Gerdab.IR | گرداب

وزیر سابق اطلاعات خبر داد:

بازداشت یک جاسوس آمریکایی در ایران

تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

وزیر سابق اطلاعات از بازداشت یک جاسوس آمریکایی در ایران خبر داد.

به گزارش گرداب، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات در دومین دوره سفیران وحدت که صبح امروز در مجتمع فرهنگی 13 آبان برگزار شد، با اشاره به جایگاه ویژه مستضعفین در آموزه‌های دینی اظهار داشت: در آموزه‌های دینی ما مستضعفین جایگاه ویژه‌ای دارند و یکی از مبانی جدی حرکت، قیام و انقلاب امام خمینی(ره) توجه ویژه و خاص به مستضعفین بوده است و براساس آیات قرآن کریم و روایات، اراده الهی بر این قرار گرفته که مستضعفین در جایگاه اداره کنندگان جامعه بشری قرار گیرند.

وی ادامه داد: باید برای حرکت‌های جهادی ارزشمندی که سفیران وحدت انجام می‌دهند، حساب ویژه‌ای باز کرد و محور مأموریت نهاد کمیته امداد نیز فقط تأمین لباس و پرکردن شکم و مخارج زندگی نباید باشد و باید به موضوعات فکری نیز توجه شود؛ ولی با کمال تأسف می‌بینیم که ما اقدامات غربی‌ها را بولد می‌کنیم و در ویترین می‌گذاریم و آموزه‌های خود را فراموش کرده‌ایم که تأثیرگذاری و نوع بهره‌برداری از آن بالاتر است.

وزیر سابق اطلاعات با بیان اینکه منشور حکومتی امیرالمؤمنین(ع) هم اکنون در سازمان ملل قرار دارد، افزود: در ابتدا گروه زیادی روی نامه امام علی(ع) به مالک اشتر کار کردند تا نقطه ضعفی در آن پیدا کنند و هر کاری کردند که منشور حکومتی امیرالمؤمنین جزو اسناد سازمان ملل قرار نگیرد ولی نتوانستند. دنیای غرب و به‌اصطلاح پیشرفته به این نتیجه رسیده که راه خروجش منشورهایی است که امیرالمؤمنین پیش‌بینی کرده است.

حجت‌الاسلام مصلحی درباره طراحی‌های استکبار برای دنیای اسلام گفت: درگیری‌هایی که استکبار با طراحی‌های خود و با استفاده از تکفیری‌ها در دنیای اسلام ایجاد کرده، تنها با مبنای فکری است؛ اینکه توقع داشته باشیم با فعالیت نظامی بتوانیم طراحی‌های استکبار در خصوص تکفیری‌ها را جمع کنیم، یک اشتباه است چرا که دشمن در این زمینه سرمایه‌گذاری و طراحی فکری برای رسیدن به اهداف خود داشته است.

وی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص موضوع نفوذ یادآور شد: بخش عمده‌ای از فرمایشات مقام معظم رهبری از 14 خرداد به بعد روی مقوله تأثیر و نقش نفوذ در داخل و دنیای اسلام تمرکز دارد. ما با دو نوع نفوذ موردی و جریانی روبه‌رو هستیم و در مقوله تکفیری‌ها هر دو نوع نفوذ طراحی می‌شود. در بحث نفوذ موردی، دشمن طراحی سنگینی برای ایجاد التقاط فکری در دنیای اسلام و میان فرهیختگان و نخبگان دنیای اسلام انجام داده است تا با التقاط فکری و تحریف در افکار نخبگان به اهدافش دست پیدا کند.

وزیر سابق اطلاعات یادآور شد: دشمن و به‌خصوص استعمار پیر انگلستان از چند صد سال پیش سرمایه‌گذاری سنگینی را برای شناخت تمام مذاهب اسلامی انجام داده است و روی این موضوع کار می‌کند؛ بنده پیشنهاد می‌کنم که از جمع روحانیون، طلاب و فضلای اهل سنت جمعیت پژوهشی شکل گیرد تا روی مقوله تکفیری و نفوذ از طریق تکفیریها بررسی انجام دهند.

مصلحی با بیان اینکه وهابیت را انگلیسی‌ها شکل دادند، افزود: انگلیسی‌ها در بررسی‌های خود به این جمع‌بندی رسیدند که در هر مجموعه‌‌ای، گروهی باشند که با انحراف در افکار آنها در بزنگاه‌ها بتوانند استفاده کنند، لذا در مذهب حنفی وهابیت را شکل دادند. این نکته مهم است که فقط ما می‌گوییم وهابیت را انگلیسی‌ها به وجود آوردند ولی شبکه‌های ماهواره‌ای وهابیت که روی ذهن اهل سنت وهابی کار می‌کنند، این ذهنیت را که انگلیسی‌ها وهابیت را به وجود آوردند، ندارد، لذا تأکید می‌کنم که ما باید در همه مذاهب اسلامی مجموعه‌های پژوهشی تشکیل دهیم و علمای اهل سنت نیز کار پژوهش انجام دهند.

