Gerdab.IR | گرداب

ناسا هواپیمای مافوق صوت می‌سازد

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

"ناسا" با ساختن یک هواپیمای مافوق صوت به دنبال این است که رویای مسافرت هوایی مافوق صوت را به واقعیت تبدیل کند.

به گزارش گرداب، سازمان فضای "ناسا" در اامه فعالیت‌های خود در زمینه هوا فضا اینبار به سراغ پروژه‌ای رفته که قرار است اگر به نتیجه برسد انسان شاهد نخستین پرواز مافوق صوت یک هواپیمای مسافربری خواهد بود.
 
بر اساس این گزارش "ناسا" با ساختن یک هواپیمای مافوق صوت به دنبال این است که رویای مسافرت هوایی مافوق صوت را به واقعیت تبدیل کند.
 
شرکت "لاکهید مارتین" با توسعه یک طراحی اولیه از یک هواپیما که آلودگی صوتی تولید نمی‌کند و قابلیت ارائه یک سفر با سرعت مافوق صوت را فراهم می‌کند، در صدد است به این رویا جامه عمل بپوشاند.
 
"آرتی" نوشت:"لاکهید مارتین" برای اجرایی کردن این پروژه بودجه‌ای در حدود 20 میلیون دلار طی 17 ماه دریافت خواهد کرد.
 
ناسا این مبلغ را برای ساختن یک هواپیمایی مافوق صوت با تکنولوژی مدرن که می‌تواند با سرعت‌ مافوق صوت پرواز کند بدون اینکه سر و صدا ایجاد کند پرداخت کرده است.
 
"ناسا" در حال حاضر روی پروژه پرواز سبز امن و آرام سخت کار می‌کند این در حالی است که سایر شرکت‌ها و مؤسسات هوایی به بزرگتر کردن هواپیماها و افزودن سرعت آنها فکر می‌کنند، بدون اینکه به مباحث محیط زیستی توجه داشته‌ باشند.
 
"چارلز بولدن" مدیر"ناسا" در این باره می‌گوید: "در حالی که همه در حال توسعه هواپیماهایی هستند که سریع‌تر پرواز کنند ما در پی ایجاد یک سیستم حمل و نقل هوایی موثرتر  هستیم".
 
وی افزود: "به دنبال ساخت یک جت مافوق صوت آرام با هدف استفاده در پروازهای مسافری هستیم".
 
قرارداد اعطا شده به این شرکت هوا و فضا، برای نخستین بار و در سری "هواپیماهای ایکس" است؛ "ابتکاری که به‌دنبال کاهش سطح سر و صدا برای یک هواپیمای مافوق صوت است که قرار است مسافرانش بدون تولید الودگی صوتی جابه‌جا کن".
 
این هواپیما قرار است در ارتفاع 35000 فوت (10668 کیلومتری)  و با سرعت فوق صوت در حدود 660 مایل در ساعت (1063 کیلومتر / ساعت) پرواز کند.