Gerdab.IR | گرداب

بلیت موزه الکترونیکی می‌شود

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

بلیت‌های کاغذی موزه‌های کشور به دلیل اجرایی شدن بلیت‌های الکترونیکی دیگر به صورت انبوه چاپ نمی‌شود مگر برای موزه‌های استان.

به گزارش گرداب، موزه‌های کشور قرار است به سیستم بلیت‌های الکترونیکی متصل شوند. به این ترتیب تهیه بلیت برای همه بازدیدکنندگان الکترونیکی انجام می‌شود. این طرح از مدت‌ها پیش در دستور سازمان میراث فرهنگی قرار داشت اما تنها برخی از موزه‌ها از جمله کاخ موزه‌های تهران این طرح را اجرا کردند تا اینکه اکنون هر سه کاخ موزه تهران و موزه ملی بلیت الکترونیکی صادر کرده و روند فروش بلیت‌های کاغذی را متوقف کرده‌اند با این حال در گیت‌های ورودی می‌توان هنوز تعدادی بلیت کاغذی مشاهده کرد که در انبار موزه‌ها باقی مانده است.

با این وجود اولویت فروش بلیت با بلیت‌های الکترونیکی است. اما هنوز موزه‌های استانی از این سیستم برخوردار نیستند و برای آنها در تهران بلیت کاغذی فروخته می‌شود همان بلیت‌هایی که بیشترشان نقش تخت جمشید را داشتند و هیچ تنوعی در آنها مشاهده نمی‌شد. روی این بلیت‌های کاغذی هنوز که هنوز است نرخ ۵۰۰ تومانی و هزار تومانی مشاهده می‌شود و هر بازدید کننده باید یک دسته از آن کاغذها را خریداری و به موزه تحویل دهد.

در این باره، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور به خبرنگار مهر گفت: کاخ موزه‌های تهران به سیستم الکترونیکی متصل شده‌اند اما اجرای این سیستم برای همه موزه‌های تهران و موزه های کشور زمان می‌برد. با این وجود بلیت جدیدی چاپ نمی‌شود مگر آنکه بلیت های قدیمی فروخته شود.  

کارگر ادامه داد: تا زمانی که همه موزه‌های کشور به سیستم بلیت‌های الکترونیکی متصل شوند تنها تعداد محدودی بلیت به صورت متمرکز در تهران چاپ و به شهرهای دیگر ارسال خواهد شد. اکنون اگر موزه هایی که به سیستم الکترونیکی متصل شده اند، اشکالی در صدور بلیت داشته باشند، در صورت اضطرار از بلیت‌های کاغذی استفاده خواهند کرد.

کارگر درحالی از الکترونیکی شدن موزه‌ها خبر می‌دهد که هنوز کاخ موزه‌های تهران که قرار بود پایلوت این طرح شوند، در سایت خود امکان رزرو بلیت اینترنتی را ندارد و هر بازدید کننده باید شخصا مراجعه کرده و از گیت ورودی بلیت الکترونیکی را خریداری کند بلیتی که روی یک تکه کاغذ بزرگ مشخصات بلیت نوشته شده است.

مسئولان فروش بلیت در این کاخ موزه ها به خبرنگار اعلام می کنند که در حال حاضر سایت بلیت الکترونیکی موزه فعال نشده است و از آنجا که بلیت کاغذی نیز به صورت محدود در اختیارمان قرار می گیرد باید حضوری مراجعه کرده و پرینت بلیت را در اختیار بازدیدکننده قرار دهیم.