Gerdab.IR | گرداب

افزایش قدرت WiFi

تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

با این اقدامات و بدون هیچ هزینه اضافی می‌توانید به‌راحتی قدرت و دامنه پوشش سیگنال مودم بی‌سیم خود را در منزل یا محل کار افزایش دهید.

به گزارش گرداب، در حالت عادی یک WiFi باید همه وسعت محیط خانه یا اداره شما را پوشش دهد تا بتوانید از هر نقطه‌ای و با هر دستگاهی به آن متصل شوید. اما در اغلب موارد کاربران از نهایت قدرت سیگنال WiFi خود بهره نمی‌برند. این موضوع می‌تواند در ارتباط با فاکتورهای متعددی باشد که در اینجا شما را با آنها آشنا می‌سازیم تا از WiFi خود در حد مطلوب استفاده کنید.

افزایش قدرت  WiFi

افزایش قدرت وای فای

امروزه وضعیت به‌گونه‌ای است که تقربا در اغلب موارد در بین سیگنال‌های WiFi به سر می‌بریم و با گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و تبلت‌های خود از اینترنت بی‌سیم لذت می‌بریم.
اما واقعیت آن است که این استفاده ما یک استفاده حداکثری از ظرفیت‌های WiFi نیست و با در نظر گرفتن مجموع فاکتورها و عوامل موثر بر کیفیت استفاده از WiFi شاهد خواهیم بود که در راستای استفاده مطلوب از اینترنت بی‌سیم باید یک‌سری از اقدامات را صورت دهیم. اقداماتی که البته نیاز به کار چندان حرفه‌ای هم ندارد و از دست همه کس ساخته است.

با اقدامات زیر می‌توانید به‌راحتی قدرت و دامنه پوشش سیگنال مودم بی‌سیم خود را در منزل یا محل کار افزایش دهید، بدون هیچ هزینه اضافی.

جایگذاری مناسب مودم

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در ابتدا با ید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، مکان و جای مناسب برای مودم بی‌سیم است. نکته مهم در این‌جا آن است که همه کناره‌ها و گوشه‌های محیط کار یا منزل توسط سیگنال WiFi پوشش داده شود تا همه افراد از هر نقطه‌ای قادر به برقراری ارتباط باشند.

برای این کار لازم است که نقشه‌ای کلی از محیط مورد نظر داشته باشید و بر اساس آن تمامی موانع را برای پخش سیگنال مد نظر داشته باشد. برای مثال اگر مودم شما در داخل یک اتاق قرار داده شده، استفاده از این مودم در سایر اتاق‌ها به‌دلیل وجود دیوار و موانع دیگر با کیفیت و قدرت و سرعت کمتری امکان‌پذیر است:

افزایش قدرت  WiFi

در تصویر فوق به‌خوبی می‌توانید این نکته را درک کنید. کاملا مشخص است که دیوارها و ابزار و اثاثیه محیط موانع جدی بر سر راه سیگنال هستند. در نتیجه بهترین جا برای مودم مکانی است که تقریبا همه اتاق‌ها به آن دسترسی مناسب و یکسانی داشته باشند. این نقطه بهترین مکان برای پخش یکسان و با قدرت برابر سیگنال است.

سایر موانع بر سر راه سیگنال را جدی بگیرید

به غیر از دیوارها، سایر اثاثیه همچون مبلمان، کمدها و حتی آینه‌ها می‌توانند قدرت سیگنال را تضعیف و حتی آن را از بین ببرند. برای مثال وجود آکواریوم بر سر راه سیگنال به این دلیل که آب سیگنال‌های 2.4 GHz را خفه می‌کند – بنا به دلایل خاص – منجر به ضعف شدید در قدرت WiFi خواهد بود. همچنین آینه به دلیل وجود جیوه همین سیگنال 2.4GHz را که توسط مودم و سایر دستگاه‌های وایرلس استفاده می‌شود، تحلیل می‌برد.
در صورتی که این ابزار و اثاثیه بر سر راه مودم و محل استقرار کاربر WiFi قرار گرفته است، در حد ممکن اقدام به جابه‌جا کردن آن کنید.

سایر دستگاه های وایرلس را قطع کنید

همان‌گونه که گفته شد سیگنال‌های WiFi در فرکانس 2.4 GHz حرکت می‌کنند. البته در برخی مودم‌ها قابلیت تغییر این فرکانس به 5GHz وجود دارد. اگر مودم شما از این قابلیت برخوردار است – در تنظیمات آن به‌دنبال گزینه مورد نظر بگردید – حتما این فرکانس را انتخاب کنید.

افزایش قدرت  WiFi

اما اگر این‌گونه نیست، در نتیجه بخشی از سیگنال مودم شما راهی دستگاه‌های وایرلس سر راه خود خواهد شد که از همین سیگنال بهره می‌برند. این دستگاه‌های هوشمند از جمله ماس، پرینتر و حتی مایکروویوهای وایرلس هستند. کاهش تعداد این دستگاه‌ها بر سر راه مودم تا کاربر نهایی به افزایش قدرت و سرعت سیگنال WiFi کمک خواهد کرد.

آنتن‌های یک‌سویه و آنتن‌های چندسویه

این نکته از نکاتی است که به هنگام خرید مودم باید به آن دقت کنید. تفاوت آنتن‌های چند سویه با آنتن‌های یک سویه در آن است که نوع اول، سیگنال را در همه جهات ممکن پخش می‌کنند. در نتیجه گاهی این سیگنال‌ها به جهتی که نیاز نیست رفته و در واقع هرز می‌روند.
اما آنتن‌های یک سویه سیگنال را تنها در یک جهت خاص پخش می‌کنند که در نتیجه هم سرعت و هم کیفیت آن به دلیل ممانعت از هرز رفتن سیگنال، مناسب است که حتی در برخی موارد با کاربرد Repeaterها جهت تقویت سیگنال می‌توان کیفیت بهتری را نیز انتظار داشت.

افزایش قدرت  WiFi

اهمیت سخت‌افزار در قدرت WiFi

در واقع WiFi زمانی که هم مودم و هم کارت شبکه نصب شده بر روی سیستم هر دو از یک نوع و مدل باشند، در بهترین حالت و حداکثر ظرفیت خود خواهد بود. در نتیجه یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن یک سیگنال مناسب و با کیفیت، این است که مودم خود را بر اساس کارت شبکه خود تهیه کنید.
همچنین تعدد آنتن‌ها در مودم وایرلس نیز خود می‌تواند عاملی در پخش قدرتمند و با کیفیت سیگنال باشد. از سوی دیگر بروزرسانی درایورهای کارت شبکه و همچنین مودم، می‌تواند در استفاده بهینه از قدرت سیگنال WiFi تاثیر بسزایی داشته باشد.


منبع: websavar