Gerdab.IR | گرداب

خلق یک چشم دیجیتال با قابلیتی عجیب

تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

چندی قبل آی بی ام موفق به ساخت تراشه ای شد که فعالیت های مغز را تقلید می کند. حالا سامسونگ از این تراشه برای خلق یک چشم دیجیتال بیولوژیک استفاده کرده است.

به گزارش گرداب، تراشه ای بی ام که TrueNorth نام دارد از ۴۰۹۶ هسته رایانه ای ساخته شده و متشکل از حدود یک میلیون سلول مغزی دیجیتال و ۲۵۶ میلیون لینک ارتباطی است. این مجموعه در کنار هم مانند سلسله اعصاب مغزی عمل می کنند و پیام های کوتاهی را به منظور پردازش داده ها برای یکدیگر ارسال می کنند.

طراحی این مجموعه عصبی رایانه ای تحولی اساسی در زمینه ساخت تراشه های سنتی است که فرامین نرم افزاری را اجرا می کنند. این تراشه عصبی قادر به اجرای حجم بالایی از فرامین و پردازش آنهاست بدون آنکه به اندازه تراشه های سنتی انرژی و برق مصرف کند.

سامسونگ با افزودن قابلیت های این تراشه به حسگر بصری پویای خاص خود پردازش تصاویر ویدئویی را با استفاده از آن ممکن کرده و کیفیت تصاویر به دست آمده از این طریق به مراتب بیشتر از تصاویر دوربین های دیجیتال است.

در این شیوه هر پیکسل به طور مستقل فعالیت و عمل می کند و با دقت تغییرات ایجاد شده در صحنه را ثبت کرده و به نمایش می گذارد. در نتیجه دوربین ساخته شده می تواند در هر ثانیه ۲۰۰۰ فریم تصویر را ثبت و ردگیری کند و جزئیات بی سابقه ای از صحنه در حال مشاهده را ذخیره و ضبط کند. دوربین هایی دیجیتال فعلی حداکثر ۱۲۰ فریم را در ثانیه ضبط می کنند. اما این رقم به مدد فناوری جدید حدودا ۲۰ برابر شده است.

استفاده از این چشم دیجیتال پیشرفته طراحی نقشه های سه بعدی را ساده تر کرده و امنیت خودروهای خودران را افزایش می دهد. زیرا دوربین های مذکور می توانند جزئیات فراوانی را ثبت کرده و موانع و خطرهای محیطی را با دقت فوق العاده ای شناسایی کنند.

سامسونگ نشان می دهد که چگونه یک تراشه شبیه به مغز انسان برای درک حرکات دست به منظور کنترل تلویزیون قابل استفاده است.

این دوربین ها برای طراحی دستگاه های جدید کنترل از راه دور که بر مبنای شناسایی حرکات دست و صورت انسان فرامین را انجام می دهند نیز کاربرد دارند.

نکته جالب این است که این چشم دیجیتال تنها ۳۰۰ میلی وات انرژی مصرف می کند و لذا استفاده از آن کاملا مقرون به صرفه است. این رقم یک صدم انرژی مصرفی پردازنده های لپ تاپ ها و یه دهم انرژی مصرفی پردازنده های تلفن همراه است. هنوز مشخص نیست استفاده تجاری از این فناوری چه زمانی ممکن می شود.