Gerdab.IR | گرداب

حمله دوباره هکرها به برق اوکراین

تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۴

نفوذگرها با استفاده از بدافزار برق سه منطقه در اوکراین را قطع کردند.

به گزارش گرداب، این بار نفوذگرها از یک بدافزار مخرب استفاده کرده و حداقل سه منطقه در اوکراین را مورد هدف قرار دادند و باعث خاموشی سراسری در منطقه‌ی Ivano-Frankivsk اوکراین شدند.

 وزیر انرژی این کشور خبر حمله‌ی سایبری که باعث قطعی برق در نیروگاه "Prykarpattyaoblenergo" را تائید کرد.

 بر اساس گفته‌ی آژانس خبری اوکراین، این قطعی برق ناشی از بدافزاری بود که باعث عدم برقراری ارتباط با پست‌های برق شده بود. اولین بدافزار که باعث قطعی برق شد در روز دوشنبه، شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات ضدبدافزاری ESET اعلام کرد که چند نیروگاه برق در اوکراین توسط تروجان BlackEnergy مورد هدف قرار گرفته‌اند.

تروجان BlackEnergy اولین بار در سال ۲۰۰۷ شناسایی شد که در آن زمان یک ابزار نسبتاً ساده برای اتصال به حملات DDOS بود اما این تروجان دو سال پیش به‌روزرسانی شد و قابلیت‌های جدید به آن اضافه شد از جمله توانایی آلوده کردن سامانه‌های غیرقابل راه‌اندازی (boot).

 شرکت خدمات اطلاعاتی دولتی SBU در روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این بدافزار توسط «خدمات امنیتی روسیه» راه‌اندازی شد که از آن علیه‌ی سامانه‌های کنترل امنیتی و اهداف سیاسی استفاده شده است.

 بر اساس گفته‌ی شرکت ESET این بدافزار اخیراً به‌روزرسانی شده است و نرم‌افزارهای جدیدی به نام KillDisc و استفاده از پروتکل SSH به آن افزوده شده است تا نفوذگرها بتوانند به سامانه‌های آلوده دسترسی یابند.این در حالی است که درست قبل از کریسمس هم بر اثر حمله سایبری نیمی از خانه‌های منطقه‌ی دیگری در این کشور برقشان قطع شد.