طرح دوباره اتهامات واهی سایبری علیه ایران

طرح دوباره اتهامات واهی سایبری علیه ایران
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۵

به ادعای شرکت امنیتی پالو آلتوی آمریکا، موج دوم فعالیت بدافزار شمعون 2، اهداف تازه‌ای را در عربستان مورد تهاجم قرار داده است.

به گزارش گرداب، محققان امنیتی شرکت آمریکایی پالو آلتو، به‌تازگی مدعی آغاز به کار موج دوم بدافزار شمعون 2 شدند. پیش‌ازاین، در نوامبر سال 2015 میلادی، برخی شرکت‌های امنیتی از آغاز به کار موج اول بدافزار شمعون 2 خبر دادند و ایران را به‌عنوان متهم اصلی این حمله، معرفی کردند. بر این اساس، این بدافزار، یک حمله چندمرحله‌ای را برای آسیب زدن به اهدافی در عربستان، تدارک دیده است.
مقامات دولتی در آمریکا نیز، به طرفداری از سعودی‌ها در این زمینه پرداخته‌اند. پیش‌ازاین، در سال 2012، عربستان سعودی با همراهی شرکای غربی خودش، ایران را متهم به حمله سازمان‌دهی شده به شرکت نفت عربستان، آرامکو، با استفاده از نسخه ابتدایی شمعون کردند. البته به اذعان منتشرکنندگان گزارش مذکور، هیچ مدرک مستدلی برای اثبات این اتهام و ادعا وجود ندارد و تنها بر اساس شواهدی که در مورد شمعون 1 وجود دارد و البته آن‌ها نیز هیچ‌گاه ثابت نشدند، این اتهام متوجه جمهوری اسلامی گردید.
به ادعای برخی از کارشناسان، حتی ممکن است منبع کدهای نرم‌افزاری این بدافزار، توسط گروه‌ها یا سازمان‌های خاصی خریداری‌ شده باشد و برای حمله به عربستان، مورد استفاده قرار گرفته باشد.