Gerdab.IR | گرداب

%۸۰ ICT کشور در دست ۲۰% جمعیت!

تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

معاون دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات گفت: ۸۰ درصد اقتصاد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر توسط ۲۰ درصد جمعیت اداره می‌شود.

به‌ گزارش گرداب، مرتضی براری روز شنبه در دیدار با استاندار اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور از ۲۱ هزار میلیارد تومان به ۳۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که پیش‌بینی می‌شود در برنامه ششم توسعه این ظرفیت تا سه برابر افزایش یابد.

وی با اشاره به درآمدزایی در حوزه آی. سی. تی بیان کرد: ۸۰ درصد اقتصاد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر توسط ۲۰ درصد جمعیت اداره می‌شود به طوری که بخش اعظم این اقتصاد در اختیار شرکت‌های کوچکی بوده که در استان‌هایی بزرگ همچون تهران فعالیت می‌کنند و این شرکت‌ها بیشترین ارزش افزوده را دارند.

براری پویایی را از جمله شاخصه‌های اقتصاد کشور دانست و گفت:‌ این پویایی به دلیل وجود سه رکن اصلی اقتصاد اعم از نیروی انسانی، زیرساخت‌ها و بازار بوده که سبب شده تا به جذاب‌ترین اقتصادها تبدیل شود اما با این وجود این ارکان به شکل متوازن بکار گرفته نشده‌اند و در چنین شرایطی ضروری است تا دانش‌آموختگان به عنوان کارآفرین پرورش یافته و در این حیطه فعالیت کنند.

وی بیان کرد: صنعت عسل توانسته به رونق اقتصادی اردبیل و کشور کمک کند اما زیرساخت های آی. سی. تی. (فناوری اطلاعات و ارتباطات) نیز مهیاست و می توان نسبت به ایجاد شرکت های دانش بنیان در این استان نیز به طور جدی اقدام کرد.

معاون دولت، مجلس و استانهای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: اندازه بازار آی. سی. تی. کشور از ۲۱۰ هزار میلیارد ریال به ۳۹۰ هزار میلیارد ﷼ رسیده که پیش بینی می شود طی برنامه ششم به سه برابر برسد و در این میان سهم استان اردبیل باید ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ﷼ باشد که این امر نیازمند همکاری همه مجموعه های ذی ربط است.