Gerdab.IR | گرداب

هشدار نسبت به نیمه‌ تاریک شبکه‌های اجتماعی

تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۳۸۹

اریک اشمیت، مدیر اجرایی گوگل با ابراز نگرانی نسبت به اطلاعات زیادی که به‌صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، پیش‌بینی کرد روزی می‌رسد که افراد برای فرار از گذشته دیجیتالی‌شان، نام خود را تغییر داده و شخصیت...

به گزارش گرداب، "اریک اشمیت"، مدیر اجرایی گوگل با ابراز نگرانی نسبت به اطلاعات زیادی که به‌صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، پیش‌بینی کرد روزی می‌رسد که افراد برای فرار از گذشته دیجیتالی‌شان، نام خود را تغییر داده و شخصیت جدیدی برای خود درست می‌کنند.

ممکن است این نقطه نظر افراطی شمرده شود اما شبکه‌های اجتماعی ما را وادار ساخته به‌صورت دقیق‌تری به بررسی و تعریف دوباره مفهوم حریم خصوصی و هویت بپردازیم.

مزایای مهیج زیادی درباره تحول وب و ظهور شبکه اجتماعی وجود دارد. فیس بوک و توئیتر افراد را قادر ساخته‌اند با خانواده و دوستانشان ارتباط داشته و پلت‌فرمی را برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و در ارتباط ماندن فراهم می‌کند. جنبه فوری به روزرسانی وضعیت شبکه اجتماعی نیز جست‌وجو و اخبار فوری را تغییر داده است.

مشکل این است که شبکه اجتماعی هم‌چنین ابزار قدرتمندی برای از بین بردن شهرت در سطح کلی و ابعاد بی‌پایان مجازی است. به‌محض اینکه اطلاعاتتان را به‌صورت آنلاین قابل دسترس می‌کنید، در چند ثانیه در سراسر جهان به اشتراک گذاشته می‌شود و پس از دهه‌ها هم‌چنان می‌تواند به‌یاد آورده شود.

دیگر شامل‌بودن ارائه اطلاعات اشتراک شبکه اجتماعی شما برای روند تقاضای شغل غیرمعمول نیست. کارفرمایان فن‌آوری‌دان، خواهان بررسی پروفایل فیس بوک و تاریخچه توییت‌نویسی متقاضی شغل هستند.

آنچه که شما می‌گویید و آنچه که در اینترنت انجام می‌دهید، مطالب زیادی در موردتان می‌گوید. بررسی شخصیت آنلاین فرد چشم‌انداز بکر و دقیق از آنچه که هست را به کارفرما می‌دهد و در مقایسه با تست‌های رواشناسی شخصیت یا لیاقت بر مبنای سال‌های گذشته، ابزار مؤثرتری برای بررسی کارمندان مورد انتخاب است.

فهرست بلندبالا و رو به رشد از داستان‌های افرادی وجود دارد که در نتیجه به روزرسانی وضعیت فیس بوک یا پیام‌های توئیتر شغل خود را از دست داده‌اند. معمولا بدگویی از رئیس یا شغل در یک سایت شبکه اجتماعی یا ارسال تصاویری از تفریحی که کرده‌اید، در حالیکه خود را به مریضی زده بودید، ایده خوبی نیست. کارفرمایان مراقب‌اند، بنابراین اعلام کردن آنلاین اینکه از شغل خود متنفرید، راه سریعی برای لغو پیشنهاد کاری است که به شما داده شده است.

برخی از بانک‌ها از خدماتی مانند Rapleaf برای کنترل شبکه‌اجتماعی و ثبات مالی و سابقه اعتبار اتصال‌های شبکه اجتماعی فرد استفاده می‌کنند. بانک برمبنای ثبات مالی و سابقه اعتبار اتصال‌های شبکه اجتماعی فرد، می‌تواند فرض کند که فرد مورد نظر تا چه اندازه می‌تواند ریسک اعتبار داشته باشد.

هم‌چنین در روابط خانوادگی به‌خصوص زمانی که بین یک زوج اختلاف ایجاد می‌شود، سایت‌های شبکه اجتماعی به منزله معدن‌های طلایی برای وکلا محسوب می‌شوند که با استخراج مطالب ارسال شده در این سایت‌ها از آن‌ها علیه فرد در دادگاه استفاده می‌کنند.

شاید شما با اصطلاح "یک فیل هرگز فراموش نمی‌کند" آشنا باشید؛ اینترنت نیز هرگز فراموش نمی‌کند و ظرفیت ذخیره‌سازی آرشیو شده آن در ظرف چند ثانیه به کمک شرکت‌هایی مانند گوگل قابل جست‌وجو است. بنابراین توصیه می‌شود به جای تغییر هویت به‌منظور به فراموشی سپردن گذشته دیجیتالی خود، اندکی احتیاط و منطق نسبت به آنچه در اینترنت ارسال می‌کنید، به خرج دهید.

منبع: ایسنا