Gerdab.IR | گرداب

سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج روی طرح‌های ریسک پذیر

تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۵

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ایرانیان مقیم خارج می توانند از طرح های دانش بنیان ریسک پذیر حمایت کنند تا این طرح ها به مرحله اجرایی برسند.

به گزارش گرداب، بهزاد سلطانی، با اشاره به امکان استفاده از سرمایه ایرانی های غیر مقیم در سرمایه گذاری خطر پذیر طرح های دانش بنیان به مهر گفت: در حال حاضر بعضی از این افراد به صندوق رجوع کرده اند و خواستار حمایت از طرح­های ریسک­ پذیر هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون برخی از این ایرانیان مقیم خارج از کشور با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط دارند، گفت: در حال حاضر حدود ۴ شخص حقیقی و حقوقی در مورد این مساله در حال مذاکره با صندوق هستند و انتظار می­ رود با جا افتادن این فرآیند شاهد افزایش چشمگیر حمایت ایرانیان غیر مقیم از طرح های دانش بنیان در آینده باشیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص علل علاقمندی حمایت ایرانیان غیر مقیم از طرح های دانش بنیان گفت: علت این موضوع می تواند دسترسی به نیروی متخصص ارزان قیمت، زیرساخت­های نسبتا مناسب، علاقمندی ایرانیان به پیشرفت وطن­شان و همچنین دسترسی به مواد اولیه ارزان قیمت مورد نیاز ارزیابی کرد که همراه با برخی دلایل شخصی و اقتصادی خاص هر طرح، به نظر می­ رسد استقبال در آینده را افزایش دهد.

سلطانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر، تنها در تهران این موضوع بیشتر اتفاق افتاده و دلیل عمده آن شاید زیرساخت­ها و راحت­ تر بودن دسترسی به امکانات، افراد و متخصصین باشد.

به گفته وی، اما به نظر می­ رسد در آینده شاهد حضور این افراد در شهرستان­ها هم باشیم.

وی گفت: حوزه  ICT یا فناوری ارتباطات و اطلاعات بیشتر مورد استقبال ایرانیان غیر مقیم برای حمایت و سرمایه گذاری قرار گرفته است، زیرا عمده متخصصین و شرکتهای دانش بنیان در این حوزه هستند و مزیت رقابتی نیز در این حوزه وجود دارد.