Gerdab.IR | گرداب

نمایندگان کنگره:

طرح جاسوسی اینترنتی جدید آژانس امنیت ملی آمریکا غیرقانونی است

تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۳۹۵

نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا طرح آژانس امنیت ملی برای به اشتراک‌گذاری داده‌های خام میلیون‌ها کاربر اینترنت با نهادهای دیگر این کشور را خطرناک و غیرقانونی دانسته و خواستار توقف آن شدند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، تد لیو و بلیک فارنتولد که عضو کمیته نظارت کنگره آمریکا هستند با ارسال نامه‌ای در تاریخ 21 مارس به مایکل راجرز رییس آژانس امنیت ملی آمریکا تصریح کرده‌اند که طرح مذکور ناقض قوانین ایالات متحده در زمینه احترام به حریم شخصی است و جمع آوری داده‌های کاربران بدون حکم دادگاه وجاهت قانونی ندارد.

بر اساس گزارش ماه قبل رسانه های آمریکایی آژانس امنیت ملی آمریکا به دنبال به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی حاصل از جاسوسی از کاربران اینترنت با دیگر نهادهای اطلاعاتی این کشور است، بدون آنکه بخواهد به هیچ یک از روش های حفاظت از حریم شخصی کاربران اینترنت و قوانین موجود در این زمینه متعهد باشد.

دولت اوباما طرحی 21 صفحه ای را در زمینه رویه اجرایی این کار نهایی کرده است. البته این طرح در اختیار عموم قرار نگرفته است. سازمان های مدافع حریم شخصی و آزادی کاربران اینترنت با انتقاد شدید از آژانس امنیت ملی آمریکا می‌گویند اجرای طرح جدید جاسوسی آژانس از کاربران غیرآمریکایی اینترنت را هم تسهیل می کند و سرقت اطلاعات خصوصی افراد را برای آژانس راحت تر خواهد کرد. آژانس مطابق معمول در این زمینه سکوت کرده است.