Gerdab.IR | گرداب

در آستانه انتخابات؛

هشدار فتا درباره سودجویی هکرها از فضای انتخاباتی

تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۴

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا نسبت به احتمال وقوع حمله هکرها به سیستم‌های رایانه‌ای شهروندان به بهانه‌های انتخاباتی هشدار داد.

به گزارش گرداب، سرگرد حمید کیانی گفت: توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات این موضوع می‌تواند سوژه خوبی برای هکرها در فضای مجازی و به خصوص در شبکه‌های اجتماعی باشد تا بتوانند کاربران را فریب داده و با ایجاد صفحات اسپم آمار بازدید صفحاتی خاص را بالا ببرند و یا با بارگذاری لینک‌ها و کلیپ‌های جذاب انتخاباتی مرتبط با کاندیدها که نیاز به دانلود دارد، دستگاه‌های کاربران را به ویروس‌های طراحی شده آلوده کنند.

وی با تاکید بر اینکه در روشی دیگر هکرها با راه‌اندازی سایت‌های نظرسنجی و یا طراحی اپلیکیشن های مختلف با عنوان تبلیغات انتخابات از کابران می‌خواهند اطلاعات خود را وارد کنند، گفت: هکرها از این طریق اطلاعات شخصی کاربران را به سرقت برده و در موقعیتی مناسب از آنها سوءاستفاده می‌کنند و در واقع سیستم آنها به عنوان یک سیستم زامبی درنظر گرفته می شود و به وسیله آن حمله هایی به دیگر سیستم ها صورت می گیرد.

کیانی در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنان عزیز تلاش کنند تا در استفاده از اخبار و اطلاعات انتخاباتی در دام هکر ها گرفتار نشوند، دانلود فایل های مختلف از منابع نامعتبر سهم به‌سزایی در عملی شدن اهداف مجرمانه سودجویان فضای سایبر دارد. بنابراین کاربران باید نسبت به دریافت اطلاعات از منابع مختلف حساسیت بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس فتا، سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا برای کاهش چنین اتفاقاتی به شهروندان توصیه کرد: سعی کنند از رمزهای عبور قوی و پیچیده استفاده و آنتی ویروس‌های به روز و معتبر استفاده کنند. در مواقع ضروری و نیاز کاری به اینترنت متصل شده ودر سایر مواقع از اتصال به اینترنت خودداری کنند.