وی گفت: امروز دشمنان با بحث فکری داعش و جبهه النصره را به‌عنوان مجموعه‌ای مبارز راه می‌اندازند و با کار نظامی نمی‌توان اینها را جمع کرد؛ بلکه دشمنان ارتباط فکری ایجاد کرده‌اند و می‌خواهند از آن طریق به اهداف خود برسند.

وزیر سابق اطلاعات با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری داعش گفت: حدود 30 سال قبل در شمال عراق مجموعه‌ای از اهل سنت که به‌دنبال ایجاد دولت اسلامی عراق و شام بودند، شکل گرفت و در آن زمان مجموعه‌های نخبه‌ای این گروه را طراحی کردند و همان زمان حرکاتی را انجام می‌دادند؛ اما وقتی ناتو برای سقوط صدام به داخل خاک عراق آمد، عراق را بین کشورهای اروپایی و آمریکا تقسیم کردند و بغداد در اختیار آمریکا، جنوب عراق (بصره) در دست انگلیس قرار گرفت و بعد از آن سران داعش توسط آمریکا دستگیر و در بصره تحویل انگلیسی‌ها داده شدند. بعد از این ماجرا سران داعش به زندان افتادند ولی با کمال تعجب بعد ازظهرها از زندان آزاد می‌شدند و در شهر می‌چرخیدند و دوباره به زندان بازمی‌گشتند.

حجت‌الاسلام مصلحی ادامه داد: پس از مدتی انگلیسی‌ها از این گروه داعشی که حرکت نهضتی برای ایجاد حکومت اسلامی ترتیب داده بودند مبارزه با استکبار را گرفت و مبارزه درونی برای آنها به وجود آورد و به آنها گفت که "مانع شما شیعه است که باید آن را از بین ببرید" و از این طریق داعش به وجود است.

وی راجع به نقش دشمنان برای نفوذ در شیعه گفت: برای مذهب شیعه حرکتی که دشمنان انجام می‌دهند، در خصوص امام زمان است و فضایی را ایجاد می‌کند که وقتی یک بچه حزب‌اللهی تکلیف خود را انجام نمی‌دهد، طرح انجمن حجتیه را می‌زند و می‌گوید که "باید امام زمان بیاید و مشکلات ما را حل کند"، بنابراین نفوذ موردی و جریانی برای ایجاد التقاط فکری در به وجود آوردن شخصیت‌ها و جریان‌های مختلف کار کرده است.

وزیر سابق اطلاعات با ابراز اینکه دشمن با کار پژوهشی روی مقوله‌های قومیت و مذاهب تحقیقات ویژه انجام می‌دهد، گفت: به‌طورمثال مؤسسه آمریکایی در مورد قومیت کرد در عراق، بلوچ در ایران، پاکستان و افغانستان فراخوان مقاله می‌دهد و مقالات را جمع‌آوری کرده و آنها را بررسی می‌کند و بعد از مسئله قومیت‌ها روی مقوله مذهب کار تحقیقاتی انجام می‌دهد و متناسب با هر مذهبی گروهی را در آن به وجود می‌آورد تا به اهدافش برسد؛ دشمن در این موضوعات به‌صورت ویژه سرمایه‌گذاری سنگینی کرده است.

مصلحی با اشاره به شکل‌گیری وهابیت افزود: به‌محض اینکه عبدالوهاب روی کار آمد، برای رسیدن به اهداف خود نیاز به چاقوکش داشتند لذا آل سعود در اختیار محمدبن عبدالوهاب قرار گرفت و امروز می‌بینیم که این خاندان  به‌صورت گسترده و سنگین کار می‌کنند تا در دنیای اسلام کشتار انجام دهند. اولین اقدام محمدبن عبدالوهاب پس از روی کار آمدنش این بود که با مذاهب اهل سنت درگیر شدند و مقبره‌ها را از بین برد و حتی می خواستند قبر پیامبر(ص) را صاف کنند ولی دنیای اسلام اجازه نداد.

وی تأکید کرد: امروز بهترین راهکار برای مباحث امنیتی و انجام فعالیت‌های جهادی در مناطق مرزی این است که اهل سنت در خصوص موضوعات تکفیری کار پژوهشی انجام دهند چرا که سرمایه‌گذاری سنگینی در التقاط فکری در حال انجام است و حتی نوع حرکت دشمن برای رسیدن به اهدافش تناقضی است.

وزیر سابق اطلاعات در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر "من دیگر به سیاسیون دنیای اسلام اعتمادی ندارم" افزود: دشمن به‌محض اینکه فهمید انقلاب اسلامی برای نخبگان، سیاسیون و نهضت‌های دنیای اسلام الگو شده است، برای جلوگیری از گسترش افکار انقلاب اسلامی حرکت نهضتی را تحت عنوان توسعه دنیای اسلام با شعار "اعتدال و اسلام رحمانی" آغاز کرد و نشستی را با محوریت ماهاتیر محمد در مالزی با شعار "اعتدال و اسلامی رحمانی" برای توسعه دنیای اسلام برگزار کرد و هنوز هم CIA آمریکا و MI6 انگلیس روی این موضوع کار می‌کنند، فراخوان مقاله می‌دهند و می‌گویند که "برای توسعه دنیای اسلام باید اسلامی را دنبال کنیم که اعتدال و اسلام رحمانی باشد"؛ ولی از طرف دیگر در عامه دنیای اسلام حرکات داعشی و تکفیری را به راه می‌اندازند که این موضوع تناقض حرکت آنها را نشان می‌دهد.

