Gerdab.IR | گرداب

اهمیت پدافندغیرعامل در جنگ‌سایبری

تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: موضوع پدافند غیرعامل در ارگان‌های مختلف با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بررسی شد.

به گزارش گرداب؛ سردار جلالی درباره ویروس‌ها گفت: ویروس به‌صورت نقشه جهانی وجود دارد. در دقیقه حملات زیادی انجام می‌شود. برخی حملات کم‌اهمیت هستند. ممکن است زیرساخت از بین برود. آتش‌سوزی داشته باشد ولی در حال حاضر موردی پیدا نشده است.

وی درباره پیش‌بینی حوادث پتروشیمی گفت: این‌گونه در معرض حادثه هستند. سال گذشته اوایل اسفند مانوری در ماهشهر برگزار شد با سناریویی که اگر نشتی صورت گیرد، چگونه می‌توان مقابله کرد. جمع‌بندی به این صورت بود که مناطق نفتی نیازمند داشتن فرمانده پدافند غیرعامل هستند. مناطق عسلویه و خارک اگر حادثه‌ای اتفاق بیافتد حتی باد می‌تواند آن را تحت تأثیر قرار دهد پس نتیجه گرفتیم که باید مدیریت بحران هماهنگ باشد و یک نفر از طریق وزارت نفت به‌صورت ارشد انتخاب شود که با همکاری وزارت نفت و وزیر نفت حکم  داده شد که در ماهشهر نیز جمع‌بندی شده بود ولی قبل از اجرای حکم آتش‌سوزی اتفاق افتاد.

دکتر جلالی در ادامه اظهار کرد: چون توسعه زیاد است و رشد سریع است پس فناوری سایبری در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد. تجارت الکترونیک انجام می‌شود، خریدها به‌صورت مجازی است. سایبر فضا را زیر و رو کرده است. سایبر در اقتصاد و الکترونیک بسیار مهم است پس چون نگاه‌ها متفاوت است هرکس به بخشی از مسئله نگاه می‌کند و برداشت‌ها تفاوت است. برخی منکر تهدید هستند و نگاه فرصت محور  دارند. برخی نگاه اقتصادی و برخی نگاه تهدید  دارند و نگاه واحد وجود ندارد.

وی افزود: زیرساخت‌ها در حوزه سایبر را می‌خواهیم تولید کنیم اما رشته آن را نداریم. مثلاً سیستم‌عامل می‌خواهیم پس باید رشته آن را داشته باشیم تا طراحی کنند و اجرا کنند. نگاه‌ها اگر فرصت محور باشد تهدید را ندیده‌ایم ولی وقتی از جهت تهدید نگاه کنیم و وقتی می‌بینیم که دشمن می‌گوید می‌خواهیم دنیا را از طریق سایبر کنترل کنیم و حمله سایبری انجام دهیم پس تهدید وجود  دارد پس نگاه باید برای رهبران و مسئولین سیاسی و دفاعی کشور واحد و مشترک باشد تا بتوان زیرساخت‌ها را تکمیل کرد.

سردار جلالی گفت: چالش‌ها باید شناسایی شود و بعد در حل آن تمرکز کنیم. بخش‌هایی از چالش‌ها شناسایی‌شده‌اند اما نیاز به اقناع و اجماع داریم تا نخبگان و مسئولین ازنظر فکری اقناع و قانع نشوند پیشرفت‌ها پراکنده خواهد بود که البته این فقط مشکل کشور ما نیست در سند راهبردی انگلیس نیز نوشته‌شده که تمام مسئولین امنیتی باید دانش سایبری خود را تا سال 2017 ارتقا دهند.

وی افزود: در ده سال گذشته سامانه‌های اصلی و فرعی شناسایی‌شده است در کنار همایش نمایشگاهی از محصولات داخلی برگزارشده بود که سوئیچ و soc نقش مهمی دارد که به‌صورت بومی تولیدشده است و قابل‌رقابت با محصولات خارجی است. پیشرفت داشته‌ایم اما باید سرعت را ارتقا دهیم.

دکتر جلالی درباره گوشی مسئولین گفت: مردم و مسئولین باید درباره گوشی بدانند چون کوچک است و در دسترس و قدرتش مخفی است. وی گفت ما با یک کامپیوتر پیشرفته سرکار داریم که با گوشی‌های قدیمی فرق دارد.

وی افزود: در جلسه پدافند غیرعامل که از جمع 7 نفره بود تکلیف شد  که به مسئولین آموزش داده شود که ازنظر سطح دسترسی به اطلاعات و نیز ساخت نمونه داخلی مطرح شد؛ اما در بحث ساخت باید دولت و وزارت صنعت و معدن و وزارت دفاع کمک کنند که از تولید حمایت شود چون تعداد کم است. محتوا آماده‌شده است برای آموزش و در هفته دولت آموزش آغاز خواهد شد.

دکتر جلالی درباره خطرپذیری گفت: یکی از مباحث خطرزا وجود مراکز پرخطر در مراکز جمعیتی است. مثلاً گاز کلر و کارخانه‌های رنگ‌سازی و پتروشیمی باید از جمعیت به دور باشد.

 وی افزود: در شهرهای بزرگ و حدود 40 شهر بالای یک‌میلیون جداسازی انجام‌شده است و مسئله مهم پهنای خطرپذیری است که باید با همکاری شهرداری و استانداری‌ها جداسازی کرد که مراکز پرخطر در خارج شهر ساخته شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل  درباره ارزیابی پدافند غیرعامل در برنامه ششم توسعه گفت: در کمیسیون دفاعی پیشنهاداتی داده شد که در برنامه ششم توسعه بیاید همچنین بیانات رهبر انقلاب نیز مطرح شد. جمع‌بندی شد اما  در لایحه‌ای که دولت به مجلس فرستاد موضوع پدافند غیرعامل حذف‌شده است که از دولت گله‌داریم.