Gerdab.IR | گرداب

به منظور تفکیک اینترنت ایران از دنیا

دستور جالب دولت به شرکت‌های اینترنتی

تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵

بازوی حاکمیتی وزارت ارتباطات در امر قانون‌گذاری هم‌زمان با اعمال نرخ‌های جدید اینترنت ثابت (ADSL)، مهلت شش ماهه‌ای را برای شرکت‌های اینترنتی جهت جداسازی ترافیک در نظر گرفت.


شناسه خبر: 1131074 سرویس: اقتصادی

به گزارش گرداب، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در خرداد ماه سال جاری با کاهش تعرفه خدمات اینترنت ثابت از طریق فناوری ADSL موافقت و مصوبه آن را صادر کرد.

طبق این مصوبه، مشترکان با مصرف بیش از 2 گیگا بایت دیتا به صورت ماهانه حداقل با کاهش 16 درصدی در تعرفه‌ها مواجه می‌شوند که در بعضی موارد تا 30 درصد هم ارتقا می‌یابد.

نکته‌ای که در جداول تعرفه‌ای غیرحجمی گنجانده شده، این است که به ازای مصرف مشخصی از حجم ترافیک بین‌الملل، دو برابر حجم ترافیک داخلی به مشترکان ADSL اعطاء می‌شود.

الزام جدید دولت، اپراتورهای اینترنتی را موظف به تفکیک حجم ترافیک داخلی از خارجی یا به عبارتی "تفکیک اینترانت از اینترنت" کرده تا به این طریق هزینه استفاده از پهنای باند برای مشترکان نهایی کاهش یابد.

در واقع جدول تعرفه‌ها نیز نشان می‌دهد که به میزان مصرف ترافیک خارجی، دو برابر ترافیک داخلی (به منزله ارزان‌تر بودن پهنای باند داخلی) برای مشترکان وجود خواهد داشت.

در مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای استفاده از اینترنت غیرحجمی حداقل سقف تعیین شده و بعد از آن حداقل، مشترکان باید گیگ آزاد خریداری کنند.

به عبارت دیگر تعرفه ثابت اینترنت نامحدود حذف شده و "غیرحجمی" جایگزین آن شده است. در اینترنت غیرحجمی، مشترکان باید به ازای حداقل سقفی از حجم تعیین شده رقم ثابت و بیش از آن حجم، گیگابایت اضافه خریداری کنند.

جدول آن به شرح زیر است:

با توجه به اینکه در جدول مذکور جداسازی ترافیکی صورت گرفته، در صورتیکه ارائه کننده خدمت امکان تفکیک ترافیک داخلی از بین‌الملل را نداشته باشد حداکثر باید تا اول بهمن ماه سال جاری این امکان را در راستای الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات فراهم کند.

شرکت‌های اینترنتی که از این امکان محروم هستند، باید برای رعایت حقوق مشترکان به میزان حداقل یک سوم سقف حجم ترافیک داخلی جدول فوق به سقف حجم ترافیک بین‌الملل اضافه کنند.