Gerdab.IR | گرداب

ترابردپذیری هیچ مشکل فنی ندارد

تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵

معاون رگولاتوری با بیان اینکه اجرای ترابردپذیری شماره‌های تلفن هیچ مشکل فنی ندارد، گفت: با توجه به اینکه سوئیچ‌های شبکه ثابت قابلیت ارتباط مستقیم با مرکز استعلام رگولاتوری در روش ترابردپذیری را ندارد، اجبارا این طرح را با دو روش اجرایی می‌کنیم.

به گزارش گرداب، صادق عباسی شاهکوه با تأکید بر اینکه برای اجرای ترابردپذیری شماره‌های تلفن هیچ مشکل فنی نداریم، اظهار کرد: شرکتی که نرم‌افزار اجرای این کار را در اختیار ما گذاشته، رتبه دوم یا سوم دنیا را دارد. روش اجرای ترابردپذیری را هم برحسب استانداردهای دنیا انجام می‌دهیم و روشی از خودمان خلق نکرده‌ایم.

وی درباره اینکه گفته می‌شود در راستای اجرای ترابردپذیری به واسطه اینکه بخشی از ترافیک باید از شبکه ثابت به اپراتورها برسد و بعد از آنجا عملیات نقل و انتقال تماس به اپراتور میزبان مشترک صورت گیرد، این کار نقصی فنی است؟، گفت: در شیوه اجرای این طرح ملی، هر کس از یک تلفن تماسی برقرار کند براساس پیش شماره خط شماره‌گیری شده به سمت اپراتور مقصد هدایت می‌شود.

او افزود: شماره گرفته شده از مرکزی که در رگولاتوری ایجاد شده است، می‌پرسد که مقصد کدام اپراتور است و بعدا مسیردهی می‌شود؛ مثلا اگر مشترک همراه اول در اپراتور دیگری پورت شده باشد وقتی که با این شماره تماس می‌گیرید از مرکز موجود در رگولاتوری می‌پرسد که این شماره در کدام اپراتور فعال است و سپس به سمت مقصد رهنمون می‌شود.

به گفته معاونت بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری این روش به ACQ شهرت دارد که مخفف All Call Query است؛ سوئیچ مبدأ هر تماس در زمان برقراری تماس از مرکز موجود برای انجام عملیات ترابرد، سوال می‌کند که مقصد کدام اپراتور است و نهایتا به سمت آنجا هدایت می‌شود. سوئیچ تمام اپراتورهای همراه کشور قابلیت این مسیردهی را دارند و می‌توانند در زمان برقراری تماس از مرکز ما سوال کنند.

عباسی شاهکوه با اشاره به ضعفی در این سیستم که برخی از آن به عنوان مشکل فنی یاد می‌کنند، گفت: مسئله ای که اکنون وجود دارد این است که سوئیچ‌های شبکه ثابت قابلیت پرسش از مرکز موجود در رگولاتوری را ندارند.

وی در این باره گفت: با توجه به اینکه سوئیچ‌ها قدیمی هستند و بروزرسانی نشده‌اند، روش دیگری را برای آنها تعریف کرده‌ایم که اتفاقا این روش هم جزو استانداردهای ترابردپذیری در دنیاست. در این روش سوئیچ ثابت تماس را به سمت اپراتور اصلی (بسته به سرشماره اول شماره) می‌فرستد و بعد وظیفه اپراتور اصلی است که تماس را براساس مرکز موجود در گورلاتوری به سمت اپراتور مربوطه هدایت کند. برخی می‌گویند این روش بار ترافیکی ایجاد می‌کند.

او خاطر نشان کرد: روش ACQ  ایده‌آل و روش دوم که به دلیل محدودیت سراغ آن رفتیم، استاندارد است و مثلا فرانسه هم در ابتدا روش دوم را برای کلیه اپراتورها در نظر گرفت تا رفته رفته توسعه یافت و به سمت روش اول رسید.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه ما در بخش موبایل پیشرفته هستیم و در بخش توسعه و بروزرسانی شبکه مخابراتی هستیم، گفت: مخابرات برنامه زمابنبدی را برای توسعه و ارتقای سوئیچ‌هایش ارائه داده که طبق آن به نظر می‌رسد ظرف امسال سوئیچ یکی دو منطقه برای تبعیت از الگوی اول ترابردپذیری و طی سه سال کلیه مناطق آماده شود.

عباسی شاهکوه باز هم تأکید کرد که کشورهایی نظیر اسپانیا و سوئیس هر چند در اقلیت هستند اما همچنان از روش دوم استفاده می‌کنند در حالیکه کشور ما از بسیاری انها جلوتر است و اپراتورهای سیارمان یک راست سراغ اجرای روش ایده‌آل می‌روند.

وی ابراز کرد: شرکت مخابرات اگر در اجرای NGN (شبکه‌های نسل آینده) تسریع کند، می‌توانیم شبکه فیکس را هم به سمت استفاده از روش اول ترابردپذیری ببریم.

او درباره مرکز در نظر گرفته شده از سوی رگولاتوری هم گفت: مرکز مذکور یک دیتابیس استعلام ترابردپذیری است که یک نسخه از آن در اختیار تمامی اپراتورها قرار می‌گیرد و موظف هستند هر چند روز یکباره جهت بروزرسانی اطلاعات‌شان به ان مراجعه کنند.

معاون رگولاتوری درباره اینکه ظاهرا یکی از اپراتورها درخواست تنفس یک ساله برای اجرای این طرح ملی داشته است، چرا این درخواست را اجابت نکردید؟، گفت: زمانبندی و نحوه اجرای ترابردپذیری براساس یک تفاهم‌نامه چند جانبه میان اپراتورها و رگولاتوری و در حضور وزیر ارتباطات صورت گرفت و همه طرف‌ها این زمانبندی را قبول داشتند.

وی با بیان اینکه اگر کسی این زمان را قبول نداشت قاعدتا نباید تفاهم‌نامه را امضا می‌کرد، گفت: قبل از تفاهم، بحث‌های مختلفی وجود داشت که طبیعی هم بود اما بعد از تفاهم دیگر جای بحث نیست. ضمن اینکه روند اجرای این طرح در سمت ما کامل شده و منتظر تست و رعایت ملزومات از سمت اپراتورها هستیم تا با اطمینان کامل از پیاده سازی درست، به سمت استارت طرح برویم.