مصلحی ادامه داد: زمانی که بنده وزیر اطلاعات بودم دشمنان باز هم فراخوان مقاله ارائه دادند و برخی از نخبگان حوزوی از درون جمهوری اسلامی می‌خواستند در این نشست‌ها شرکت کنند ولی بنده اسنادی را به کسانی که می‌خواستند در این نشست شرکت کنند ارائه دادم و گفتم که مؤسساتی که فراخوان مقاله داده، مؤسسات آمریکایی است؛ برخی جلوی من ایستادند و گفتند که "شما مخالف کار علمی و پژوهشی هستید" اما وقتی متوجه ماجرا شدند، گفتند که "ما فکر نمی‌کردیم برای آمریکا کار می‌کنی"، بنابراین دشمن در حال گرفتن اطلاعات از خود ما است تا علیه خودمان استفاده کند.

وی متذکر شد: مؤسسات بروکینز و رَند آمریکا وقتی دیدند که در مقابل اصول گفتمانی که امام خمینی(ره) تحت عنوان اسلام ناب محمدی(ص) شکل داده است نمی‌توانند بایستند و با آن مقابله کنند، تصمیم گرفتند که از طرق دیگر با آن مقابله کنند.

وزیر سابق اطلاعات با اشاره به فتنه 88 یادآور شد: در فتنه 88 که مقام معظم رهبری فرمودند آنها قصد براندازی نظام را داشتند، این‌طور نبود که بخواهند یک‌دفعه همه چیز را براندازند و نظام طاغوت را بر سر کار آورند بلکه آنها طراحی 50 و 60ساله دارند، حتی می‌بینیم که مؤسسات تحقیقاتی دشمنان در موضوعاتی مانند جمعیت فراخوان مقاله داده است و به این نتیجه رسیده‌اند که باید ترکیب جمعیتی کشور ما را به هم بزنند و با شعار زندگی بهتر، فرزند کمتر وارد عمل شدند، ان‌شاءالله به‌حول و قوه الهی این نقشه دشمن نیز با تدابیر رهبری به هم می‌ریزد و به سرانجام نمی‌‌رسد.

حجت‌الاسلام مصلحی با بیان اینکه دشمنان در حرکات ارزشی و انقلابی دنیای اسلام ارتباط فکری ایجاد کردند، گفت: آنها به‌صورت سنگین روی ارتباط فکری انقلاب اسلامی ایران کار کردند؛ به‌طور مثال  آقای سروش که در ابتدا شخصیت فکری و اعتقادی خوبی داشت و حافظ کل قرآن بود، دشمن روی وی کار کرد و او را دچار التقاط فکری کرد و هم‌اکنون می‌بینیم که آقای سروش دست MI6 و CIA آمریکا است.

وی با اشاره به موضوع انتخابات 7 اسفند تأکید کرد: شبکه‌های ماهواره‌ای در بحث انتخابات مدام به مردم می‌گفتند که "رأی ندهید؛ چرا، چون رأی دادن شما به‌معنی پذیرش نظام است" ولی امروز در بحث انتخابات 7 اسفند می‌گویند که "رأی بدهید" و حتی آدم تعیین می‌کنند؛ اینجا بحث التقاط فکری و نفوذ است چرا که به این نتیجه رسیده‌اند که از این راه می‌توانند موفق شوند. مشکل اینجاست که دستگاه‌های امنیتی در التقاط فکری نمی‌توانند بگیر و ببند راه بیندازند.

وزیر سابق اطلاعات درباره دستگیری یک جاسوس در کشور گفت: در چند وقت گذشته شنیده شد که یک جاسوس در کشور دستگیر شده که این جاسوس مأموریت داشت تا از طرف آمریکا چندصد میلیون دلار فقط برای شهر تهران خرج کند تا در مباحث مختلف فرهنگی و اجتماعی جریان‌سازی کند و شبکه جریانی ایجاد کند؛ این جاسوس به تمام استان‌ها و به‌سراغ خیّرین، امام جمعه‌ها و استانداران رفته بود تا سمن و تشکیلات مردمی راه بیندازد و رویکردشان خیریه‌ای باشد و آمریکا میلیونها دلار به این جاسوس داده بود تا در مسائل فرهنگی و اجتماعی کار کند.

مصلحی با اظهار "باید حرکات ما به‌گونه‌ای باشد که برنامه‌های دشمن را خنثی کنیم" خاطرنشان کرد: شما باید سمن‌هایی را با کمک کمیته امداد و مجموعه‌های نهادی راه‌اندازی کنید و فعالیت‌های پژوهشی در این زمینه انجام دهید و با کار پژوهشی دنیای اسلام را متوجه موضوع تکفیری‌ها و نقشه‌های دشمنان بکنید.