Gerdab.IR | گرداب

رتبه جهانی ایران در نانو چند است؟

تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۴

تعداد مقالات فناوری نانو نمایه شده در آی اس آی در سال ۲۰۱۶ تنها درحالی که ۵۰ روز از آن سپری شده است مشخص شد.

به گزارش گرداب، جعفر مهراد، بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: چین همچنان در رتبه نخست تولید علم نانو جهان قرار دارد. تعداد مقالات این کشور در این بازه زمانی ۲۹۱۱ مقاله است.

وی افزود: رتبه های دوم تا پنجم به ترتیب در اختیار آمریکا، هندوستان، ایران و کره جنوبی است و این کشورها به ترتیب ۹۷۱ مقاله، ۶۶۳ مقاله، ۵۲۱ مقاله و ۴۷۵ مقاله تولید کرده اند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: براساس این رتبه بندی کشورهای آلمان، ژاپن، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به ترتیب در جایگاه ششم تا دهم تولید علم فناوری نانو قرار دارند.

مهراد خاطرنشان کرد: طبق اعلام آی اس آی رتبه کشور ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی با تولید ۱۳۳ مقاله در جایگاه هجدهم قرار گرفته است و کشور مالزی رتبه ۲۰ را به دست آورده است.

وی عنوان کرد: کشورهای مصر و پاکستان نیز رتبه های ۲۲ و ۲۵ را به خود اختصاص داده اند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: تعداد مقالات دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران در سال ۲۰۱۱ در حوزه نانو ۳ هزار ۱۱ مقاله، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۳ هزار ۶۸۱ مقاله، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۴ هزار و ۵۹۸ مقاله، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۵ هزار و ۵۲۵ مقاله و در سال ۲۰۱۵ تعداد ۶ هزار و ۴۱۹ مقاله بود.

مهراد خاطرنشان کرد: رتبه ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی در میان ۱۰۶ کشور تولید کننده علم در حوزه فناوری نانو رتبه ۷ بود.

وی عنوان کرد: کل تولیدات علمی این رشته در جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳۶ هزار و ۸۱۸ مقاله و در ۵۰ روز اول سال ۲۰۱۶ میلادی ۷ هزار و ۸۱۴ مقاله است.

فهرست ۱۰ کشوری که حجم مقالات نانوی آنها نسبت به سایر حوزه های علمی شان بالاتر بوده است، به شرح زیر است:

رتبه     کشور     مقدار
۱     ایران      ۲۳.۸۳
۲     مولداوی     ۲۳.۵۴
۳     تاجیکستان     ۲۱.۵۴
۴     سنگاپور     ۲۰.۳۱
۵     عربستان صعودی     ۱۹.۷۱
۶     بحرین     ۱۸.۹۱
۷     هندوستان     ۱۸.۵۹
۸     چین     ۱۷.۹۸
۹     بلاروس     ۱۷.۹۷
۱۰     اکراین     ۱۷.۳۴

استاد علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز افزود: پتنت های مربوط به حوزه فناوری نانو در سال ۲۰۱۵ میلادی ثبت شده در اداره پتنت ها و نشان های تجاری آمریکا نشان می دهد که آمریکا با تولید ۴ هزار و ۳۶۵ پتنت مقام نخست را به دست آورده است.

مهراد تعداد پتنت های ژاپن، کره جنوبی، تایوان و چین به ترتیب ۹۰۲، ۸۳۲، ۵۰۰، ۳۹۳ پتنت است. در سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد پتنت های ثبت شده ایران در اداره پتنت ها و نشان های تجاری آمریکا ۱۲ پتنت است.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این ایران در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ میلادی به ترتیت یک، ۳، ۷، ۱۱ و ۸ پتنت به ثبت رسانده است.

استاد علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز  اظهار داشت: مصر دومین کشور اسلامی در سال ۲۰۱۵ میلادی ۶ پتنت و مالزی و ترکیه هرکدام به ترتیب ۵ پتنت دارند که به ترتیب رتبه های ۳۰، ۳۱ و ۳۲ را در اختیار دارند.

مهراد خاطرنشان کرد: رتبه امارات متحده عربی در تولید ثبت پتنت در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۹ است و این کشور در این سال تنها دو پتنت به ثبت رسانیده است.

وی عنوان کرد: از سایر کشورهای اسلامی و منطقه تنها جمهوری آذربایجان و پاکستان هر کدام با ثبت یک پتنت رتبه های ۴۵ و ۴۷ را کسب کرده اند.

استاد علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز  عنوان کرد: کشورهای جهان تعدادی از پتنت های خود را نیز در اداره پتنت های اروپایی به ثبت رسانیده اند.

۱۰ کشور اول ثبت پتنت در نانو
رتبه     کشور     تعداد
۱     آمریکا     ۴۲۱
۲     آلمان     ۲۲۹
۳     فرانسه     ۱۵۲
۴     ژاپن     ۱۳۱
۵     کره جنوبی     ۵۹
۶     سوئیس     ۴۸
۷     ایتالیا     ۴۷
۸     انگلیس     ۴۵
۹     هلند     ۴۳
۱۰     بلژیک     ۳۳

مهراد گفت: ترکیه نخستین کشور اسلامی و منطقه است که در سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد ۶ پتنت در اداره پتنت های اروپایی ثبت کرده است.

وی افزود: در این اداره، عربستان صعودی با ثبت ۵ پتنت دارای رتبه ۲۶ است. همچنین کشورهای مالزی و مصر نیز هرکدام با تولید یک پتنت رتبه های ۳۷ و ۳۸ را به خود اختصاص داده اند.

استاد علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز  گفت: ایران تنها در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی به ترتیب ۲ و یک پتنت را در این اداره به ثبت رسانیده است.