Gerdab.IR | گرداب

حمایت از پژوهش‌های کاربردی فناوری اطلاعات

تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۵

نحوه حمایت‌ از پژوهش‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام شد و مقرر شد معاونت فناوری و نوآوری وزارت ICT آیین‌نامه اجرایی را تدوین کند.

به گزارش گرداب، تدوین آیین‌نامه حمایت از پژوهش‌های کاربردی حرفه‌ای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بر اساس تصمیم شورای فنی و اجرای وزارت ICT در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد تا این آیین‌نامه اجرایی توسط معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه و پژوهشگاه‌های تابعه تدوین و اطلاع‌رسانی شود.

همچنین مقرر شد معاونت نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز سازوکارهای تأمین مالی طرح‌ها را تعیین و ابلاغ کند.

حمایت از پژوهش‌های کاربردی حرفه‌ای فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب دو نوع حمایت تعریف‌شده است به‌نحوی‌که محصولات سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری باارزش درصورتی‌که مراحل ورود به بازار را طی کنند و برای توسعه محصول و کسب استانداردهای کیفی نیاز به فعالیت‌های تحقیق و توسعه جدید داشته باشند، موردحمایت قرار می‌گیرند.

در این راستا، یکی از راه‌های جبران بخشی از هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های متقاضی، پرداخت تسهیلات وجوه اداره شده با سود و کارمزد تا حد نصف سود بانکی مصوب خواهد بود.

یکی دیگر از راه‌های حمایت از این پژوهش‌های کاربردی، همکاری‌های مشترک با پژوهشگاه‌های تابعه وزارت ارتباطات است.

در این حالت تشکیل شورای راهبری این طرح که متشکل از نمایندگان شرکت مربوطه، پژوهشگاه ذیربط، نهاد بهره بردار و متخصصان مستقل است، امور تخصصی و بازاریابی طرح را تا دستیابی به دانش و محصول نهایی دنبال خواهند کرد.

در حالت دوم وزارت ارتباطات هم تا حد ۵۰ درصد از هزینه تحقیقاتی را به صورت سرمایه‌گذاری مشترک متقبل شده و در مالکیت مادی و معنوی طرح سهیم خواهد شد