Gerdab.IR | گرداب

سامانه‌ای هوشمند برای سخنان رهبری

تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۴

سامانه تبدیل فرمایشات 23 سال اخیر مقام معظم رهبری به متن با فناوری هوش مصنوعی توسط متخصصان داخلی طراحی شد، تحلیل کلمات در این سامانه نشان می‌دهد ایشان در 23 سال اخیر از 60 هزار واژه اختصاصی استفاده کرده‌اند.

به گزارش گرداب، در مراسمی با حضور نماینده ولی فقیه در دانشگاه صنعتی شریف از سامانه هوشمند تبدیل گفتار مقام معظم رهبری به متن به مناسبت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی شد.

این سامانه تمامی سخنرانی‌ها، بیانات و کلاس‌های درس رهبر انقلاب را از 23 سال گذشته تا کنون به متن تبدیل کرده است.

این سامانه با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و موتور اختصاصی تشخیص گفتار راه‌اندازی شده است و نسل دوم فناوری تایپ گفتار فارسی است که پیش از این در تکنولوژی‌های شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و آمازون مورد استفاده قرار گرفته است.

این سامانه توسط شرکت دانش‌بنیان عصر گویش‌پرداز و با کمک جمعی از متخصصان دانشگاه صنعتی شریف و اعضا هیأت علمی دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده است.

هادی ویسی مدیر تیم طراحی این سامانه با اشاره به ویژگی‌های فنی این نرم‌افزار گفت: سامانه هوشمند تبدیل فایل‌های صوتی بیانات مقام معظم رهبری به متن نتیجه یک پروژه 3 ساله است که طی این پروژه بیانات مقام معظم رهبری از سه جنبه کلمات، صدا و آکوستیک مورد تحلیل قرار گرفته است.

وی با اشاره به نتایج این پژوهش تصریح کرد: در این بررسی با حجم وسیعی از کلمات مورد استفاده مقام معظم رهبری مواجه شدیم به طوریکه بررسی‌ها نشان داد ایشان از 60 هزار واژه اختصاصی طی 23 سال گذشته استفاده کرده‌اند و این در حالی است که یک فرد عادی در مدت عمر خود از کمتر از 10 هزار واژه اختصاصی استفاده می‌کند و علاوه بر این مجموعه کلمات استفاده شده در متون شکسپیر نیز 30 هزار واژه بوده است که این شواهد نشان از حجم زیاد واژگان مورد استفاده توسط رهبری دارد.

ویسی ادامه داد: همچنین تحلیل متون و بیانات مقام معظم رهبری نشان داد که کلمات اسلامی، ملت، کشور، کار، اسلام، ایران، وجود، انقلاب، دنیا، سال، نظام،‌ انسان، امام، دشمن، حرکت، روز، خدا، جمهوری، الهی و بزرگ به ترتیب 20 کلمه از پرکاربردترین کلمات در فرمایشات رهبری طی 23 سال گذشته بوده است.

این نرم‌افزار در نسخه وب‌سرویس نیز عرضه شده که در فاز نخست مختص بیانات رهبری و در فاز بعدی برای دیگر اشخاص نیز کاربرد خواهد داشت.