Gerdab.IR | گرداب

منشاء اختلالات اینترنتی؛

دستور وزیر برای شبکه ملی اطلاعات

تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۴

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بخشی از منشاء اختلالات اینترنتی را مربوط به کیفیت شبکه دسترسی از سوی شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات عنوان کرد.

به گزارش گرداب، نصرالله جهانگرد بعد از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری همزمان با برگزاری نمایشگاه الکامپ در مورد اختلالات فعلی اینترنت گفت: هم اکنون دسترسی به اینترنت در کل کشور وجود دارد و توقع کاربران بیش از عرضه این خدمات است.

وی با بیان اینکه بخشی از منشاء اختلال، مربوط به کیفیت شبکه دسترسی و نحوه مدیریت منابع و نیز بخشی مربوط به منابع تامین و ارتباطات بین‌المللی است، اظهار کرد: در زمینه ارتباطات بین الملل ممکن است شبکه به دلایل اضطراری و یا موضوعات طبیعی دچار اختلال شود، اما در مورد کیفیت شبکه دسترسی در داخل کشور امکانات شرکت های واسطه باعث بروز برخی اختلالات می شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در این زمینه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، نسبت به کیفیت ارائه سرویس به کاربران، انتقاداتی وارد کرده ایم و بر این اساس مصوباتی در حال اعمال برای کنترل کیفیت و میزان اشتراک منابع فروش این سرویس در نظر داریم تا در نهایت بهبود کیفیت را شاهد باشیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: در این زمینه امکانات فنی پیش بینی شده است که بر روی سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار می گیرد و نحوه ارائه سرویس هر یک از سرویس‌دهندگان و نیز نوع خدمات در پارامترهای جداگانه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

تمام ذخایر خط و زبان فارسی را به فضای دیجیتالی می‌بریم

جهانگرد در مورد اقدامات صورت گرفته در حوزه دولت الکترونیک علاوه بر یکپارچه سازی و مکانیزه کردن خدمات به موضوع تولید محتوای مورد نیاز برای استفاده مردم اشاره کرد و توضیح داد: یکی از موضوعات، توسعه محتوا در حوزه معارف اسلامی است که در این زمینه امکانات فنی برای تولیدکنندگان محتوا در این بخش ارائه می شود و مراکز داده ابری را در اختیار این شرکت ها قرار می دهیم. از سوی دیگر، پروژه ای را نیز تعریف کرده ایم با عنوان «نهضت قند پارسی» که بر اساس آن کلیه ذخایر موجود به خط و زبان فارسی و محتواهای مالتی مدیا (چند رسانه‌ای) را به فضای دیجیتالی تبدیل خواهیم کرد.

وی در مورد مشکلات مربوط به راه اندازی فضای دولت الکترونیک در کشور گفت: بسیاری از سازمان های دولتی هم اکنون به عرصه بلوغ در فضای دولت الکترونیک رسیده اند، اما برخی نیز همچنان در مرحله عملیاتی شدن این طرح هستند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل یکپارچه سازی چندین نهاد برای اجرای برخی خدمات باید پروژه های متعددی تعریف شود که مدت طولانی زمانبر خواهد بود و ساز و کارهای حقوقی و ارتباطی بسیاری می طلبد. بر این اساس، در حال حل مسائل موجود میان این سازمان‌ها هستیم تا تحول مدنظر در حوزه دولت الکترونیک را شاهد باشیم.

تعیین میزان ضریب نفوذ اینترنت با همکاری مرکز آمار

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مورد نحوه محاسبه کاربر اینترنت در کشور خاطرنشان کرد: در سطح ملی موضوع محاسبه تعداد کاربران اینترنت را در دو بخش مدنظر قرار می دهیم که در دسته اول اطلاعات آماری را با مشارکت مرکز آمار از سال قبل ارائه می دهیم بر این اساس از سال گذشته پیمایش اجتماعی تعداد کاربران اینترنت به اجرا درآمد و در پیمایشات بعدی نیز توافقات بهتری را با مرکز آمار برای پارامترهای مدنظر در شاخص های مربوطه خواهیم داشت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، از طریق مرکز مدیریت توسعه اینترنت (متما) تعداد کاربران را بر اساس تعداد اتصالات و نقاط تماس شبکه ها اعلام می کنیم.

