Gerdab.IR | گرداب

جزئیات حمایت صندوق صنایع الکترونیکی از تحقیقات دانشگاهی

تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۴

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) مدل‌های همکاری این صندوق را برای حمایت از تحقیقات دانشگاهی، تشریح کرد.

به گزارش گرداب، علی وحدت در نشست با معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و اعضای هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر و پژوهشکده لیزر این دانشگاه اظهار داشت: براساس تفاهم نامه همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چند مدل و الگو حمایت از دانشگاه ها مشخص شده است.

وی ادامه داد: براین اساس در انجام طرح‌های پژوهشی توسط صنعت با هدف افزایش سهم هزینه‌های تحقیقاتی در صنایع، صحا یک مدل ۳ جانبه در حمایت از آموزش و پژوهش دنبال می کند به طوریکه چنانچه شرکتی سفارش کار تحقیقاتی خود را به گروه دانشگاهی بدهد، هزینه‌های آن به شکل تسهیلات توسط صندوق مساعدت می‌شود. در این مدل که می توان آن را در آموزش‌های تخصصی نیز اجرا کرد، به جای کمک مستقیم به دانشگاه، از فعالان بخش خصوصی، با هدف ایجاد ارتباط صنعت با دانشگاه حمایت می‌شود.

وحدت با بیان اینکه حمایت از تجهیز آزمایشگاه‌های تخصصی و مرجع یکی از مدل‌های حمایتی صحا از دانشگاه است، خاطرنشان کرد: در این مدل اگر شرکت‌هایی با هدف ارائه خدمات آزمایشگاهی به دانشگاهیان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر شوند، هزینه تجهیز این آزمایشگاه توسط صحا به شکل تسهیلات ارائه می‌شود. در این مدل با شکل‌گیری این گونه شرکت‌ها، نیاز صنایع مختلف به خدمات آزمایشگاهی تخصصی نیز رفع می شود.

مدیرعامل صحا با اشاره به حمایت صندوق از شرکت‌های نوپا و فناور پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاه‌ها گفت: از شرکت‌های کوچک با هدف توسعه محصول و رشد و تبدیل شدن به شرکت هایی بزرگتر حمایت می شود. همچنین می توان از شرکت‌های بزرگتر نیز  به شکل لیزینگ با هدف توسعه تولید محصول تسهیلات ارائه کرد.

وی با بیان اینکه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) جزء معدود نهادهای حمایت‌کننده از نرم افزار در کشور است، گفت: صحا در بحث نرم افزار دارای بدنه کارشناسی بسیار خوب است و طرح‌های نرم افزاری به عنوان یکی از اولویت‌های صندوق پس از ارزیابی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

در این نشست رضا مسعودی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید بهشتی نیز با بیان اینکه ظرفیت همکاری خوبی با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) وجود دارد، گفت: پتانسیل‌های خوبی در دانشگاه شهید بهشتی وجود دارد که با حمایت‌های جدی می توان اثرات آن را در صنایع مختلف و حتی زندگی مردم مشاهده کرد به طوریکه پژوهشکده لیزر دانشگاه حتی در منطقه حرف های تازه ای برای گفتن دارد.

وی اظهار امیدواری کرد که بتوان با ارائه چندین طرح از سوی اساتید و شرکت‌های مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی از خدمات و تسهیلات صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک بهره مند شد.