Gerdab.IR | گرداب

آسیب‌پذیر بودن زیرساخت‌های برق اسراییل

تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۵

مطالعات امنیتی نشان می‌دهد که آمادگی اسرائیل در برابر تهدیدات سایبری زیرساخت‌های برقی کافی نیست.

به گزارش گرداب، بر اساس برخی گزارش‌ها حملاتی علیه مردم غیرنظامی و زیرساخت‌های برق اسرائیل صورت می‌گیرد. علاوه بر این تهدیدات دیگری در کنار تهدیدات موشکی قرار دارد. بر اساس مطالعات منتشرشده توسط محققان زیرساخت‌های آسیب‌پذیری که می‌تواند تهدید جدی برای اسرائیل به شمار برود را شناسایی کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات موسسه مطالعات امنیت ملی، دفتر مرکزی روابط اجتماعی و نظامی، ژنرال مِیِر الران «Meir Elran» رئیس سابق جاسوسی ارتش اسرائیل و مشاور بخش انرژی‌های خارجی دکتر «Dan Weinstock» مشاهده می‌شود که امنیت زیرساخت‌های برق نشان‌دهنده اهمیت بالایی در زیرساخت‌های برق اسرائیل است. آن‌ها ادعا می‌کنند که آسیب شدید به این سامانه‌ها نه‌تنها اختلال قابل‌توجهی را در سیستم‌های بحرانی به وجود می‌آورد بلکه می‌تواند به اقتصاد اسرائیل و به عملکرد ارتش آسیب وارد کند.

اهمیت این مطالعات نشان می‌دهد که اقتصاد رو به رشد اسرائیل در عرصه برق بسیار واضح ساخته‌شده است. دولت اسرائیل در طول توسعه زیرساخت‌های تولید انرژی برق هزینه‌هایی به ازای هر کیلووات ساعت 25 NIS«Israeli new shekel» (شِکِل) پرداخت کرده؛ اما بر اساس تحقیقات جدید در وزارت زیرساخت ملی، انرژی و منابع آب به ازای هر کیلووات ساعت 111NIS موردنیاز بوده.

در این میان محققان به این نتیجه رسیدند که این زیرساخت‌ها تا حدی در برابر حملات  سایبری ایمن هستند. در حال حاضر کمیسیون امنیت اسرائیل در حال سرمایه‌گذاری برای دفاع در برابر حملات سایبری است. در حال حاضر زیرساخت‌های حساس در هر ساعت مورد هجوم 10000 حمله سایبری قرار می‌گیرند که در طول شبانه‌روز در حدود 300000 تا 400000 حمله به این زیرساخت‌ها ثبت‌شده است. با توجه به مطالعات انجام‌شده تهدیدات الکترومغناطیسی ازجمله این حملات به شمار می‌رود و می‌توان به این نتیجه رسید که طوفان خورشیدی یکی از اثربخش‌ترین تهدیدات جوی به شمار می‌رود که توانایی فلج کردن تأسیسات برق را دارد یا اینکه انفجار بمب هسته‌ای در ارتفاع 30-40 کیلومتری جو تهدیدی است که تنها توسط ایران می‌تواند صورت گیرد.

فراتر از این آسیب‌ها رویدادهای زیر می‌تواند باعث فلج شدن ارتش مرکزی اسرائیل شود.
•    وابستگی به یک مخزن گاز طبیعی و یک خط لوله گاز.
•    استفاده نامناسب از انرژی‌های تجدید پذیر.
•    عدم ذخیره انرژی برق برای مواقع اضطراری.