Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات:

پهنای باند ۴۰۰۰ گیگ می‌شود

تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۴

وزیر ارتباطات با تأکید بر وجود دسترسی آزاد به اطلاعات توسط عموم افراد جامعه گفت: پهنای باند ۴۰۰۰ گیگ می‌شود.

به گزارش گرداب، محمود واعظی در اولین نشست بین‌المللی "سبک زندگی و سلامت؛ فرهنگ و فضای مجازی" با بیان اینکه جای بحث فرهنگی در فضای مجازی امروزه بسیار خالی است، اظهار کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات پدیده‌ای است که به زودی رشد کرد و این رشد باعث شد تا افراد کمتر این پدیده را انتخاب کنند.

وی همچنین بیان کرد: چنین پدیده‌ای که می‌تواند به سرعت در تمام جوامع نفوذ پیدا کند، توسط کارشناسان باید مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد زیرا هر اتفاقی از طرف این پدیده به وجود آورنده آثاری در زندگی افراد هر جامعه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: در کشور ما هر پدیده‌ نویی که به وجود می‌آید ابتدا حالت دفاعی در مقابل آن می‌گیریم و این موضوع سبب می‌شود تا فرصت‌هایی را که باید از آنها در مقابل آن پدیده استفاده کنیم از دست بدهیم.

او با اشاره به وجود افکار متفاوت در ارتباط با فضای مجازی بیان کرد: در این پدیده فرصت و تهدید به تعداد بی‌شماری وجود دارد و باید با آموزش صحیح این امکان را برای افراد و سنین مختلف فراهم کنیم تا شخص آنها بتوانند این محیط را از هم تفکیک و از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کنند.

وی تأکید کرد: اعتقاد دولت و مسئولان این است که نمی‌توان از توسعه و پیشروی فضای مجازی جلوگیری کرد زیرا جامعه فضای مجازی مانند یک جامعه حقیقی است که حق انتخاب توسط افراد جامعه انجام می‌گیرد.

واعظی با اشاره به گستردگی فضای مجازی عنوان کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که فضای تبلیغ و رسانه تغییر زیادی کرده است و فضای مجازی این موارد را در خود جای داده است به نحویکه امروزه در یک شبکه اجتماعی شاهد حضور تعداد جمعیتی هستیم که در پرجمعیت‌ترین کشور جهان این جمعیت را نخواهیم دید.

وزیر ارتباطات با تأکید بر وجود دسترسی آزاد به اطلاعات توسط عموم افراد جامعه گفت: افراد نیازی به مراقبت در استفاده از فضای مجازی ندارند و باید با استفاده از نخبگان و رسانه‌ها آگاهی لازم را برای بالا بردن سطح دانش استفاده از فضای مجازی به جامعه داد.

وی با اشاره بر توسعه زیرساخت‌های ارتباطی نسبت به دوره‌های قبلی عنوان کرد: آماده این موضوع هستیم تا پهنای باند موجود در کشور را به 4000 گیگابیت بر ثانیه برسانیم به صورتیکه استفاده از کل ظرفیت ایجاد شده برای پهنای باند داخلی 80 درصد و برای اینترنت بین‌الملل به 20 درصد می‌رسد.

او افزود: البته تمام این توسعه باز هم برای استفاده کاربران داخلی بسیار ناچیز است و امیدواریم با سرمایه‌گذاری بیشتر شاهد توسعه سریع‌تر در جهت ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی کشور باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تولید محتوا در حال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: تولید محتوا تنها به عهده یک دستگاه خاص در کشور نیست و تمام بخش‌ها و ارگان‌ها باید برای ایجاد تولید محتوای داخلی برای فضای مجازی تلاش کنند و مواردی که می‌تواند در فضای مجازی مورد استفاده عموم قرار گیرد را به این فضا انتقال دهند.

وی با اشاره به تولید محتوای ارزشی خاطرنشان کرد: در داخل کشور اطلاعات افتخار آمیز زیادی وجود دارد که می‌تواند به صورت تولید محتوا در دست مردم قرار گیرد و در مواقعی با ترجمه آن باید این فرهنگ را به جامعه خارجی از طریق فضای مجازی انتقال دهیم.

واعظی در بحث گسترش عدالت اجتماعی حوزه ارتباطی کشور بیان کرد: هر آن چیزی که در این حوزه به وجود می‌آید نباید به یک قشر خاص از جامعه تعلق بگیرد و باید مردم روستاهای دورافتاده نیز همانند شهری‌ها از امکانات ارتباطی استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت تعداد روستاهایی که به اینترنت دسترسی داشتند 200 روستا بود اما اکنون این روستاها به 15 هزار روستا رسیده است و این میزان در پایان سال به 25 هزار روستا خواهد رسید.