Gerdab.IR | گرداب

طراحی سامانه پیشگیری از نشت اطلاعات سازمانی در ایران

تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۴

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه ای در راستای جلوگیری از نشت اطلاعات سازمانی شدند.

به گزارش گرداب به نقل از مهر، محققان در شرکت دانش بنیان «امن افزار گستر شریف » موفق به طراحی سامانه ای به نام (سامانه پارس رایت ) شدند که فرآیند پیشگیری از نشت اطلاعات سازمانی را براساس سیاست‌های امنیتی پیشرفته و با تکیه بر مکانیزم‌های کنترلی یکپارچه از داده‌ها و دارایی‌های سازمان انجام می‌دهد.

این سامانه عملیات نظارت مداوم و بلادرنگ از داده ها در یک سازمان را به کار می گیرد.

 هدف از تولید و ارائه نرمافزار پارس‌رایت، پیشگیری از نشت عمدی یا سهوی داده‌های سازمانی، سرقت یا نشت داراییهای دیجیتالی یا غیردیجیتالی مستقل از نوع داده و مکان ذخیرهسازی و زمان دسترسی به آنها با بهرهگیری از تکنیکهای پیشرفته و قدرتمند رمزنگاری برمبنای کنترل سیاست‌های حقوق دسترسی به داده‌های طبقه‌بندی شده است.

این نرم‌افزار در تمامی مراحل امکان‌سنجی، طراحی و تولید از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا بهره برده است.

 رویکرد غالب در پیاده‌سازی سامانه پارس رایت جلوگیری از آسیب‌های احتمالی از منظر بدافزاها و خرابکاران و مهاجمان در فضای سایبری کشور است.

بدین منظور تدابیر امنیتی به صورتی همه جانبه در این سامانه تعبیه شده است تا ضمن پوشش نیازمندی امنیتی ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی در حفاظت از دارایی‌های اطلاعاتی دیجیتالی، راهکاری یکپارچه و جامع در اختیار مدیران امنیت کشور قرار دهد.

رمزنگاری داده‌های حیاتی سازمان، کنترل درگاه‌های سخت‌افزاری ورودی/خروجی اطلاعات، اعمال سیاست‌های امنیتی جهت بهره‌برداری از برنامه‌های کاربردی مجاز/غیرمجاز، تهیه فهرست دارایی‌های سازمان، مدیریت اسناد کاغذی و نظارت بر امنیت آنها با استفاده از مکانیزم‌های Watermarking» »از ویژگی های این سامانه به شمار می روند.

 همچنین گزارش‌گیری از فعالیت کاربران که به خوبی فاکتورهای امنیتی مدنظر مدیران سازمان را براساس سطح امنیتی پیاده‌سازی و در بستر اطلاعاتی مجموعه تحت مدیریت، مستقر می‌کند، از دیگر ویژگی این سامانه است.

سامانه پارس‌رایت، با استفاده از رمزنگاری فایل‌ها و اسناد سازمان‌ها، امکان جلوگیری از نشت اطلاعات سازمان را برای کاربران فراهم می‌سازد.

 این سامانه با در نظر گرفتن راه‌های نشت اطلاعات، راهکاری جامع برای حفاظت از داده‌های سازمانی ارائه می‌دهد.

مزایای استفاده از سامانه پارس‌رایت «سامانه بومی پیشرو در حوزه پیشگیری از نشت داده‌ها»، «نبود محصول مشابه بومی و غیر بومی»، «حذف مخاطرات ناشی از نصب یک نرم‌افزار امنیتی خارجی» و «انعطافپذیری بالا و امکان توسعه سریع ویژگی‌های امنیتی» هستند.

همچنین «پشتیبانی از زبانهای فارسی و انگلیسی» و «عملکرد شفاف در کنار سایر ابزارهای امنیتی متداول» از مزیت های بهره گیری از این سامانه محسوب می شوند.

در طراحی و تولید این نرم‌افزار تلاش شده است تا اولویت اساسی سازمان‌های مبتنی بر IT که همانا حق مالکیت داده است از کاربر سلب شده و تماما در اختیار مالک دارایی ( سازمان) قرار گیرد.

 همچنین فرآیندهای کنترلی دقیقی جهت پایش داده‌ها حتی در خارج از سازمان در این نرم‌افزار تعبیه شده است.

انعطاف‌پذیری و توسعه سفارشی قابلیت‌های اساسی سامانه با در نظر گرفتن فرآیند تولید کاملا بومی آن و بهره‌گیری از متد طراحی ماژولار، از دیگر ویژگی‌های بارز پارس‌رایت به شمار می رود.

این سامانه هم‌اکنون مراحل تولید و پایدار‌سازی خود را به صورت کامل پشت سر گذاشته و در چندین سازمان دولتی/غیردولتی در حال بهره‌برداری است.

 نرم‌افزار پارس‌رایت مراحل اخذ گواهینامه‌های امنیتی از مراجع ذیصلاح نظیر افتای دولت و مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک کشور را آغاز کرده و طی یک ماه آینده تأییدیه‌های لازم را از این مبادی نیز دریافت خواهد کرد.