Gerdab.IR | گرداب

حمایت فیس‌بوک از ترامپ

تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵

با داغ شدن تنور انتخابات آمریکا، شرکت‌های فناوری اطلاعات نیز به حمایت از چهره‌های سیاسی روی آورده‌اند و در این میان فیس‌بوک به حمایت از جمهوری خواهان پرداخته است.

به گزارش گرداب، فیس‌بوک که اعلام کرده بود می‌خواهد برای حمایت از انتخابات در آمریکا از احزاب این کشور حمایت کند، با راه‌اندازی پلت فرمی جدید برای گفت‌وگو و مناظره افراد، به جریان انتخاباتی آمریکا پیوست. این امکان جدید با نام «Facebook Lounge» ظاهرشده است. با تمام تلاشی که فیس‌بوک برای اعلام بی‌طرفی در انتخابات داشت، اما این شرکت نتوانسته علاقه خود به جمهوری خواهان را پنهان کند و به‌تازگی کمپین‌های مهمی در حمایت از ترامپ راه‌اندازی کرده است. این حمایت‌ها در پی پیروزی ترامپ در ایالت ایندیانا شدت بیشتری به خود گرفته است. این در حالی است که مارک زاکربرگ، در پی نظر ترامپ برای کشیدن دیوار در مرز مکزیک برای مقابله با مهاجران غیرقانونی، از وی انتقاد کرده بود.

فیس‌بوک با حمایت از حزب جمهوری خواه، گام تازه‌ای در التهاب آفرینی سیاسی در فضای مجازی برداشته است به‌طوری‌که مارک زاکربرگ، صاحب شرکت فیس‌بوک در سخنرانی خود در اجلاس F8، کلیدواژه‌های زیادی درباره کمپین ترامپ ارائه کرد ولی هیچ‌گاه مستقیماً اسمی از وی نبرد. در جلسه داخلی شرکت فیس‌بوک نیز وقتی کارکنان از زاکربرگ سؤال کرده‌اند که آیا از امکانات این شرکت برای پیشی جستن نماینده خاصی استفاده خواهند کرد، وی به این سؤال پاسخی نداده ولی عنوان کرده است که فیس‌بوک نمی‌خواهد با امکاناتی که دارد در آرای مردم دخالتی داشته باشد.

فیس‌بوک تنها غول فناوری اطلاعات نیست که وارد انتخابات آمریکا شده است. توییتر نیز از چندی پیش وارد این تبلیغات سیاسی شده و سعی دارد حمایت از چهره‌های سیاسی را به‌صورت کلی انجام دهد. در جای دیگری نیز تلاش گوگل برای مقابله با کمپین ضد ترامپ، خشم مخالفان جمهوری‌خواهان را برافروخته است.

حمایت فیس‌بوک از کنوانسیون حزب جمهوری‌خواه (GOP)، که ترامپ را در مرکز این حمایت‌ها قرارمی دهد، خشم فعالان حقوق مدنی و گروه‌های لیبرال را برانگیخته است. این گروه‌ها طی نامه‌ای از برخی شرکت‌های فناوری در دره سیلیکون خواسته‌اند تا از هرگونه حمایت مالی از کاندیدای خاص خودداری کنند. این گروه‌ها اعلام کرده‌اند که به‌زودی در مقابل دفتر مرکزی گوگل تظاهرات کوچکی انجام خواهند داد.

شایان‌ذکر است که ثروتمندان زیادی در آمریکا هستند که به طرفداری از نامزد ثروتمند جمهوری‌خواه پرداخته‌اند. در میان این حزب چهره‌های ثروتمندی نیز حضور دارند که نفوذ زیادی در میان شرکت‌های فناوری اطلاعات آمریکا دارند و این امر باعث شده تا جمهوری خواهان در زمینه تبلیغات فضای سایبری از رقیب خود پیشی بگیرند. این نفوذ تا حدی است که حتی زاکربرگ نیز که اخیراً در سخنرانی خود تلویحاً باسیاست‌های ترامپ مخالفت کرده بود، نتواند در مقابل این نفوذ مقاومت کند.