Gerdab.IR | گرداب

ساخت پردازنده جدید برای اقتصاد و هواشناسی

تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۳۹۵

شرکت Nvidia پردازنده گرافیکی تازه ای عرضه کرده که درک رایانه ها را افزایش داده و اجرای برخی امور پیچیده را بر روی آنها تسهیل می کند.

به گزارش گرداب به نقل از کامپیوترورلد، این پردازنده گرافیکی که  Tesla P100 نام دارد، قادر به اتصال به PCI-Express در ابررایانه هاست و لذا انجام اموری همچون پیش بینی های اقتصادی و مدل سازی در سازمان های هواشناسی را تسهیل می کند.

این پردازنده گرافیکی در رایانه های سرور هم به کار گرفته می شود و انتظار می رود در آینده برای ارتقای خودروهای بدون نیاز به راننده، ربات ها و پهبادها به کار گرفته شود. Tesla P100 از قابلیت مناسبی برای شناسایی اشیای مختلف برخوردار است و لذا از تصادف ربات ها، پهبادها و خودروهای هوشمند جلوگیری می کند.

انتظار می رود نصب سیستم های خودیادگیرنده بر روی پردازنده گرافیکی یاد شده و استفاده از آن در پایگاه های داده اموری همچون شناسایی چهره، طبقه بندی انبوه اطلاعات، پردازش محتوا در زبان های طبیعی و شناسایی صوت را توسط رایانه ها تسهیل کند.

یکی از سیستم های مجهز به تراشه های Tesla P100، Nvidia's DGX-1 نام دارد که به قیمت 129 هزار دلار به  فروش می رسد. این سیستم دارای هشت پردازنده گرافیکی Tesla P100 است.

Nvidia می گوید برخی شرکت های بزرگ سازنده سرور مانند Cray، Dell  و Hewlett-Packard مذاکره برای استفاده از این پردازنده های گرافیکی را آغاز کرده اند.