Gerdab.IR | گرداب

یک سازمان دولتی خارجی؛ منبع ویروس علیه رایانه‌های ایران

تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۸۹

یکی از محققان ارشد امنیتی شرکت مشهور کسپراسکی اظهار کرد، پیچیدگی، هوشمندی و کارکرد کرم Stuxnet دست داشتن دولت یک کشور را در ساخت آن اثبات می‌کند.

متخصصان امنیت شبکه بر این باورند، کرمهای رایانه‌ای که به نظر می‌آیند برخی نیروگاهها و از جمله نیروگاه اتمی بوشهر را در ایران هدف قرار داده‌اند قطعا توسط یک سازمان دولتی خارجی ساخته شده‌اند.

به گزارش گرداب، به گفته متخصصان امنیتی ساخت این ویروس به طور حتم کار یکی از سازمانهای دولتی یکی از کشورها است، اما در عین حال شناسایی متهم اصلی بسیار مشکل است.

کرم Stuxnet به عنوان یکی از پیچیده‌ترین و زیرکانه‌ترین ویروسهای رایانه‌ای که تا به حال دیده شده، شناخته می‌شود. به گفته شرکت امنیتی سایمنتک فعالیت این ویروس در ایران نسبت به دیگر کشورها بسیار زیاد بوده است، این رو موجب شد برخی از متخصصان بعد از این رویداد بیاندیشند، شاید این ویروس با هدف تخریب سیستمهای نیروگاه اتمی بوشهر توسط هکرهای اسرائیلی ساخته شده است.

این متخصصان امنیتی در گفتگو با گاردین تایید کردند Stuxnet، حمله‌ای برنامه ریزی شده به سوی مناطق صنعتی در کشورهایی خاص است. حمله‌ای که 60 درصد آمار جهانی آن به ایران اختصاص دارد. بر اساس محاسبات سایمنتک ساخت چنین ویروسی به گروهی با پشتیبانی مالی و اطلاعاتی قوی متشکل از 5 تا 10 نفر نیاز دارد که دست کم 6 ماه را صرف ساخت آن کرده‌اند.

به گفته آلن بنتلی قائم مقام ارشد شرکت امنیتی "لومنشن" این کرم رایانه‌ای یکی از زیرکانه‌ترین ویروسهایی است که تا به حال مشاهده شده است و از این رو که با اهداف مالی یا شرارت ساخته نشده و تنها قلب ساختارهای صنعتی حیاتی کشورها را نشانه گرفته، قابل توجه است.

گراهام کلولی مشاور ارشد شرکت امنیتی "سوفوس" درباره نتیجه گیری سریع درباره هدف این حملات اخطار داده و می‌گوید تیترهای جنجالی اخیر نگران کننده هستند.

وی درباره گزارش‌هایی که حملات این ویروس را با اسرائیل در ارتباط می‌دانند بسیار محتاط بوده و معتقد است اثبات قطعی اینکه چه کسی این ویروس را ساخته بسیار دشوار است، مگر اینکه بتوانید از رایانه‌ای که این ویروس را ساخته اطلاعات و شواهدی به دست آورید.

از سویی دیگر آلن بنتلی از شرکت لومنشن معتقد است شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند ایران هدف اصلی این ویروس بوده است. با توجه به ساختار و عملکرد آن نیز می‌توان به نشانه‌هایی دست یافت که طراحی هدفمند آن را آشکار می‌کند.

 با توجه به اینکه این ویروس توسط یک شرکت نرم افزاری که در استخدام کارفرمایی ایرانی قرار دارد، شناسایی شده و نیز برخی شواهد موجود می‌توان تا حدی از اینکه ایران هدف اصلی چنین ویروسی بوده اطمینان حاصل کرد. به گفته این شرکت تا زمانی که از داخل نیروگاه اخبار موثقی منتشر نشود اطمینان از این موضوع امکان پذیر نیست.

همچنین دیوید ام یکی از محققان ارشد امنیتی شرکت مشهور کسپراسکی به گاردین گفته است که پیچیدگی، هوشمندی و کارکرد کرم Stuxnet دست داشتن دولت یک کشور را در ساخت آن اثبات می‌کند.

منبع: مهر