Gerdab.IR | گرداب

کلاه‌بردارای سایبری از مشتریان

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

شهروندان در هنگام خرید و استفاده از پایانه‌های فروش، دقت نمایند تا در دام کلاه‌برداران سایبری نیفتند.

به گزارش گرداب، رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا سرهنگ علیرضا آذردرخش ضمن  اشاره به اینکه در حواشی این نمایشگاه‌ها شاهد بساط کردن دست‌فروش‌ها هستیم که بعضاً از دستگاه‌های کارت‌خوان سیار استفاده می‌کنند، اظهار کرد: حتماً در خرید ازاین‌دست فروشان هنگام پرداخت بهای خرید دقت نمایند و به‌هیچ‌عنوان رمز خود را به فروشنده نگویند.

وی ادامه داد: هنگام کشیدن کارت دقت نمایند که دستگاه کارت‌خوان سالم باشد چسب خوردگی یا وسایل اضافه بر روی آن نصب نباشد. چراکه نصب وسایل اضافه یا چسب خوردگی می‌تواند اسکیمر باشد که بر روی دستگاه کارت‌خوان نصب‌شده است و از اطلاعات کارت شما کپی‌برداری می‌کند.

سرهنگ آذردرخش همچنین تأکید کرد: به‌هیچ‌عنوان رمز خود را به فروشندگان اعلام نکنند و خود کارت کشیده و رمز را وارد نمایند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا بابیان اینکه در هنگام کشیدن کارت نگذارند افراد دیگر رمز آن‌ها را ببیند، گفت: حتی مراقب باشند دوربین مداربسته نیز در نزدیکی دستگاه کارت‌خوان نصب نباشد که بتواند عملیات ورود رمز فرد را ضبط نماید.

وی به شهروندان توصیه کرد: حتی در هنگام خرید از غرفه‌های خود نمایشگاه بهاره موارد فوق را رعایت نمایند تا در دام سارقان رمزهای بانکی نیفتند.

سرهنگ آذردرخش همچنین به شهروندان توصیه کرد: حتماً فیش‌های خرید خود را ازنظر قیمت چک نمایند و فیش‌ها را نگهدارند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا بابیان اینکه هم‌وطنان سعی کنند در خرید از دست‌فروشان وجه نقد کالای خریداری‌شده را بپردازند، گفت: یکی از بهترین مکانی‌های که سارقان رمزهای بانکی فعال هستند همین دست نمایشگاه‌ها و مراکز خرید است که مردم عجله داشته و موارد ایمنی را رعایت نمی‌کنند.
وی همچنین به فروشندگان نمایشگاه بهاره توصیه کرد : به‌هیچ‌عنوان دستگاه کارت‌خوان خود را به دیگران واگذار نكنيد چراکه اگر هرگونه سوءاستفاده‌ای شود دارنده دستگاه کارت‌خوان که به نام وی از سوی بانک صادرشده مقصر بوده و باید ضرر و زیان شاکیان را جبران نماید.

سرهنگ آذردرخش در ادامه افزود: برابر دستورالعمل‌های صادرشده از سوی بانک مرکزی، فروشندگان موظف‌اند دستگاه کارت‌خوان را در اختیار مشتریان قرار دهند تا خود مشتریان عملیات بانکی را انجام دهند.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا همچنین از دیگر شگردهای سارقان سایبری در نمایشگاه‌های بهار گفت: فروشندگان مراقب باشند، عملیات بانکی که از سوی خریداران انجام می‌شود از همان دستگاه کارت‌خوان باشد و رقم دقیق باشد و فیش‌های دستگاه کارت‌خوان دست‌کاری نشده باشد.

سرهنگ آذردرخش بابیان اینکه برخی از سارقان در خریدهای رقم کمتر پرداخت کرده و فیش را درست می‌کنند و یا اینکه از خرید منصرف شده و طلب وجه خرید را می‌کنند درحالی‌که رقم بسیار پایین باکارت کشیده‌اند ولی به دلیل دقت فروشنده پول کامل را گرفته و می‌روند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: لذا ضرورت دارد که فروشندگانی که دستگاه کارت‌خوان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند به این موارد دقت کنند و حتماً فیش‌ها را با دقت نگاه کنند.
وی ادامه داد: شهروندان عزیز با رعایت موارد ایمنی فوق با خیال آسوده خرید عید خود را انجام دهند و مطمئن باشند حتی اگر از کارت‌بانکی آن‌ها کپی تهیه‌شده باشد تا زمانی که رمز مربوطه در اختیار کلاه‌بردار نباشد امکان برداشت از حساب آن‌ها غیرممکن است.