Gerdab.IR | گرداب

۷ برنامه حمایتی برای اقتصاد دانش‌بنیان

تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵

معاون پژوهشی وزارت علوم از تدوین ۷ برنامه این وزارتخانه برای تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: اجرای برنامه های وزارت علوم در این حوزه نیازمند اعتبارات خاص است.

به گزارش گرداب،‌ وحید احمدی گفت: شورای اقتصادی کشور وظیفه توسعه نیروی انسانی دانشی را برعهده وزارت علوم قرار داده است که این وزارتخانه با همکاری دستگاه های مختلف برنامه های آموزشی و پژوهشی در این زمینه طراحی و تدوین کرده است.

وی افزود: در وزارت علوم شاخص ها، عملکرد ها و برنامه ریزی های مربوط به اقتصاد دانش بنیان تدوین و طراحی شده است که به زودی این موضوعات در قالب یک کتابچه منتشر خواهد شد.

معاون پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: در این وزارتخانه ۷ پروژه ملی درخصوص توسعه اقتصاد دانش بنیان تدوین شده که این پروژه ها برای تصویب به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ارسال شده است.

احمدی خاطرنشان کرد: پروژه های ملی وزارت علوم در زمینه اقتصاد دانش بنیان شامل توسعه آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه ها، هدفمندسازی پایان نامه ها، توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه، تقاضا محور کردن پژوهش های دانشگاهی، هدفمند سازی و کارآمدسازی آموزش های دانشگاهی و توسعه شبکه علمی کشور است.

وی عنوان کرد: برای اجرای برنامه های وزارت علوم در راستای اقتصاد دانش بنیان نیازمند اختصاص اعتبار هستیم که امیدواریم در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به این موضوع توجه کنند.

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: در صورتی طرح های پژوهشی که بخشی از اقتصاد دانش بنیان کشور بشمار می روند به نتیجه خواهد رسید که بودجه مورد نیاز آنها تامین شود اگر به طرح های پژوهشی بودجه لازم نرسد و در مدت زمان مشخصی طرح ها بیش از ۷۰ درصد توسعه نیابد تنها هدر رفت بودجه داشته ایم.

طرح های کلان ملی زمینه ساز اقتصاد دانش بنیان

احمدی با بیان اینکه در سال ۹۵ برای طرح های کلان ملی بودجه ای دیده نشده است، گفت: اجرای طرح های کلان ملی مصداق تحقق اقتصاد دانش بنیان است و باتوجه به اینکه در سال جاری ردیف بودجه ای به آنها اختصاص داده نشده است موجب می شود تا به اقتصاد دانش بنیان لطمه وارد شود.

وی گفت: طبق مصوبه شورای عتف باید به طرح های کلان ملی بودجه مستقل اختصاص دهند اما در بودجه سال جاری چنین موضوعی دیده نشده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: اقتصاد دانش بنیان از طریق ارتباط صنعت با دانشگاه ایجاد می شود و اجرای طرح های کلان ملی نیز در این راستا قرار می گیرد.

احمدی گفت: اگر طرح های کلان ملی در زمان تعیین شده به نتیجه برسند ارزش اقتصادی بالایی برای کشور خواهند داشت.

وی گفت: این درحالی است که دستگاه های اجرایی اصرار به انجام طرح های کلان ملی دارند اما بودجه های فعلی جوابگوی اجرای این طرح ها نیست.