Gerdab.IR | گرداب

دستمزدهای چرب و نرم کارورزان فناوری

تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵

کارورزان شرکت‌های بزرگ فناوری هزینه‌های قابل توجهی به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند که اغلب از حقوق متوسط کارگران بیشتر است.

به گزارش گرداب، در گزارش گاردین آمده است که شرکت‌های فناوری مثل اسنپ‌چت، پینترست و توییتر به کارورزان تابستانی خود ماهانه 10 هزار دلار به علاوه مزایا پرداخت می‌کنند که مبلغی دو برابر متوسط دستمزد در آمریکاست.

بر اساس یک نظرسنجی جدید که دستمزدهای پرداختی شرکت‌های با فناوری بالای سیلیکون‌ولی به دانشجویان تابستانی می‌پردازد را آشکار می‌کند، اسنپ‌چت به هر کارورز تابستانی خود ماهانه 10 هزار دلار، به علاوه 1500 دلار هزینه مسکن می‌پردازد.

این داده‌ها از رادنی فولز، یکی از دانشجویان قدیمی دانشگاه برکلی کالیفرنیا و بر اساس یک نظرسنجی از بیش از 500 دانشجو به دست آمده که به کارورزی تابستانی در شرکت‌های فناوری علاقه دارند و اغلب در موقعیت‌های مهندسی هستند.

براساس نتایج به دست آمده توسط فولز، همچنین پینرست مبلغ 9000 دلار در ماه، به علاوه 1000 دلار برای هزینه جابه‌جایی و 3000 دلار برای مسکن پرداخت می‌کند.

توییتر به کارورزان ماهانه خود 8400 دلار به علاوه 6000 دلار مزایا و فیس بوک 8000 دلار به همراه 3000 دلار مزایا می‌پردازد. اوراکل و مایکروسافت نیز 7200 دلار به همراه مزایا پرداخت می‌کنند.

پرداختی اپل 6700 دلار در ماه به علاوه 1000 دلار هزینه مسکن است. گوگل نیز 6600 دلار به علاوه 9000 دلار مزایا پرداخت می‌کند. همچنین یاهو 6500 دلار به علاوه 4500 دلار هزینه مسکن پرداخت می‌پردازد.

فولز یک نظرسنجی به گروهی از دانشجویان علوم مهندسی و کارورزان فناوری فرستاده و پاسخ به این نظرسنجی نشان داد که آنها دوره کارآموزی نرم‌افزار یا مهندسی برق، طراحی محصول یا مدیریت، طراحی صنعتی و مدیریت برنامه را گذرانده بودند.

فولز در سال 2012 دوره کاروررزی در فیس بوک را گذراند و به گفته او، ماهانه 4800 دلار در سال اول دانشگاه دریافت می‌کرد.

بر اساس تحلیل‌های بلومبرگ از داده‌های فولز، متوسط حقوق پایه ماهانه برای یک کارورز مهندسی در شرکت‌های بزرگ فناوری 6800 دلار است و در یک چشم‌انداز می‌توان دریافت که این مبلغ سالانه 81 هزار و 600 دلار می‌شود، یا 120 هزار دلار برای اسنپ‌چت، 108 هزار دلار برای پینترست و 100 هزار و 800 دلار برای توییتر.

بر اساس آمارهای دولت آمریکا، متوسط شاخص دستمزد ملی در سال 2014، 46 هزار و 481 دلار یا حدود 4040 دلار در ماه است.

فولز می‌گوید: برخی آمار و ارقام شرکت‌ها غیرقابل انتظار است. بزرگترین نکته‌ای که مرا شگفت‌زده کرد این بود که شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، اپل و مایکروسافت به صورت کلی حقوق کمتری نسبت به شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها پرداخت می‌کردند.

او می‌گوید قصد داشته داده‌های دستمزد را به صورت عمومی منتشر کند تا همکارانش ارزش کار خود را دریابند. زیرا برخی از دانشجویان مهندسی به صورت رایگان بر روی پروژه‌های نوپا کار ‌کرده و توجه نمی‌کنند که می‌توانند در شغل‌های تابستانی دستمزد دریافت کنند و بدین وسیله وام‌های دانشجویی را بپردازند.

فولز همچنین اظهار می‌کند که نسبت به صحت داده‌ها اطمینان دارد، مخصوصا از این جهت که دوستانش اخیرا پیشنهادهای این چنینی داشته‌اند؛ اما وقتی درباره نتایج این تحقیق سوالی پرسیده شده بود، اکثر شرکت‌ها در پاسخ به بلومبرگ، دستمزد کارورزان را کمتر اعلام می‌کردند.