Gerdab.IR | گرداب

هشدار مرکز ماهر؛

هنگام ارتقاء یا بروزرسانی ویندوز ۱۰ کامپیوتر خود را رها نکنید

تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۵

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به مراقبت امنیتی در زمان ارتقا یا بروزرسانی سیستم عامل ویندوز ۱۰ به کاربران رایانه هشدار داد.

به گزارش گرداب بیشتر کاربران عادت دارند که هنگام ارتقاء سیستم عامل ویندوز، آن را رها می‏ کنند. البته این مسأله به این مربوط است که فرایند ارتقاء ویندوز ۱۰ طولانی و خسته‌ کننده است اما چرا این مساله نگران کننده است؟

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) در این باره اعلام کرد: هنگام ارتقاء ویندوز ۱۰، یک شخص نزدیک به قربانی (یا حتی کسی که قربانی او را نمی‏ شناسد) می‌تواند بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی و با وجود اینکه BitLocker نصب است، رابط خط فرمان را با دسترسی کامل باز کند و کارهای خرابکارانه انجام دهد. این مسأله به مایکروسافت گزارش شده است و این کمپانی در حال رفع این مشکل است.

باگ امنیتی مایکروسافت در بروزرسانی ویندوز ۱۰

هنگام ارتقاء ویندوز ۱۰، کلید های Shift + F۱۰ را فشار دهید تا رابط خط فرمان با دسترسی root برایتان باز شود تا بتوانید BitLocker را دور بزنید!

اگر برای امنیت سیستم خود به نرم‌افزار کدگذاری Windows Bitlocker اعتماد کرده‌اید، پس آگاه باشید! چون کسی که به سیستم شما دسترسی فیزیکی دارد می‌تواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد! کل کاری که لازم است هکر انجام دهد، فشار دادن همزمان کلید‏های Shift+F۱۰ هنگام ارتقاء ویندوز ۱۰ است.

محقق امنیتی Sami Laiho این روش دور زدن Bitlocker را کشف کرده است. وقتی شما در ویندوز ۱۰ در حال نصب یک سیستم عامل جدید هستید هکر می‌تواند با فشار دادن Shift+F۱۰ رابط خط فرمان (Command Line Interface) را با دسترسی‏های سیستمی  باز کند. سپس با وجود فعال بودن BitLocker در سیستم قربانی، رابط خط فرمان دسترسی کامل هارد دیسک را به هکر می‌دهد. زیرا در زمان ارتقاء سیستم عامل، Windows PE (Pre-installation Environment) برای نصب ایمیج جدید ویندوز مجبور است BitLocker را غیرفعال کند.

باید توجه داشت که یکی از ویژگی‌های رفع مشکل ویندوز این است که به شما اجازه می‌دهد کلیدهای Shift+F۱۰ را فشار دهید تا رابط خط فرمان برایتان باز شود. متاسفانه این ویژگی با غیرفعال کردن BitLocker، دسترسی به تمام اطلاعات هارد دیسک را در حین ارتقاء ویندوز ممکن می‌سازد .

بنابراین هکر برای سوء‌استفاده نیاز به دسترسی فیزیکی کوتاه مدت به کامپیوتر هدف دارد، پس از آن به راحتی می‌تواند BitLocker را دور زده و دسترسی مدیر (Administrator) پیدا کند.مسئله‏ ای که می‌تواند روی ابزارهایی که در حوزه اینترنت اشیاء از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، تأثیر بگذارد.

چگونه ریسک این خطر را کاهش دهیم؟

به عنوان اقدام‌ متقابل، به کاربران توصیه می‏ شود که در حین ارتقاء ویندوز خود آن را رها نکنند. همچنین می توان به کاربران توصیه کرد از ویندوز ۱۰ نسخه LTSB استفاده کنند. چون این نسخه از ویندوز ۱۰ به طور خودکار ارتقاء یا بروزرسانی انجام نمی ‏دهد.

کاربران ویندوز ۱۰ می‌توانند با استفاده از SCCM (System Center Configuration Manager)  دسترسی به رابط خط فرمان در حین ارتقاء ویندوز را مسدود کنند. برای این کار در پوشه Setup\Scripts سیستم عامل، یک فایل با نام DisableCMDRequest.tag ایجاد کنند.