Gerdab.IR | گرداب

یک آموزش ضروری؛

چگونه به آنچه گوگل درباره شما می داند، دسترسی پیدا کنید؟

تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

 با آن که استفاده از خدمات پرطرفدار و کاربردی گوگل رایگان است و برای آن ها هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنیم، ولی درواقع استفاده از این خدمات یک دادوستد دوطرفه است و گوگل نیز در مقابل، اطلاعاتی ارزشمند درباره ما به دست می آورد.

به گزارش گرداب، در واقع به گوگل اجازه می دهیم اطلاعاتی درباره ما جمع آوری کند و آن را با مؤسسات تبلیغاتی به اشتراک بگذارد تا آن ها بتوانند تبلیغات خود را به شکل هدف دار و مؤثرتری ارائه کنند.گوگل از روش های متعددی برای شناسایی کاربران استفاده می کند. هر بار که وارد حساب کاربری خود در جیمیل می شوید یا از گوشی اندروید خود استفاده می کنید، مقداری از اطلاعات شخصی خود از جمله نام، شماره تلفن، موقعیت و... را به صورت داوطلبانه در اختیار گوگل می گذارید.

علاوه بر این گوگل همیشه در حال وبگردی و جست وجو برای آیتم های موردعلاقه، بر جزئیات فعالیت شما نظارت دارد. به گزارش zoomit، برای مشاهده اطلاعات گوگل در مورد فعالیت های اینترنتی خود می توانید به صفحه  App Activity & Web مراجعه کنید که پیدا کردن آن، بدون دانستن آدرس دقیق مشکل است. با مراجعه به صفحه Ads Settings می توانید ببینید که گوگل چگونه شما را ارزیابی و به شرکت های تبلیغاتی معرفی می کند. پیدا کردن صفحه App Activity & Web آسان نیست و برای مشاهده آن باید ابتدا وارد حساب کاربری خود در گوگل شوید. برای مشاهده گزارش کامل گزینه «all time» را انتخاب کنید.با این کار به فهرست بلند و بالایی از تاریخچه کامل وبگردی خود دسترسی پیدا خواهید کرد که می توانید آن را پاک کنید. این کار آسان نیست؛ چرا که در هر مرحله تنها می توانید اطلاعات یک روز را حذف کنید و به این ترتیب حذف کامل اطلاعات زمان بسیار زیادی خواهد برد.

برای پاک کردن یک روز خاص، آن را انتخاب و روی دکمه «DELETE» در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.بعد از این کار پیام اخطاری از طرف گوگل به نمایش درمی آید که در مورد عواقب پاک کردن اطلاعات و تأثیر منفی آن در استفاده از خدمات این شرکت برای کاربر به شما هشدار می دهد. در حقیقت گوگل هیچ علاقه ای به از دست دادن این اطلاعات ارزشمند ندارد و پاک کردن آن ها تأثیر منفی غیرقابل جبرانی بر زندگی دیجیتال کاربر نخواهد گذاشت.اکنون روی دکمه منو در گوشه سمت چپ بالای تصویر کلیک کنید.در اینجا می توانید لینک صفحات حاوی همه اطلاعات ثبت شده در گوگل در مورد فعالیت های اینترنتی خود نظیر جست وجو ها و فایل های صوتی، موقعیت های مکانی، تجهیزات رایانه ای، ویدئو های یوتیوب و... را مشاهده و با ورود به این صفحات محتوای آن ها را مدیریت کنید.

در این صفحه ها نیز در هر مرحله تنها می توانید اطلاعات یک روز را حذف کنید و هر دفعه با هشدار گوگل درباره خطرات پاک کردن اطلاعات روبه رو خواهید شد.

اگر روی لینک «Location History» کلیک کنید، به یک صفحه گوگل مپ هدایت خواهید شد. در این صفحه زمان و مکان همه مسافرت ها و جابه جایی های شما که توسط گوگل مپ و دیگر سرویس های موقعیت یابی ثبت شده قابل دستیابی است. روی دکمه تنظیمات در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید.

در منوی تنظیمات می توانید همه اطلاعات در مورد موقعیت خود را پاک کنید ولی اگر واقعا می خواهید از همه اطلاعات گوگل در مورد خود آگاه شوید، روی دکمه «Download a copy of all your data» کلیک کنید. دسترسی به این اطلاعات در صفحه تنظیمات حساب کاربری گوگل نیز امکان پذیر است.

گزینه «Select all» را انتخاب کنید و با کلیک روی «Next» به مرحله بعد بروید.

در این صفحه نوع فایل دانلودی را انتخاب کنید. مناسب ترین انتخاب فرمت zip است که بدون مشکل در ویندوز و مک اجرا می شود. در این قسمت باید روش دریافت فایل را نیز انتخاب کنید. بسته به روش انتخابی، گوگل برای تهیه و ارسال فایل به چند ساعت تا چند روز زمان نیاز دارد. ذخیره فایل در گوگل درایو حدود 2 ساعت طول می کشد و دریافت فایل به صورت مستقیم با ایمیل حدود یک هفته زمان می برد.

 برای آگاهی از دیدگاه شرکت های تبلیغاتی درباره کاربر بر اساس اطلاعات گوگل، وارد حساب کاربری خود شوید و بعد از ورود به یکی از سرویس های گوگل، ابتدا روی آیکن حساب کاربری و بعد روی دکمه «My Account» کلیک کنید.در صفحه تنظیمات حساب کاربری، گزینه «Activity Controls» اجازه می دهد همه اطلاعات خود در گوگل را بررسی و مدیریت کنید. با استفاده از گزینه «Control your content» می توانید همه این اطلاعات را دانلود کنید. برای دیدن اطلاعاتی که گوگل در اختیار شرکت های تبلیغاتی می گذارد، ابتدا روی «Ads settings» و بعد در صفحه بازشده روی «MANAGE AD SETTINGS» کلیک کنید.

 محتویات این صفحه دیدگاه گوگل درباره شما ست. بعضی موارد با واقعیت مطابقت دارند ولی تعدادی نیز غیرمنتظره و عجیب به نظر می رسند و صرفا حاصل آنالیز های آماری گوگل درباره کاربر با در نظر گرفتن جنسیت، سن، ملیت و... هستند.با انتخاب گزینه «CONTROL SIGNED OUT ADS» در پایین صفحه و غیرفعال کردن «Ads based on your interests» می توانید ارسال تبلیغات بر اساس علایق کاربر (تنهادر مرورگری که این تنظیمات در آن انجام می شود) را متوقف کنید. البته گوگل بازهم به شما توصیه خواهد کرد که این کار را انجام ندهید.