Gerdab.IR | گرداب

خطر بروز پدیده "چهره کامپیوتری" در زنان

تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۸۹

به گفته یک متخصص جراحی و زیبایی، افرادی که عادت دارند هنگام کار با رایانه و نگاه کردن به نمایشگر اخمهای خود را در هم بکشند و یا عضلات چشمهای خود را منقبض کنند با گذشت زمان خطوط عمیقی را بر روی چهره‌های خود به وجود خواهند آورد.

گرداب- "مایکل پراگر" جراح و متخصص زیبایی، موفق شده در میان زنانی که برای ساعات طولانی پشت رایانه‌ها می‌نشینند، پدیده‌ای به نام "چهره کامپیوتری" را شناسایی کند.

به گفته این متخصص، تمامی این زنان که از مراجعه کنندگان وی به شمار می‌روند، نشانه‌هایی از سالخوردگی زودهنگام از قبیل چین خوردگی‌های عمیق بر روی گردن و صورت دارند. به گفته وی افرادی که عادت دارند هنگام کار با رایانه و نگاه کردن به نمایشگر اخمهای خود را در هم بکشند و یا عضلات چشمهای خود را منقبض کنند با گذشت زمان خطوط عمیقی را بر روی چهره‌های خود به وجود خواهند آورد.

به گفته وی آنچه بیش از همه چیز شگفت انگیز است، پژمرده شدن زود هنگام پوست و ماهیچه‌های فک پایینی در زنان به دلیل نشستن طولانی مدت در پشت رایانه‌ها است، زیرا نگاه کردن طولانی مدت به سمت پایین ماهیچه‌های گردن را کوتاه کرده و علاوه بر آویزان شدن پوست گردن، غبغب به شکل گردنی ثانویه ظاهر می‌شود.

وی اخطار می‌دهد این پدیده با خو گرفتن هر چه بیشتر نسلها و استفاده ناگزیر از رایانه‌ها در طول روزهای زندگی پیشرفته‌تر خواهد شد و طی 10 سال آینده زنانی که از 20 سالگی خود با رایانه‌ها اخت گرفته‌اند، ظاهری بسیار پیر و پژمرده پیدا خواهند کرد.

وی به بیمارانش پیشنهاد داده است در کنار نمایشگر خود آینه‌ای قرار دهند تا هر از چند گاهی خود را در آن نگاه کرده و ببینند آیا به نمایشگر اخم کرده‌اند یا نه. زیرا معمولا زمانی که انسانها در حال فکر هستند اخمها را به صورت نادانسته و ناخود آگاه در هم می‌کشند.

بر اساس گزارش تلگراف، ایجاد فاصله‌های زمانی مناسب و منظم در حین کار برای ورزش دادن ماهیچه های گردن یکی از دیگر راه حلهایی است که می‌تواند از پیری زودرس صورت و گردن در زنانی که همیشه پای رایانه‌ها نشسته‌ اند، جلوگیری کند.

منبع: مهر