Gerdab.IR | گرداب

تاثیرپذیرش قانون‌کپی‌رایت پس‌ازبرجام

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۴

رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: برخی تصور می‌کنند با پذیرش شرایط بین‌المللی کپی‌رایت پس از برجام، ایران چیزی برای عرضه ندارد و ضرر می‌کند درحالی که هم‌اکنون ظرفیت چشمگیری در تولید نرم‌افزار و رقابت با محصول خارجی در کشور وجود دارد.

به گزارش گرداب، شاهین طبری رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در یک نشست خبری درباره سرنوشت قانون کپی‌رایت و پذیرفتن شرایط بین‌المللی پس از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها اظهار داشت: کپی‌رایت در دو نوع ملی و جهانی اجرا می‌شود که ایران قانون ملی کپی‌رایت را دارد و درباره قانون جهانی کپی‌رایت نیز تلاش داریم که کپی‌رایت جهانی را اجرا کنیم.  

وی با بیان اینکه درباره اجرای کپی‌رایت جهانی و پذیرفتن شرایط بین‌المللی، ذهنیت اشتباهی در ایران رایج است  مبنی بر اینکه ایران از اجرای قانون کپی‌رایت مشمول هزینه و ضرر می‌شود، درحالی که این‌چنین نیست.

طبری گفت: طی سال‌های قبل دولت این فرهنگ که برای نرم‌افزار به ویژه نرم افزارهای سازمانی هزینه پرداخت نکند را ترویج کرده است و در نتیجه این رویه هر ارگانی یک شرکت نرم‌افزاری در کنار خود ایجاد کرد، زیرا تصور کردند این کار به صرفه‌تر از خرید نرم‌افزار است و برخی از این شرکت‌ها موفق و برخی نیز با شکست روبه‌رو شدند و این ذهنیت چنان نیز وجود دارد.

رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: همچنین طی سال‌های گذشته این تصور در کشور ایجاد شده که با پذیرفتن شرایط بین‌المللی و قانون کپی رایت جهانی باید بابت تمام نرم‌افزارهایی که طی سال‌های گذشته بدون پرداخت هزینه استفاده کرده‌ایم یکباره هزینه‌ بپردازیم در حالیکه به این شکل نخواهد بود.

وی ادامه داد: قاعدتا برای کشورهایی که به‌تازگی قانون کپی‌رایت جهانی را می‌پذیرند راه‌کارهایی وجود دارد و معمولاً این کشورها با ارائه‌دهندگان خدمات بابت ادامه استفاده از خدمات آنها به تفاهمی می‌رسند که به نفع طرفین خواهد بود و این طور نخواهد بود که یکباره همه شرکت‌های نرم‌افزاری بابت استفاده از محصولات خود از ایران غرامت بگیرند، بلکه حساب و کتاب‌های بزرگ با مذاکرات کشوری قابل حل است.

طبری خاطرنشان کرد: قطعاً در پساتحریم شرایط رقابتی خواهد شد و محصول خارجی و محصول ایرانی در کنار وجود خواهند داشت. در این شرایط محصولات کیفی به قیمت واقعی به فروش می‌رسند و این شرایط برای تولیدکننده ایرانی نرم‌افزار می‌تواند از نظر مالی بسیار مثبت باشد.

رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه برخی ادبیات دنیای تولید نرم‌افزار در جهان در ایران صادق نیست، گفت: در ایران پول واقعی نرم‌افزار را دریافت نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه کپی‌رایت شامل تمام محصولات خدمات محتوایی از جمله آثار فرهنگی و هنری را شامل می‌شود، گفت: کپی‌رایت به تمام شرکت‌ها کمک خواهد کرد.

طبری خاطرنشان کرد: ذهنیت مخالفان پیوستن به قانون کپی رایت جهانی از این جا ناشی می‌شود که آنها تصور می‌کنند با پذیرش شرایط بین‌المللی ایران چیزی برای عرضه ندارد و مصرف‌کننده خواهد بود.

رئیس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: این درحالی است که هم‌اکنون پتانسیل بالفعل چشمگیری در حوزه تولید نرم‌افزار در کشور وجود دارد و معتقدیم که می‌توانیم فکر کنیم، محصول بسازیم و ارائه کنیم. همچنان که هم اکنون نیز 3 سازمان برتر الکترونیک کشور از نظر نهاد ریاست جمهوری شامل وزارت بهداشت، سازمان امور مالیاتی کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از نرم‌افزار سازمانی ایرانی چارگون استفاده می‌کنند که با دانش بومی تولید شده‌اند.

وی با اشاره به پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ورود شرکت‌های خارجی به ایران در کنار یک شریک ایرانی، گفت: در صورت تحقق این شرط شرکت‌های ایرانی زیادی دارای این ظرفیت هستند که برای مثال با یک میلیون و دویست هزار کاربر فعلی مزیت رقابتی خوبی در برابر رقبای خارجی دارند و از این مسئله نیز استقبال کنند.

طبری گفت: قطعا با دانش بومی به‌کار گرفته شده در این نرم‌افزارها حتی پس از برداشتن تحریم‌ها، مزیت نسبی خود را حفظ خواهند کرد و شاید فرصتی نیز برای ارائه این محصولات به مشتریان خارجی فراهم شود.

وی همچنین در این نشست با اعلام حمایت از کمپین 11 ایران درباره این کمپین توضیح داد: 11 درصد از جمعیت ایران دچار معلولیت هستند که متاسفانه به دلایل مختلف از جمله نوع نگاه مردم و فقدان امکانات مناسب شهری، فرهنگی و ورزشی کمتر در اجتماع دیده می‌شوند. کمپن 11 ایران برای جلب توجه جامعه نسبت به موضوع معلولیت و مشکلات اجتماعی، شغلی، شهری و سایر معضلات معلولان ایجاد شده که یکی از محورهای آن تلاش برای ورود قدرتمند معلولان به بازار کار است.

انتهای پیام/آ