Gerdab.IR | گرداب

نحوه صحیح شارژ گوشی‌های هوشمند

تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۵

همواره به این نکته اشاره شده است که شارژ باتری گوشی هوشمند بهتر است زمانی که عمر باتری رو به پایان است صورت بگیرد و شارژ باتری در فواصل کوتاه‌تر به باتری آسیب می رساند. اما نتایج پژوهشی جدید عکس این مساله را نشان می دهد.

به گزارش گرداب، همواره به این نکته اشاره شده است که شارژ باتری گوشی هوشمند بهتر است زمانی که عمر باتری رو به پایان است صورت بگیرد و شارژ باتری در فواصل کوتاه‌تر به باتری آسیب می رساند. اما نتایج پژوهشی جدید عکس این مساله را نشان می دهد.

عمر باتری گوشی های هوشمند یکی از نقاط ضعف اصلی این دستگاه های محبوب محسوب می شود و در بیشتر موارد بیش از یک روز نمی توان با یک بار شارژ باتری از گوشی هوشمند استفاده کرد. اما بخشی از عملکرد ضعیف باتری گوشی های هوشمند به خود ما نیز باز می گردد زیرا بسیاری از کاربران باتری دستگاه خود را به روش هایی اشتباه شارژ می کنند. همواره به این نکته اشاره شده است که شارژ باتری گوشی هوشمند بهتر است زمانی که عمر باتری رو به پایان است صورت بگیرد و شارژ باتری در فواصل کوتاه‌تر به باتری آسیب می رساند. اما نتایج پژوهشی جدید عکس این مساله را نشان می دهد.

وب سایتی متعلق به شرکت باتری کادکس به نام باتری یونیورسیتی (Battery University) طی گزارشی به موضوع حساسیت باتری های یون لیتیوم موجود در گوشی های هوشمند نسبت به تنش پرداخته است. همانند انسان ها، تنش بیش از اندازه در بلند مدت می تواند بر عمر باتری گوشی هوشمند تاثیر منفی داشته باشد.

اگر قصد دارید باتری دستگاه خود را در بهترین شرایط حفظ کنید و در طول روز نسبت به عمر باتری آن نگرانی نداشته باشید باید در برخی چیزها بازنگری کنید.

پس از شارژ کامل گوشی هوشمند را متصل به برق رها نکنید

بنابر گزارش باتری یونیورسیتی، اتصال گوشی هوشمند به برق پس از شارژ کامل باتری در بلند مدت بر باتری تاثیر منفی می گذارد. پس از آن که باتری گوشی هوشمند 100 درصد شارژ می شود در صورت تداوم اتصال به برق دستگاه در شرایط تنش بالا قرار می گیرد که به از بین رفتن باتری منجر خواهد شد. جدا کردن گوشی هوشمند از برق پس از شارژ کامل باتری همانند شل کردن عضلات پس از انجام تمرینات ورزشی شدید است.

در حقیقت، بهتر است باتری را 100 درصد شارژ نکنید

حداقل زمانی که مجبور نیستید بهتر است باتری گوشی هوشمند را 100 درصد شارژ نکنید. بنابر گزارش باتری یونیورسیتی، یون لیتیوم نیازمند شارژ کامل نیست و انجام این کار نیز مطلوب نیست. در حقیقت، بهتر است باتری یون لیتیوم را شارژ کامل نکنید زیرا ولتاژ بالا موجب ایجاد تنش در باتری می شود و در بلند مدت آن را از بین می برد.

اگر قصد دارید گوشی هوشمند شما در کل روز شارژ داشته باشد شاید این مساله عجیب به نظر برسد اما هر زمان از روز که می توانید گوشی هوشمند خود را شارژ کنید.

گوشی هوشمند خود را هر زمان که می توانید شارژ کنید

به نظر می رسد باتری گوشی های هوشمند به جای آن که زمان هشدار شارژ کم به برق متصل شوند اگر در طول روز چند بار شارژ شوند از شرایط بهتری برخودار خواهند بود. بنابر گزارش وب سایت باتری یونیورسیتی، اتصال گوشی هوشمند به برق هنگامی که 10 درصد از شارژ خود را از دست داده بهترین سناریو محسوب می شود. آشکار است که امکان این مساله برای بسیاری از کاربران وجود ندارد از این رو هر زمان که می توانید گوشی هوشمند خود را شارژ کنید. به گفته باتری یونیورسیتی، اتصال چند باره گوشی هوشمند به برق و جدا کردن آن در روز گزینه بهتری نسبت به یک شارژ بلند مدت است.

باتری را خنک نگه دارید

باتری گوشی های هوشمند نسبت به گرما بسیار حساس هستند و برخی شرکت های تولید کننده تلفن همراه مانند اپل جدا کردن برخی قاب های مشخص هنگام شارژ دستگاه را برای جلوگیری از حبس گرما توصیه می کنند. اگر متوجه گرمای بیش از اندازه دستگاه خود هنگام شارژ شدید در صورت استفاده از قاب ابتدا آن را جدا کنید. اگر گوشی هوشمند شما در مکانی شارژ می شود که آفتاب بدان می تابد برای دستگاه خود یک سایه‌بان درست کنید.