'سورنا ستاری'معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: امسال بیش از دو هزار شرکت دانش بنیان از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۳
کد خبر: ۱۷۴۵۲
به گزارش گرداب به نقل از ایرنا ، ستاری در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی اهواز که در مهمانسرای استانداری برگزار شد، با اشاره به قانون معافیت مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان، افزود: سال گذشته یک هزار و 500 شرکت دانش بنیان از معافیت مالیاتی استفاده کردند و امسال قطعا تعداد معافیت ها برای بیش از دو هزار شرکت اعمال خواهد شد.

وی با اشاره به تحولات اقتصادی جهان در یک دهه گذشته افزود: امروزه نگرش به صنعت تغییر یافته و در حال حاضر شرکت های فولادی و نفتی در مقام های نخست قرار ندارند، بلکه شرکت های مبتنی بر دانش مانند فیس بوک و گوگل در رده های بالای اقتصاد جای گرفته اند و نمونه های متعدد داخلی نیز در زمینه شرکت های موفق دانش بنیان وجود دارد.

ستاری اضافه کرد: براساس نگرش جدید به صنعت در دنیا، این دانش است که عامل پیشرفت صنعت و ارزش افزوده می شود.

وی با انتقاد از جایگاه سنتی صنعت و دانشگاه در کشور اظهار کرد: دانشگاه های ما در محیط اقتصاد نفتی شکل گرفته اند به همین دلیل دانشجویان آنها به دنبال مدرک گرایی و کارمند دولت شدن هستند و از سوی دیگر صنعت ما نیز خود را بی نیاز از دانشگاه ها می بیند زیرا این صنعتی که با پول نفت شکل گرفته صرفا کارخانه داری می کند تا جایی که تکنسین ها هم می توانند آن را اداره کنند.

به گفته وی ، ایران که سابقه پنج هزار سال کارآفرینی را دارد در 100 سال گذشته به واسطه پول نفت و اقتصاد نفتی و دولتی زمین گیر شده است.

ستاری با بیان اینکه تحول در فضای صنعت و دانشگاه در کشور نیاز به فرهنگسازی دارد، افزود : نفت و معادن موجود سرمایه ما به شمار نمی آیند بلکه نیروی انسانی متخصص سرمایه اصلی کشور و پایه اقتصاد دانش بنیان است.

وی اظهار کرد: جمعیت افراد 20 تا 40 سال کشور 32 میلیون نفر است و سالانه 240 هزار نفر در کشور در رشته های مهندسی فارغ التحصیل می شوند که تقریبا معادل کشور آمریکاست و این سرمایه انسانی بسیار حائز اهمیت است.

*سرمایه گذاران دلار و سکه

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر تغییر رویکرد سرمایه گذاران، تصریح کرد: تا زمانی که بخش خصوصی به این نتیجه نرسد که به جای ساختمان سازی و سکه و دلار باید روی مغز جوانان مستعد سرمایه گذاری کند، به جایی نمی رسیم.

وی با اشاره به تنوع حوزه فعالیت شرکت های فن اوری و دانش بنیان اظهار کرد: تفکر جدید در اقتصاد چیزی است که ما به دنبال آن هستیم و با توجه به جمعیت جوانان متخصص معتقد هستیم آینده از آن ماست.

ستاری با اشاره به پتانسیل های فوق العاده خوزستان و نیروی انسانی آن، از اعضای اتاق بازرگانی خواست که برای استفاده از270 دانشجوی خوزستانی و مزیت های این استان راهکارهایی ارائه کنند.

وی تاکید کرد: ما نسبت به جوانان و دانشجویان مسئول هستیم و باید از ایده ها و نوآوری های آنها حمایت کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین گفت: مدیریت 30 درصد شرکت های فعال در فضای مجازی را زنان به عهده دارند.

وی با بیان اینکه دنیای کنونی دنیایی مردانه است، گفت : فضای مجازی برای فعالیت زنان آماده است و زنان مدیریت بیش از30 درصد شرکت هایی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی فعالیت می کنند را تشکیل می دهند.
ستاری یکی از دلایل فعالیت زنان در این حوزه، فاصله دنیای مجازی با دنیای واقعی است که باعث می شود زنان به دور از موانع سنتی پیشرفت کنند.

وی با بیان اینکه ستاد فناوری های نرم در معاونت ریاست جمهوری از توسعه صنایع دستی حمایت می کند، تاکید کرد: در حوزه صنایع دستی، فروش، ارتقا، ساخت و استانداردسازی آمادگی همکاری داریم.

وی یکی از اصول شرکت های دانش بنیان را بازگشت به سنت ها دانست و افزود: قرار نبود که دانشگاه، صنایع دستی و سنتی را تعطیل کند اما اکنون می بینیم که این اتفاق افتاده است، بنابراین برای احیای صنایع دستی باید به سنت ها بازگردیم و تکنولوژی را برای توسعه آن به کار گیریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری صبح امروز وارد اهواز شد.
وی از دو شرکت دانش بنیان در شهرک های صنعتی شماره 3 و 4 اهواز بازدید کرد.
شرکت در بیست و دومین نشست سراسری روسای بنیادهای نخبگان استانی و نشست با روسای دانشگاه ها، اعضای شورای علمی بنیاد ملی نخبگان خوزستان و پارک علم و فناوری استان از دیگر برنامه های این سفر یک روزه بوده است.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد