Gerdab.IR | گرداب

چرا باید از هند و کره‌جنوبی درس بگیریم؟

تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۴

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی روند رشد سرمایه‌گذاری حوزه فناوری اطلاعات در مناطق در حال توسعه جهان را ناشی از اثرات مثبت مستقیم و غیرمستقیم این بخش بر اقتصاد کشورها دانست.

به گزارش گرداب، عباس آسوشه با بیان این مطلب اظهار کرد: صنعت فناوری اطلاعات هند با بازار چند 10 میلیارد دلاری و ١� میلیون نیروی کار، یکی از بزرگترین بازارهای فناوری اطلاعات در جهان است که  اقتصاد این کشور را متحول کرده است.

وی افزود: این تاثیر‌گذاری درحالی است که رقابت‌پذیری قیمتی موجود در هند، موجب عرضه خدمات با قیمتی در حدود ٣ تا ٤ برابر ارزان‌تر از آمریکا و انتقال سرمایه­‌های فکری و شرکت‌های IT جهانی به این کشور شده است.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی پیش‌بینی شرکت پژوهشی گارتنر را مورد استناد قرار داد و اظهار داشت: اندازه بازار صنعت IT هند با رشد ٦ درصدی نسبت به سال ٢� ١٥ به ٧١ میلیارد دلار در سال ٢� ١٦ و درآمد این بخش از ٧٦.٣ میلیارد دلار سال ٢� ١� ، به ٢٢٥ میلیارد دلار در سال ٢� ٢� و در ادامه به ٣٥� میلیارد دلار در سال ٢� ٢٥ ، افزایش خواهد یافت.

وی افزود: صادرات بخش IT هند تا سال ٢� ١٥ نیز با نرخ رشد ١٤.٥٧ درصد به ٩٨ میلیارد دلار رسیده است.

آسوشه با اشاره به اینکه روند افزایش هزینه‌های پرداختی IT در هند با نرخ رشد ترکیبی سالیانه ٥ درصد تا سال ٢� ١٩، به ٨٧.٦٧ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت، گفت: تامین هزینه‌های مربوط به فن‌آوری توسط بخش‌های بانکداری و دولت و نیز رشد نفوذ فن‌آوری‌های جدید مانند ابری و اینترنت اشیاء، موجب توسعه بازار فن آوری اطلاعات کشور هند شده است و پیش‌بینی می‌شود این کشور بعد از چین در جایگاه دوم منطقه آسیا پاسفیک، قرار گیرد.

وی افزود: میزان هزینه‌های پرداختی IT این کشور در سال ٢� ١٥ برابر ٦٦.٩٨ میلیارد دلار است که در سال ٢� ١٦ برابر ٧� .٩٩ میلیارد دلار (حدود ٧١ میلیارد دلار) پیش‌بینی شده است.

او نتایج آخرین پیش‌بینی مربوط به بازار ٧� .٩٩ میلیارد دلاری این بخش در سال ٢� ١٦ را مورد اشاره قرار داد و گفت: دستگاه‌های ارتباطی شامل گوشی‌های موبایل، کامپیوتر و تبلت‌ها تقریباً با رشد ٧.٤ درصدی تا سال ٢� ١٦ ، ٣٢ درصد این بازار را به خود اختصاص می­‌دهند و سیستم‌های مراکز داده نیز از رشد ٤ درصدی در سال٢� ١٦ برخوردار می‌شوند.

وی کسب‌و‌کار دیجیتالی را محرک صنعت فناوری اطلاعات دانست و گفت: کشور هند با ٣١� � استارت‌آپ فناوری در سال ٢� ١٤، چهارمین اقتصاد مبتنی بر کسب‌و‌کار جدید است که این تعداد تا سال ٢� ٢� به ١١٥� � استارت‌آپ فناوری افزایش یافته و بعنوان روند تکامل واقعی بخش، فعالیت بازار این کشور را به طور کلی تغییر خواهد داد.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی میزان جذب سرمایه خارجی هند در این بخش را در بین سال‌های ٢� � � تا ٢� ١٥ ، برابر ١٨.١٧ میلیارد دلار اعلام کرد و اظهار داشت: افزایش ١� برابری سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای اینترنتی شدن شرکت‌ها طی سال ٢� ١٣ تا ٢� ١٤، حمایت مالی ٨� � استارت‌آپ در برابر ٢� � استارت‌آپ در سال ٢� ١٢ با سرمایه ٣.٤ میلیارد دلاری و افزایش سه برابری نسبت به سال قبل از آن از جمله اقدامات دولت هند در راستای توسعه صنعت فناوری اطلاعات این کشور است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اقتصاد اینترنتی هند در سال ٢� ١٨ با اختصاص سهم ٥ درصدی از تولید ناخالص داخلی به ١٥١.٦ میلیارد دلار افزایش یابد.

آسوشه یکی از ظرفیت‌های فضای مجازی را "رایانش ابری" دانست و کره جنوبی را یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه معرفی کرد و گفت: این کشور به واسطه سیستم ارتباطی پیشرفته و خدمات اینترنتی پرسرعت خود، شهرت جهانی دارد و یکی از پیشگامان دولت الکترونیک محسوب می‌شود که دلیل این صدرنشینی، به سابقه توجه به مقوله دولت الکترونیک و تلاش برای تحقق آن باز می‌گردد.

