Gerdab.IR | گرداب

طراحی مفهومی دو ماهواره

تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۹۵

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران از برنامه‌ریزی جهت طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی در مدار GEO خبر داد و گفت: طراحی و ساخت دو ماهواره مخابراتی سنجشی عملیاتی با دقت‌های ۱۵ و ۵ متر نیز در دستور کار قرار دارد.

به گزارش گرداب، حسن حدادپور با بیان این مطلب اظهار کرد: در این باره پروژه‌های پارس 1 و ناهید 2 در پژوهشگاه جاری بوده و طراحی مفهومی این دو در دست اجراست.

وی از دیگر برنامه‌های این پژوهشگاه به توسعه و بکارگیری فناوری استفاده از سکوهای استراتوسفری در راستای رفع نیازهای مخابراتی و سنجشی کشور اشاره کرد.

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران همچنین با اشاره به راه‌اندازی فاز نخست مرکز آزمون و یکپارچه‌سازی سامانه‌های فضایی در سال 94 افزود: فاز دوم این مرکز با رویکرد توسعه ابزار و تجهیزات لازم برای تصدیق و صحه‌گذاری سامانه‌های فضایی عملیاتی در پژوهشگاه فضایی ایران در دست اجراست.  

او در ادامه با تاکید بر اینکه عرصه فضایی گران و دیر بازده ولی سودآور است، خاطر نشان کرد: دستاوردهای فناوری‌های فضایی در زندگی روزمره مردم بسیار کاربرد دارد و در بسیاری از بخش‌های دیگر مانند پزشکی از راه دور، کشاورزی، هواشناسی و مدیریت بحران در کاهش بلایای طبیعی نیز نقش مهمی دارد.