جهانگرد اضافه کرد: نحوه محاسبه کاربران اینترنتی بر اساس بازده زمانی در کشورهای مختلف متفاوت است و برخی کشورها کاربرانی را که در طول هفته یکبار از اینترنت استفاده کرده باشند، کاربر اینترنت محسوب می شوند، اما در برخی دیگر از کشورها این بازده زمانی مربوط به یکماه است. در این زمینه نیز در سرشماری آینده این موضوع را و نیز سطح سنی کاربران را که در کشورهای مختلف متفاوت است، به عنوان شاخص های مدنظر در مرکز آمار اعلام می کنیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: بر اساس آمار مرکز آمار آخرین بررسی ها از وجود ۳۵ میلیون کاربر اینترنت در کشور حکایت دارد.

کل دسترسی کاربران در بستر شبکه ملی اطلاعات است

جهانگرد در پاسخ به این سوال که هم اکنون چند درصد میزان دسترسی کاربران در دفتر شبکه ملی اطلاعات اتفاق می افتد، توضیح داد: هم اکنون کل دسترسی کاربران در بستر شبکه ملی اطلاعات است. این شبکه در سراسر ایران راه اندازی شده و مراحل تکاملی را طی می کند. در این راستا، موضوع پایداری شبکه، ظرفیت، کیفیت، سرعت و امنیت عواملی است که باید تکامل یابد. این موضوع در قالب یک برنامه جامع طراحی شده و به زودی پیاده سازی می شود، اما ظرفیت حداقلی برای شبکه ملی اطلاعات وجود دارد.

وی از دستور وزیر برای افزایش ظرفیت شبکه دسترسی و رفع کمبودها در این شبکه خبر داد و گفت: طی سه برنامه شش ماهه گام به گام به ظرفیت‌های مدنظر خواهیم رسید و امیدواریم اواسط سال آینده به شرایط نسبتا پایداری در حوزه شبکه دسترسی ارتباطات کشور برسیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مورد قانون برنامه ششم توسعه در این بخش تصریح کرد: بر اساس این قانون باید به ۳۰ درصد رشد در این حوزه برسیم که پیش بینی می کنیم در بخش ظرفیت و دسترسی این هدف محقق شود و در بخش کاربرد نیز با وجود محتواهای تولید شده بومی دسترسی به این هدف دور از انتظار نیست.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در سال ۹۲ تعداد اپلیکیشن های فارسی ۵ هزار، در سال ۹۳، ۲۵ هزار و هم اکنون ۴۰ هزار اپلیکیشن فارسی در کشور وجود دارد.

استفاده از نرم‌افزارهای ثبت شده الزامی شد

وی از مصوبه اخیر دولت برای استفاده از نرم افزارهای داخلی خبر داد و گفت: بر اساس این مصوبه تمامی نرم افزارهایی که در بازار به فروش می رسند باید ثبت شده باشند همچنین نرم افزارهایی که از سوی دولت مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای مالکیت معنوی مشخص باشد.

جهانگرد در مورد تعلل در راه اندازی شبکه علمی کشور گفت: مشکل فعلی مربوط به نحوه مدیریت منابع است که بخشی از آن در اختیار مخابرات و بخشی دیگر در اختیار اپراتور دیگری قرار دارد این موضوع مدیریتی باعث اختلال در اجرای شبکه علمی کشور شده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در صورتی که پیچیدگی های اداری و مدیریتی حل شود، از نظر فنی بیش از یک ماه زمان نیاز نخواهیم داشت که این شبکه را اجرایی کنیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات از برنامه ها برای ادغام ۲ نمایشگاه الکامپ و تله‌ کام خبر داد و گفت: در این زمینه با وزارت صنعت در حال مذاکره هستیم.

وی در مورد انحلال شورای عالی فناوری اطلاعات در پاسخ به مهر گفت: گزارشی در این زمینه با توجه به سوالات اعضای شورای عالی فضای مجازی آماده کرده ایم که در جلسه آینده شورا مطرح خواهیم کرد و در نهایت تصمیم نهایی برای انحلال و یا عدم انحلال این شورا را، شورای عالی فضای مجازی خواهد گرفت.

جهانگرد در مورد محدودیت کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات کمپانی اپل در گوشی های آیفون و تبلت های آی پد گفت: بر روی شبکه مشکلی برای ارتباط وجود ندارد و تاکنون گزارشی مبنی بر اختلال بر روی شبکه اینترنت گزارش نشده است. احتمالا در خصوص وجود مشکل، مشکل از شرکت اپل است.