Gerdab.IR | گرداب

شارژ خودروها درحال‌حرکت ممکن شد

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

شرکت کوآلکوم به فناوری تازه ای دست یافته که شارژ خودروهای برقی را در حین حرکت ممکن خواهد کرد.

به گزارش گرداب به نقل از  پی سی ورلد، فناوری ابداع شده توسط این شرکت شارژ بی سیم پویا نام گرفته و برای استفاده از آن نیازی به برق زدن خودروها به منظور شارژ آنها نیست.

فناوری یاد شده به گونه ای است که به رانندگان خودروها امکان می دهد بدون آنکه نگران پایان شارژ خودروی برقی خود باشند در خیابان ها رانندگی کنند و در همین حال اتومبیل آنها هم شارژ می شود.

درک آبرله رییس کوآلکوم در جریان یک سخنرانی در آخرین روز برگزاری کنگره جهانی موبایل گفت: در آینده بزرگراه ها به ابزار و امکاناتی برای شارژ خودروهای برقی مجهز خواهند شد و از همین طریق تامین انرژی مورد نیاز آنها به سادگی امکان پذیر خواهد بود.

شاخص اصلی این فناوری مشابه با روش شارژ گوشی ها و تبلت هاست. به این منظور صفحه های شارژ کننده در جاده ها و پارکینگ ها نصب می شوند تا در زمانی که خودرو بر روی انها قرار می گیرد به طور بی سیم شارژ شود.

البته برای تکمیل این فناوری به چند سال زمان نیاز است ولی امکان پذیر شدن آن اقبال برای خرید خودروهای برقی را افزایش خواهد داد. زیرا اولا دیگر نیازی به چند ساعت معطلی برای شارژ خودرو نیست، فراموشی رانندگان موجب خالی ماندن باتری های این اتومبیل ها نمی شود و در نهایت این فناوری موجب کوچکتر شدن باتری خودروهای برقی می شود و در نتیجه طراحی این خودروها مدرن تر و بهتر می شود.

درک آبرله رییس کوآلکوم امیدوار است این فناوری ظرف دو تا سه سال آینده در دسترس عموم قرار بگیرد. به گفته وی این شرکت تلاش می کند صفحاتی را برای شارژ خودروها طراحی کند که در پارکینگ منزل نصب شوند و در زمان قرار گرفتن خودرو بر روی آنها روند شارژ آغاز شود.

کوآلکوم به همین منظور در حال همکاری با شرکت دایملرکرایسلر است تا سیستم های شارژ بی سیم جدیدی را بر روی خودروها نصب کند. البته باید توجه داشت که این فرایند گران قیمت و وقت گیر خواهد بود.