Gerdab.IR | گرداب

5 میلیون نفر تا ۲۰۲۰ بیکار می‌شوند

تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۵

جف وینر، مدیر عامل لینکداین معتقد است فناوری های جدید تا چهار سال دیگر موجب بیکاری بیش از 5 میلیون نفر خواهد شد.

به گزارش گرداب؛ وی که در کنفرانس Code Enterprise حضور یافته بود افزود: آمار مجمع جهانی اقتصاد نشانگر تحولات اساسی در بازار کسب و کار در سراسر جهان است.

وی تصریح کرد: چهارمین انقلاب صنعتی جهان از راه رسیده و در حال متحول کردن بازارهای کار در 5 سال آینده است. مهارت های ماشین های هوشمند و ربات ها و همین طور اشغال بسیاری از مشاغل توسط این ابزار انسان ها را بیکار خواهد کرد.

در این شرایط صاحبان مشاغل به جای استخدام کارمند و کارگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی مهارت های مورد نیاز خود برمی آیند و پیشبرد بسیاری از مشاغل و امور به صورت مجازی و نه حضوری صورت می گیرد.

تحقیقات یاد شده بر مبنای بررسی وضعیت 13 میلیون کارمند در 9 بخش و در 15 کشور صورت گرفته و بر طبق آن پیشرفت های حاصل در علومی مانند هوش مصنوعی، خودآموزی سیستم ها، علم رباتیک، فناوری نانو و فناوری بیو مدل های کسب و کار فعلی را در 5 سال آینده متحول خواهد کرد.

بر همین اساس برای دستیابی به شغل به کسب مهارت های جدیدی نیاز خواهد بود و 7.1 میلیون شغل به علت زائد بودن، خودکار شدن و حذف واسطه ها حذف شده و در عوض 2.1 میلیون شغل جدید فوق تخصصی در حوزه علوم رایانه، ریاضیات، معماری و مهندسی به وجود می آید.

از دیگر حوزه های تاثیرپذیر می توان به مراقبت های درمانی، انرژی، خدمات مالی، سرمایه گذاری و ... اشاره کرد. همچنین در بخش هایی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، رسانه ، سرگرمی و خدمات حرفه ای فرصت های شغلی بیشتری موجود خواهد بود.