Gerdab.IR | گرداب

تحقق وعده مهاجرت بین اپراتورهای موبایل

تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۵

طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل از جمله طرح‌هایی است که اجرای آن چند سالی به تعویق افتاده اما به هر صورت وعده داده شده که سرانجام این طرح در سال 1395 اجرایی می شود.

به گزارش گرداب، تا اواسط سال گذشته حدود 70 کشور دنیا به ارائه خدمات ترابرد پذیری شماره‌ها (Mobile Number Portability) پرداخته‌ بودند، حدود 14 کشور هم پیگیر این روند بودند و بدین ترتیب بیش از 320 اپراتور دنیا به اجرای این طرح پرداخته و یا حداقل به دنبال عملیاتی کردن آن بودند.

در ایران نیز طی سال های گذشته بارها چنین موضوعی مطرح شد اما هربار به دلایل متعددی که شاید مهم ترین آنها نارضایتی و مخالفت‌ برخی اپراتورهای موبایلی بود اجرای این طرح به زمانی دیگر موکول شد.

حال حدود دو سال است دولت عزم خود را برای این نقل و انتقال بین اپراتوری مشترکان جزم کرده و از زمان اعطای مجوز ارائه خدمات نسل سه و چهار موبایل (3Gو 4G) اجرای طرح ترابردپذیری شماره ها را به عنوان یکی از پیش شرط‌های اعطای این مجوز درنظر گرفته است.

بر همین اساس اواسط سال گذشته، تفاهم نامه ای در ارتباط با اصول حاکم بر خدمات ترابردپذیری شماره تلفن همراه (MNP) با تاکید بر لزوم فعالیت همزمان رگولاتوری و اپراتورها در این زمینه منعقد شده و در قالب آن تاکید شد: لازم است این طرح به صورت همگام در بخشهای مختلف پیش برود و بر همین اساس دهه فجر سال 1394 کار اجرایی و عملیاتی اولیه این طرح اجرایی شود.

در این میانوزیر ارتباطات از سرمایه‌گذاری 640 میلیارد ریالی برای اجرای طرح ترابرد پذیری شماره تلفن همراه خبر داده و گفت: سرمایه‌گذاری که طی سالهای گذشته اپراتورهای موبایل برای توسعه انجام داده‌اند رقم خوبی است و در کل سرمایه‌گذاری در زمینه ICT در کشور رقم بالایی دارد و اکنون نیز برای اجرای طرح ترابرد پذیری شماره‌ها به غیر از بخشهای زیرساختی و امنیتی توسط اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات حدود 640 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای این بخش در نظر گرفته شده که البته ممکن است این رقم بالا نباشد اما حاصل این کار به گونه‌ای خواهد بود که مردم برنده اصلی آن خواهند بود.

اما ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه طرحی است که به واسطه اجرای آن مشترکان می‌توانند با حفظ شماره، اپراتور ارائه دهنده خدمات خود را تغییر دهند.

در واقع Mobile Number Portabilityعنوان سیاستی است که با اجرایی شدن آن امکانی بوجود می‌آید که مشترکان می‌توانند بدون تغییر شماره خود اپراتور موبایلشان را تغییر دهند.

بر این اساس به عنوان مثال اگر فردی مشترک همراه اول باشد و به دلایلی در محله سکونت خود آنتن دهی مناسب نداشته باشد، میتواند بدون تغییر شماره خود، از خدمات و تعرفه‌های ایرانسل استفاده کند یا اگر فردی رضایت کامل از خدمات ارائه شده در ایرانسل نداشته باشد می تواند با حفظ شماره به عنوان کاربر همراه اول به شبکه این شرکت مهاجرت کند.

این طرح که از دو سال قبل وعده اجرایی شدن آن از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده پیش از این قرار بود در بازه زمانی 18 ماهه و تا پایان سال 1394 عملیاتی شده و پس از اجرای طرح رومینگ ملی از دیگر طرح هایی باشد که تسهیلات بیشتری را برای مشترکان فراهم کرده و رقابت اپراتورها در عرصه ارائه خدمات را تشدید می کنند.

البته حتی با اجرای این طرح هم قطعا برای مهاجرت مشترکان بین اپراتورها محدودیتهایی در نظر گرفته خواهد شد. به عنوان مثال طبق آنچه تاکنون اعلام شده مشترک تنها با پرداخت هزینه‌های جابجایی بین دو شبکه و تنها دوبار در سال می تواند این جابجایی را انجام دهد.

بنابر اخبار منتشر شده مشترکان سه ماه پس از فعال سازی سیم کارت می توانند این مهاجرت را انجام دهند و اپراتور پذیرا نیز می تواند به ازای هر درخواست ترابرد شماره از سوی مشترک و همچنین پس از تکمیل عملیات ترابرد و برقراری خدمات، مبلغی را که از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین شده از مشترک دریافت کند.

علی اصغرعمیدیان - رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات - نیز آذر ماه سال گذشته در پاسخ به سوالی که درباره زمان اجرایی شدن طرح ترابردپذیری شماره‌ها مطرح شده بود، توضیح داد: ما با جدیت به دنبال اجرای این طرح هستیم چرا که منافع متعددی برای مردم به دنبال دارد. در این زمینه نیز جلسات مختلفی برگزار شده و براساس تعهدات اپراتورها جمع بندی‌هایی نیز صورت گرفته تا کار به شکل مناقصه آغاز شود البته دراین خصوص مشکلاتی درباره زیرساخت و تلفن ثابت وجود دارد که امیدواریم این مشکلات هرچه سریع‌تر حل شود و ما بتوانیم در موعد مقرر این طرح را آغاز کنیم.

معاون وزیر ارتباطات در عین حال یادآور شد: احتمالا برای اجرای این طرح مانند رومینگ ملی فازهای متعددی تعریف می شود و این گونه نیست که تمام کشور همزمان این طرح را اجرا کنند.

وی درباره این که چه تضمینی وجود دارد که اپراتورها چنین کاری انجام دهند اظهار کرد: این درست نیست که فکر کنیم پس از آن که یک اپراتور مجوز گرفت دیگر حاکمیت نمی تواند بر روی خدمات آن اعمال نظر کند ما علاقه‌مند نیستیم با فضای رعب و وحشت با اپراتورها تعامل کنیم بلکه ترجیحمان این است که قانونمند و با همکاری باشد.

اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اواخر سال گذشته اعلام کرد که: این طرح از 27 اردیبهشت سال 95 به مرحله اجرایی می رسد. در فاز پایلوت این طرح فعلا هیچ قیمتی تعیین نشده است و مشترکان تلفن همراه با پرداخت مبلغ ناچیزی و با مراجعه به اپراتور دلخواه خود می توانند اقدام به تغییر اپراتور کنند.

وی افزود: دارندگان سیم کارتهای تلفن همراه به دلایلی از قبیل قطعی ارتباط، اینترنت کم سرعت و برخی مشکلات دیگر می تواند با حفظ شماره قبلی خود اپراتور خود را عوض کنند.