Gerdab.IR | گرداب

ساخت بزرگراه‌ برقی برای کامیون‌ها

تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۳۹۵

شرکت زیمنس در حال تست سیستمی خاص در سوئد است که به طور ویژه برای کامیون های برقی طراحی شده است. این سیستم فعلا 1.25 مایل از بزرگراهی در شمال استکهلم را تحت پوشش قرار داده است.

به گزارش گرداب به نقل از پی سی مگ، ارائه این خدمات که eHighway نام دارد، ظرف دو سال آینده به طور آزمایشی ادامه می یابد.

دولت سوئد این طرح را به منظور حفاظت از کره زمین در برابر تغییرات آب و هوایی به اجرا درمی آورد. در جریان اجرای آزمایشی طرح یاد شده دو کامیون ویژه دوگانه سوز برقی – فسیلی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بیش از یک سوم حجم گاز دی اکسید کربن منتشر شده در سوئد ناشی از عبور و مرور خودروهای مختلف و نیمی از کل این گازها حاصل فعالیت کامیون های حمل بار است. بنابراین سوئد قصد دارد با راه اندازی سیستم حمل و نقل مستقل از سوخت های فسیلی تا سال 2030 میزان انتشار گاز دی اکسید کربن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

کامیون های دوگانه سوز سوئدی از موتور احتراق سنتی بهره می گیرند، اما امکان بهره گیری از برق را هم دارند. این کامیون ها برای اتصال به سیستم eHighway از حسگری در بخش بالای خود بهره می گیرند که در صورت وجود خط تماس به آن متصل شده و هدایت کامیون به طور خودکار یا دستی را ممکن می کند.

در این شرایط موتور برقی کامیون فعال شده و شارژ باتری آن هم در حین حرکت و با استفاده از سیم های برقی موجود در بزرگراه تامین می شود. استفاده از این سیستم هم مصرف انرژی را به نصف کاهش می دهد و هم از میزان آلودگی هوا به میزان قابل ملاحظه ای می کاهد.

زیمنس با همکاری ولوو در حال اجرای آزمایشی طرح مشابهی در کالیفرنیای آمریکاست که تست آن در سال 2017 صورت می گیرد.