Gerdab.IR | گرداب

حمله به وبگاه‌های دولتی وخصوصی سوریه

تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۹۵

گروهی به نام "تیم عدالت سایبری" مدعی هک وبگاه‌های دولتی و خصوصی در سوریه شد.43 گیگابایت اطلاعات مسروقه در اینترنت منتشر شد.

به گزارش گرداب، یک گروه هکری به نام تیم عدالت سایبری (Cyber Justice Team)، حدود 10 گیگابایت از اطلاعات مسروقه از چندین وبگاه دولتی و خصوصی سوریه را در فضای اینترنت منتشر کرد.

این گروه اقدام به انتشار اسناد مسروقه بر روی سرویس میزبانی فایل MEGA کرده‌اند، نکته قابل‌توجه این است که اسنادی که از طریق این سرویس میزبانی فایل، دانلود می‌شود حدود 43 گیگابایت اطلاعات به همراه دارد.

همچنین در اطلاعات منتشرشده، رمزهای عبور متعلق به سرورهای لینوکسی مربوط به بخش خدمات شبکه آژانس ملی سوریه وجود دارد. این آژانس، به نام کمیسیون تنظیم مقررات خدمات فناوری اطلاعات سوریه نیز شناخته می‌شود. البته کارشناسان امنیتی معتقدند بخشی از اطلاعات، مربوط به هک‌های گذشته است که هم‌اکنون در فضای اینترنت منتشر شده است.

تحلیل گران مرکز بررسی خطرات امنیتی RBS که اطلاعات مسروقه را مورد بررسی قرار دادند، می‌گویند این اطلاعات متعلق به 55 وبگاه دولتی و خصوصی دولت سوریه است. کارشناسان، استفاده از فناوری‌های قدیمی و عدم به‌روزرسانی را از مهم‌ترین علل وجود آسیب‌پذیری و هک این تعداد وبگاه دولتی و خصوصی سوری اعلام کرده‌اند.

تیم عدالت سایبری، مدعی است که هم علیه داعش می‌جنگد و هم با دولت بشار اسد، رییس‌جمهور کنونی سوریه مخالف است و با آن مبارزه خواهد کرد. این سومین خبر در مورد نشت و سرقت گسترده اطلاعات در جهان است که طی هفته گذشته در رسانه‌ها منتشر می‌شود. پیش‌ازاین، سرقت اطلاعات 50 میلیون شهروند ترک و یا 55 میلیون اطلاعات رأی‌دهندگان فیلیپینی نیز گزارش شد.