Gerdab.IR | گرداب

در افتتاحیه تلکام ۲۰۱۶

آغاز فعالیت شبکه علمی کشور

تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۳۹۵

در افتتاحیه تلکام ۲۰۱۶ شبکه علمی کشور آغاز به کار کرد.

نصرالله جهانگرد در افتتاحیه ایران تلکام 2016 با اشاره به گسترش خدمات شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: شبکه علمی مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است و با توسعه ظرفیت های ارتباطی، امروز قراردادی به نیابت از طرف وزارت علوم با شرکت مخابرات استان تهران امضا می شود.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره اینکه چرا اپراتور مدیریت شبکه علمی کشور با مخابرات تهران قرارداد امضا کرد، گفت: مقدمات این شبکه در تهران از یک سال گذشته ایجاد شده و امروز شاهد عقد قرارداد آن با مخابرات تهران بودیم و بعد از آن هم در مراکز استان ها و همه دانشگاه ها. شاهد راه اندازی این شبکه خواهیم بود.
 
وی افزود: با آغاز به کار شبکه علمی، کتابخانه های دیجیتالی، مراکز داده و اشتراک منابع دانشگاهی در مسائل پردازش موازی شکل می گیرد.
 
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در نظر داریم روی این بستر حداقل یک گیگابیت بر ثانیه سرعت دسترسی به دانشگاه ها اختصاص دهیم، گفت: این دسترسی به شبکه در قالب ابری خواهد بود و شبکه علمی ساختاری اینگونه خواهد داشت.
 
جهانگرد خاطر نشان کرد: امیدواریم با این کار در تقویت ساختار علمی کشور نقش موثر داشته باشیم و دانشگاه ها نیز از این ظرفیت ها استفاده کنند.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در راستای راه اندازی این شبکه دنبال کاهش نرخ خدمات شبکه ای برای دانشگاه ها تا حداقل 50 درصد هستیم.
 
او افزود: این ظرفیت توانمندی را در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد تا توانمندی های خود را در این شبکه به اشتراک بگذارد.