Gerdab.IR | گرداب

انتقال اطلاعات دیجیتال از طریق لباس

تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۹۵

دانشمندان راه جدیدی را ابداع کردند که به واسطه آن بتوان مدارهایی به اندازه 0.1 میلی‌متر را به الیاف پارچه دوخت.

به گزارش گرداب،‌ دانشمندان راه جدیدی را ابداع کردند که به واسطه آن بتوان مدارهایی به اندازه 0.1 میلی‌متر را به الیاف پارچه دوخت.

این روش جدید برای تعبیه حسگرها و دستگاه‌هایی با حافظه رایانه‌ای مناسب است و راه را برای ایجاد لباس‌هایی که اطلاعات را جمع‌آوری و ذخیره کرده یا انتقال می‌دهند، هموار می‌کند.

این فناوری می‌تواند به تولید پیراهن‌هایی منجر شود که برای گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها مانند یک آنتن عمل می‌کنند.

از این فناوری همچنین می‌توان در تولید لباسهای ورزشی جهت نظارت بر سطح تناسب اندام ورزشکاران، ایجاد پانسمان‌هایی که به پزشکان اجازه نظارت بر روند بهبود بافت را می‌دهد یا کلاه‌های پارچه‌ای انعطاف پذیر که بر فعالیت مغز نظارت می کنند، استفاده کرد.

جان ولاکیس، از دانشگاه ایالتی اوهایو اظهار کرد: ما معتقدیم که منسوجات کاربردی یک فناوری برای ارتباطات و سنجش محسوب شده و می‌توان یک روز از آنها حتی در کاربردهای پزشکی مانند تصویربرداری، نظارت بر سلامت، بهبود عملکرد، حفاظت و بهداشت و درمان استفاده کرد.

منسوجات کاربردی، که "e-textiles" نیز نامیده می‌شود، با استفاده از یک چرخ خیاطی معمولی نیز ایجاد می‌شوند.

این چرخ خیاطی مانند سایر ماشین آلات دوخت مدرن، رشته‌های نخ را از طریق یک الگوی موجود در یک فایل رایانه‌ای، به طور خودکار بر روی پارچه مورد نظر می‌دوزد.

ولاکیس گفت: در حال حاضر ما برای اولین بار موفق به تعبیه فلزات چاپی بر روی این پارچه‌ها شده ایم و هدف جدید ما استفاده از دقت آن برای تعبیه گیرنده‌ها و سایر قطعات الکترونیکی است.

یک آنتن پهن باند که بر روی این پارچه‌ها تعبیه می‌شود، شامل بیش از ده‌ها شکل هندسی به هم پیوسته است که هر یک کمی بزرگتر از یک ناخن بوده و یک دایره پیچیده را تشکیل می‌دهند.

هر قطعه از این دایره، انرژی را در فرکانس‌های مختلف انتقال می‌دهد بنابراین آنها طیف گسترده ای از انرژی‌ها را در هنگام کار با یکدیگر پوشش داده و قابلیت آنتن "پهن باند" را برای تلفن همراه و دسترسی به اینترنت افزایش می‌دهند.

محققان از رشته هایی با قطر0.1 میلی متر استفاده کردند که از هفت رشته تشکیل شده بود. هر رشته در مرکز خود دارای مس بود که با نقره خالص پوشیده شده بود.

عملکرد این پارچه‌ها نشان می‌دهد که قرار گرفتن این آنتن‌ها به ارتقا پهنای باند اینترنت و ارتباطات تلفنی کمک می‌کند.

این پژوهش در مجله IEEE Antennas and Wireless Propagation Letters منتشر شده است.