Gerdab.IR | گرداب

سریع‌ترین ابر رایانه جهان کجاست؟

تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۴

اسامی ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان اعلام شدند و بر همین اساس می‌توان مشاهده کرد که کدام کشورها، از قدرتمندترین کامپیوترها برخوردارند.

به گزارش گرداب، دیجیاتو نوشت: بر اساس تازه‌ترین برآوردها اکنون کشور چین توانسته برای ششمین بار متوالی، رتبه سریع‌ترین ابر کامپیوتر جهان را کسب کند. در این میان باید اشاره کرد که در مدت شش ماه، چینی‌ها تعداد ابرکامپیوترهایشان را نیز ۳ برابر کرده اند و رقم آن ها را از ۳۷ به ۱۰۹ عدد افزایش داده اند.

پرقدرت ترین ابرکامپیوتر چینی اکنون Tianhe-۲ نام دارد که از ۳.۱۲۰.۰۰۰ هسته پردازشی برخوردار بوده و قادر به محاسبه ۳۳.۸۶ کادریلیون رقم اعشار در ثانیه است.

چنین ارقامی به خودی خود مجذوب کننده هستند اما ماجرا زمانی جالب تر می شود که بدانیم این ابرکامپیوتر، حدودا دو برابر ابرکامپیوتر بکار رفته در سازمان انرژی آمریکا سرعت دارد که در رتبه دوم ایستاده است.

مقام سوم به ابرکامپیوتر Sequoia از IBM می رسد که البته برای سازمان هسته ای ایالات متحده توسعه یافته است. ابرکامپیوتر یاد شده در سال ۲۰۱۲ قادر گشته بود تا مقام نخست در جهان را به خود اختصاص دهد.

در میان ۱۰ رتبه اول از ۵۰۰ ابرکامپیوتر موجود در جهان، صرفا دو نام آشنا دیده می شد که عبارت بودند از Trinity و Hazel Hen که به ترتیب رتبه ششم و هشتم را نیز کسب نموده بودند. ابر کامپیوتر Trinity متعلق به سازمان انرژی آمریکا بوده و Hazel Hen به آلمانی ها تعلق دارد.

در این میان باید اشاره کرد که اگرچه چین اکنون قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان را در اختیار دارد اما اجزای تشکیل دهنده آن بیشتر از طریق شرکت های آمریکایی تامین شده اند؛ کمپانی هایی نظیر اینتل، AMD و انویدیا. ابر رایانه Tianhe-۲ که در چین مستقر شده، از پردازنده های اینتل Xeon E۵-۲۶۹۲ ۱۲C و Xeon Phi ۳۲S۱P استفاده می کند. لازم به اشاره است که در میان لیست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان، ۴۴۵ عدد از آنها از تکنولوژی های توسعه یافته از سوی اینتل بهره گرفته اند.