی‌کنیم در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه از چه جهت با قطعیت عنوان می‌کنید که گوشی‌های هوشمند ابزاری جاسوسی هستند و اطلاعات کاربران را سرقت می‌کنند؟ گفت: این موضوع در دنیا مطرح است و به عنوان مثال اگر در گوگل جست‌وجویی ساده را انجام دهید ممکن است به 100 دفترچه اطلاعات حریم شخصی دست پیدا کنید و لذا این اختراع ما نیست چرا که ابزاری ایجاد شده که می‌تواند زمینه‌های سوءاستفاده را فراهم کند.

جلالی با بیان اینکه توسعه این فناوری می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد گفت: به عنوان مثال دوستان پزشکی را شاهد بودم که اطلاعات پزشکی مریضان را از طریق این ابزار به همکاران خود انتقال می‌دادند در حالی که غافل از پشت پرده این ابزارها بودند چرا که می‌تواند این اطلاعات مربوط به حریم خصوصی را در اختیار بیگانگان و سازندگان دستگاه‌های دیجیتال قرار دهد.

وی عنوان کرد: به هر میزان که کاربرد گوشی‌ها توسعه می‌یابد اهمیت آن نیز دوچندان می‌شود. در حال حاضر توجه غربی‌ها بر توسعه شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر گوشی‌های هوشمند است و ما نیز برنامه مشترکی را با شرکت ارتباطات زیرساخت داریم تا در بعد اول حفاظت از سرمایه‌های حکومتی را پیاده‌سازی کنیم. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ارتباط با راهکارهای مقابله با گوشی‌های هوشمندی که می‌تواند ابزار جاسوسی باشد به تسنیم گفت: یکسری وظایف حکومتی است و لذا خودمان باید دارای سامانه بومی گوشی‌های هوشمند باشیم که این موضوع می‌تواند از توسعه صفر تا 100 و تولید گوشی در کشور انجام شود یا به سمت مدیریت در قالب نرم‌افزاری گوشی‌های هوشمند ملی برویم تا از این طریق حوادث و آسیب‌پذیری‌ها را بکاهیم.

جلالی عنوان کرد: مرکز پشتیبان اطلاعات نباید خارج از مرزهای کشور باشد تا دستگاه‌های کشور بتوانند از اطلاعات این دستگاه‌ها استفاده کنند. 

وی در پاسخ به این سوال که بحث VPN بومی که گفته می‌شود با شکست مواجه شده، به کجا رسید؟ گفت: VPN بومی را در قالب کاری پژوهشی بررسی کردیم اما در اجرا با مشکلاتی مواجه شدیم و در حوزه کار ما متوقف شد. 

محمود خسروی معاون وزیر ارتباطات که در این نشست خبری حضور داشت، در این باره گفت: VPN بومی بحثی است که به 2.5 سال پیش بازمی‌گردد و به عقیده من هر اقدامی که نحوه سلبی داشته باشد تا زیرساخت‌های آن فراهم نگردد قطعا اجرای آن زمین می‌خورد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید کرد: ما در همان سال VPN سرور را ایجاد کردیم که الان هم موجود است و به متقاضیان سرویس ارائه می‌دهند. 

وی عنوان کرد: استفاده صحیح از VPN در کشور ما یک در برابر 100 است و زمانی که VPN بومی را مطرح کردیم بسیاری از سفارتخانه‌ها دچار مشکل شدند اما در کل تکلیفی بود که به گردن ما گذاشته شد و ما نیز سرویس آن را ارائه کردیم.