Gerdab.IR | گرداب

توصیه مرکز سابان به جنبش سبز برای ایجاد نارضایتی گسترده در ایران

تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۸۹

یک کارشناس مرکز سابان طی نشستی درباره ایران به جنبش سبز پیشنهاد داد که اگر بتواند رهبری مصمم‌تر و استراتژی منسجم‌تری را اتخاذ کند، می‌تواند مسیری را برای بروز نارضایتی‌های گسترده باز کند.

به گزارش گرداب به نقل از مشرق، دو ماه پیش مرکز سابان، وابسته به اندیشکده "بروکینگز"، نشستی را با حضور 150 کارشناس برجسته و متخصص جهان در حوزه ایران برگزار کرد که تعدادی از مقامات بلند پایه دولت آمریکا نیز در این نشست حضور داشتند و پیشنهاداتی را درباره چگونگی نفوذ و اخلال در ایران مطرح کردند.

"سوزان ملونی" از کارشناسان ارشد مرکز سابان در بروکینگز در این نشست با موضوع "بررسی اوضاع ایران پس از اعمال تحریم‌ها" سخنرانی کرد.

وی در بخشی از سخنان خود تأکید کرد: رهبران ایرانی مجبورند مجموعه‌ای از موانع و چالش‌های خطرناک را در داخل و خارج از مرز‌های خود مدیریت کنند، به ویژه حجم عظیم تحریم‌های سختی که به تازگی بر آنها اعمال شده است.

کارشناس اندیشکده صهیونیستی سابان در ادامه با بیان اینکه، «به رغم شکست ظاهری، جنبش سبز همچنان به شکل نیرویی مخفی اما قابل توجه پابرجا باقی مانده است»، به رهبران این جنبش توصیه کرده است: چنانچه جنبش سبز بتواند رهبری مصمم‌تر و استراتژی منسجم‌تری را فراهم آورد، می‌تواند مسیری را برای بروز نارضایتی به صورت گسترده در میان مردم ایران باز کند.

اندیشکده سابان چندی قبل نیز در گزارش مفصلی راهکارهای لازم برای براندازی نرم در ایران و حمایت از مخالفان نظام را قبل از انتخابات طراحی کرده و در آن پیشنهاداتی را برای جنبش سبز و آشوبگران ارائه داده بود.

سابان که توسط میلیاردر صهیونیست "حیم سابان" (Chaim Saban) راه‌‌اندازی شده است، وابسته به مؤسسه بروکینگز است.

مؤسسه بروکینگز همان نقشی را در تصمیم‌‌سازی استراتژیک برای حزب دموکرات به ریاست جمهوری اوباما ایفا می‌‌کند، که مؤسسه امریکن اینترپرایز برای دولت جمهوری خواهان به رهبری بوش ایفا می‌‌نمود.