وی افزود: در حال حاضر ٨٥ درصد خدمات و سرویس‌های عمومی در کره جنوبی، به صورت آنلاین ارائه می‌شود و این موضوع آنقدر جدی گرفته می‌شود که تعداد مراجعات حضوری مردم برای دریافت خدمات شهری و دولتی به سه بار در سال کاهش پیدا کرده است.

او کره جنوبی را یکی از کشورهایی دانست که تمرکز ویژه‌ای روی دولت الکترونیک و سرمایه‌گذاری در عرصه پردازش ابری دارد و اظهار داشت: این کشور به منظور بهبود و بهره‌وری در ارائه خدمات عمومی، در حال انتقال بیش از 400 نوع سرویس مرتبط با دولت الکترونیک به فضای پردازش ابری بوده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان  سال 2016 میلادی، 350 سرویس باقیمانده را هم به این فضا منتقل کند، در نتیجه تا سال ٢� ١٧، حدود ٦� درصد از سیستم‌های ارتباطی و خدمات دولت الکترونیک این کشور، به فضای پردازش ابری منتقل می‌شود.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی  تاکید کرد: در حقیقت کره جنوبی با استفاده از این تکنولوژی، به دنبال صرفه‌جویی به میزان ٣٢� میلیون دلار در هزینه بخش‌های دولتی کشور است.

وی ضرورت بهره‌گیری کشورمان از تجارب سایر کشورها، از جمله هند و کره جنوبی، در بکارگیری ظرفیت‌های فناوری اطلاعات در اقتصاد کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: طبق گزارش بانک مرکزی، میزان درآمدهای نفتی ایران طی سال‌های ٨٦، ٨٧ و ٨٨ به ترتیب ٥.٨٤، ٦.٨٥ و ٩.٦٩ میلیارد دلار و این رقم برای سال١٣٩١ حدود ١.٣ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با بازار ٢ میلیارد دلاری IT هند در سال ٢� ١٥، قابل توجه و تامل است.

آسوشه یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی که فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی پیش روی کشور ما قرار می‌دهد را امکان استفاده از این فناوری برای مهندسی مجدد معماری دولت و دسترس پذیرتر، کارآمدتر و پاسخگوتر ساختن آن دانست و اظهار داشت: دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی، نقش به سزایی در تبادل اطلاعات بین مردم، سازمان‌ها، بازار و ارکان دیگر دولت دارد و باعث بهبود بهره‌وری داخلی و خدمات عمومی می‌شود.

وی گفت: یکی از این فناوری‌های نوین "رایانش ابری" است که با داشتن دسترسی آسان، مجموعه‌ای از منابع رایانشی پیکربندی‌پذیر، مانند شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها، می‌تواند با کمترین هزینه و دخالت فراهم کننده سرویس و با سرعت مناسب، به خواسته کاربر پاسخ دهد.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی برآورد کارشناسان مرکز تحقیقاتی Juniper مبنی بر افزایش مشترکان خدمات رایانش ابری تا سال ٢� ٢� میلادی، به بیش از ٤.٦ میلیارد نفر را حائز اهمیت دانست و گفت: با توجه به فراگیر شدن خدمات رایانش ابری اعم از سرویس‌های نرم‌افزاری، بستر و پلت‌فرم ابری و سرویس‌های زیرساختی، میزان استفاده از این خدمات افزایش پیدا کرده و به یکی از پر مخاطب‌ترین فناوری‌ها تبدیل شده است در صورتیکه این میزان در سال ٢� ١٣، ٢.٤ میلیارد نفر بود.

او افزایش استفاده از سرویس‌های مبتنی بر رایانش ابری و جایگزین شدن این سرویس‌ها به جای خدمات سنتی IT را قابل توجه دانست و گفت: مطالعات انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی گارتنر، حاکی از آن است که استفاده از رایانش ابری در حال رشد بوده و تا سال ٢� ١٦ به یکی از بخش‌های پرهزینه از نظر سرمایه‌گذاری در صنعت فناوری اطلاعات تبدیل خواهد شد.

وی افزود: درآمد حاصل از خدمات ابری در تمامی بازارهای سرویس‌های ابری، بین سال‌های ٢� ١٢ تا ٢� ١٧ با نرخ رشد ترکیبی سالانه ٣٣.٢ درصد رشد، مواجه است که خدماتی نظیر سرویس‌های نرم‌افزاری و زیرساختی، به ترتیب با نرخ رشد ترکیبی سالانه ٣٤.٤ و ٣٩.٨ در صدر این حوزه قرار دارد.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر ظرفیت فضای مجازی در جذب سرمایه‌های خرد و کلان و تاثیر آن براقتصاد کشورمان، گفت: این امیدواری وجود دارد تا با برنامه‌ریزی، تسهیل و تقویت شرایط سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایران نیز با حضور بیشتردر بازارهای فناوری اطلاعات بعنوان جایگزین درآمدهای نفتی، از نتایج ارزشمند آن در جهت رونق اقتصادی کشور بهره‌برداری کند.