Gerdab.IR | گرداب

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

انقلاب فضای مجازی در راه است

تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۴

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه بشر سه انقلاب تمدنی (کشاورزی، صنعتی و اطلاعاتی) را پشت سر گذاشته است، گفت: انقلاب چهارم که متفاوت با سه انقلاب قبلی به شمار می رود انقلاب فضای مجازی خواهد بود.

به گزارش گرداب، مرتضی موسویان روز جمعه در گفت وگو با ایرنا با بیان این مطلب افزود: برای مثال در موضوع شبیه سازی حواس، افق محتمل این است که در سال ٢٠٣٠ این شبیه سازی ١٠٠ درصد اتفاق بیفتد؛ یعنی هر شخص با داشتن یک آواتار (نمایه شبیه سازی در دنیای مجازی) می تواند زندگی کند.

مشاور وزیر ارشاد در ادامه تصریح کرد که سواد رسانه ای، دیگر قدرت استفاده از فناوری نیست بلکه قابلیت استفاده از اطلاعات و تبدیل آن به دانش است.

به گفته رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فراهنگ و ارشاد اسلامی، در واقع تکنولوژی روز به روز ساده تر شده و نیاز به آموزش دیگر نیست.

موسویان اظهار داشت: در حقیقت آنچه در حال تکوین است بسیار متفاوت با بحث های روز خواهد بود.

وی یادآورشد: براساس نتایج پژوهشی در افق چشم انداز 1404 با توجه به روندها و فراروندهایی که احساس شده می توانیم پیش بینی کنیم که به هر حال ما در این افق به شبیه سازی این احساس پنج گانه بشر دست پیدا کنیم که البته این در سال 2030 کامل خواهد شد.

مشاور وزیر ارشاد ادامه داد: اما تا آن زمان شاهد این خواهیم بود که به عنوان مثال وقتی یک غذایی را در فضای مجازی تبلیغ می کنند بوی آن را هم بتوانیم احساس کنیم یا بعدا در سال های بعد بتوانیم مزه ای از آن را هم احساس کنیم.

موسویان افزود: این به این معنی است که ما باید برای زمینه های مختلفی که با آن روبرو خواهیم بود برنامه داشته باشیم و برای آن سناریوهای خاصی را طراحی و بنویسیم.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد خاطرنشان کرد که این مرکز این کار را شروع کرده و به دنبال آن بحث آینده پژوهی را در دستور کار خود داده است.